Páté Adventní poetické setkání

Datum: 16. listopad 2016, 12:52
Autor: Dobrá Společnost
Rubrika: Kultura
Do Chotěboře zavítá Marek Šindelka, oceňovaný – i když širší veřejnosti ne úplně známý – básník a prozaik. Ze svých textů bude číst v rámci již pátého Adventního poetického setkání, které proběhne v pátek 2. prosince od 20:00 v podkroví chotěbořské knihovny.

Marek Šindelka debutoval ve dvaadvaceti letech sbírkou Strychnin a jiné básně, za kterou získal v roce 2006 Cenu Jiřího Ortena, nejprestižnější ocenění pro mladé tvůrce. V ní zachytil vzpomínky na své dětství, na všechny „neostré a vzdálené věci, které ležely hluboko v něm“ /M.Šindelka/. Jeho básně jsou silnou a prožitou osobní zpovědí reflektující např. smrt otce nebo vtah k bratrovi („…jsi pořád dál / je mezi námi šňůra krve naší matky / slábne a bledne / ředíme ji oba…“). Jeho svět dětství je plný samoty a strachu („Jsem tak sám, / že kolem mě rostou kytky.“). Šindelka dokáže díky své vysoké senzitivitě uchopit skutečnost kolem sebe všemi smysly, empaticky pozoruje květiny i zvířata, až čtenář nabývá dojmu, že se autor sám stává jejich součástí přírodního koloběhu. Schopnost poetického vidění světa přetrvává i v autorově románu Chyba, který vyšel v roce 2008 a byl nominován na Cenu J. Škvoreckého. V neotřelém, promyšleném, místy až detektivním příběhu o pašerákovi květin Kryštofovi se mísí fantaskní vyprávění se čtivými napínavými pasážemi. Díky mistrné práci s jazykem a střídání tempa vyprávění se Šindelkovi daří evokovat atmosféru a vtáhnout čtenáře do příběhu. U prózy zůstal autor i nadále – vydal dva soubory povídek. Ten první s názvem Zůstaňte s námi získal v roce 2012 Magnesii Literu za prózu. Povídky zachycují různé podoby vztahů (otce a problémového syna, dětí a otce trpícího alzheimerem, vyhasínajícího manželství….), často vyprázdněných. Druhý soubor Mapa Anny (2014) obsahuje vzájemně provázané povídky o partnerských vztazích a nabízí variace na téma blízkosti a osamělosti. Letos v prosinci autorovi vyjde nový román Únava materiálu, jenž „bude o lidech, kteří se jako stíny pohybují na periferiích západu“ /M. Šindelka/.

Jako v letech minulých i letos bude autorské čtení proloženo hudebními intermezzy, tentokráte nám bude hrát Marek Kuška, student místního gymnázia. Budete se také moci zahřát vánočním punčem a ochutnat zdravé cukroví, které pro tuto příležitost upeče chotěbořská cukrářka Kristína Pleskačová. Přijďte se před Vánoci ztišit a vydat se do světa slov…

Vstupné je dobrovolné.

Za pořádající organizace
(Dobrá společnost, CEKUS, Knihovna Ignáta Herrmanna a IC Chotěboř)
Lucie Dostálková


***
Ovčí nebe
svažuje se k západu
větrolamy podél cesty
jako krmelce
zamhouřím
a tvoří černou čáru
takové věci jsou všude
v lese a v polích
šedivé dřevo
podivné staré ohrady
pořád mokré
- k čemu tady vlastně jsou?

sníh se neudrží dlouho
na slepeném houbovém listí
procházím se
v hnijícím lese
zima slábne
mrzne jen ráno
nad polem
visí černý bod poštolčího hladu

je večer
obrovské slunce je nízko ve stromech
pozoruju, jak se na vyorané zemi sbírá mlíko
- hroudy se potahují křehkým povlakem
někde v té hlíně
se choulí teplá srst
horká myška
cítí smrt vysoko nad sebou
a já přemýšlím
kolik krásy je člověk schopen unést

/Strychnin a jiné básně/
x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo: levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky