Ekologie všedního dne - 1.

Datum: 23. květen 2007, 15:37
Autor: Ladislav Pátek
Rubrika: Komunální politika
Ekologie – to slovo je slyšet všude. Co si s ním každý spojuje? Většinou asi skleníkový efekt, globální oteplování, extrémní klimatické jevy, ubývání deštných pralesů … Tedy jevy, jejíchž důsledky ve vývoji počasí možná pociťujeme na vlastní kůži, ale většinou nevíme, jak je můžeme sami svojí každodenní činností ovlivnit. Ale ekologie není malá a velká, globální a místní. Ekologie je jen jedna. I naše běžné denní chování má globální vliv díky provázanosti všech jevů spolu navzájem. A také díky zákonu vysokých čísel. Jestliže stejnou činnost vykonávají denně stamilióny lidí, její důsledky budou jiné než kdyby ji provádělo pár desítek jednotlivců. Tak každý z nás ovlivňuje životní prostředí, ať už si to uvědomuje nebo ne. Měli bychom se všichni alespoň občas zamyslet nad svojí každodenní činností a jejími důsledky. A pokusit se maličko o ekologii všedního dne. A to nejen z důvodu zlepšení životního prostředí, ale že to má i nemalé finanční přínosy pro rodinný, obecní i státní rozpočet. Ano ekologické znamená také ekonomické. Nevěříte?

Kdybychom v Chotěboři zdvojnásobili roční objem tříděného odpadu, a možné to je, přineslo by to do rozpočtu města půl miliónu navíc. Není to sice nijak závratná částka, ale něco málo by se díky ní mohlo zlepšit. A má to i jeden dlouhodobý dopad. Netříděný odpad z domácností skončí v popelnici a nakonec na skládce Lapíkov. Ta nemá neomezenou kapacitu a v ne tak vzdálené budoucnosti budeme muset založit novou. A to si vyžádá nemalé finanční náklady. Čím menší množství netříděného odpadu se na skládku dostane, tím déle nebude potřeba budovat novou a finanční prostředky takto ušetřené se mohou využít na jiné účely.

Většině z nás, kdo třídí plasty, se pod tím pojmem automaticky objeví pet-lahve. Vím to z vlastní zkušenosti, když při vyhazování plastů, vidím obsah kontejnerů Ale plasty nejsou jen pet-lahve. Patří sem také plastové obaly od kosmetiky, hygienických a čistících prostředku, kelímky a nádoby na potraviny. Ty nemusíme ani vymývat, stačí je dobře vyškrabat. Také nejméně polovina cukrovinek se prodává v plastových obalech. Znovu bych chtěl zdůraznit, že v Chotěboři patří do kontejnerů na plasty i kartony od nápojů – mléka, džusů a vína. Ve třídění těchto obalů máme ještě veliké rezervy. Neobstojí ani tvrzení, že kontejnerů je málo nebo jsou daleko. Nikdo nechce, abychom běželi s každým obalem hned do kontejneru. Ale každý z nás chodí nakupovat. A před všemi obchody kontejnery jsou. A určitě se v každé domácnosti najde místečko na krabici či sáček na tříděný odpad. Není pak nic jednoduššího, než při odchodu na nákup vzít takto vytříděný odpad sebou.

Mnoho z nás podlehlo reklamě na zaručeně pravou přírodní vodu, dar naší přírody. Záruku zdraví, krásy a nenahraditelné chuti. Bohužel v rámci gigantické marketingové strategie nám strašlivě lžou. Přesvědčují nás, že pít vodu z vodovodu je riskantní pomalu jako napít se z kaluže za Spolanou. Jenže naše voda z vodovodu patří k nejkvalitnějším na světě. Chemicky se neodlišuje od těch všech „zázračných přírodních pramenů“ z pet-lahví. Její kvalita je pravidelně přísně kontrolována. Ve vodě z pet-lahví se mohou během dopravy a skladování roz-množit bakterie, což se už několikrát potvrdilo. Nikdo ji totiž po stočení pravidelně nekontroluje. Voda z vodovodu je také mnohem vyváženější a vhodnější pro pravidelnou konzumaci než minerálky! Minerální voda je lék a nadměrné zásobování vašeho těla minerály vám může způsobit i zdravotní komplikace. Jestliže vaše tělo nedokáže zvýšený přísun zpracovat, roste vám někde v těle taková menší skála. Pokud se podíváte na účet za vodu, kolik vám účtují Vodovody za metr krychlový vody z vodovodního kohoutku a spočítáte si, kolik zaplatíte za stejné množství vody z pet-lahví, budete určitě mile překvapeni výší možné úspory. A kolik se navíc ušetří ropy na pet-lahve a za dopravu od vrtu až na váš stůl.

A podobných příkladů, jak se chovat ekologicky a zároveň šetřit svoji kapsu je mnoho. Pokud se alespoň malinko zamyslíte nad každodenní činností – co děláte, jak a proč, jaké věci kupujete a proč, najde jistě každý z vás mnoho příkladů, kde můžete změnit svoje chování na ekologičtější a zároveň ušetřit. Chce to jen maličko snahy zkusit něco málo změnit. Důležité je, aby co nejvíce z nás udělalo první krok.

Ladislav Pátek, KSČM

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!



odpovědět | #1 | 27.05.07 23:34
Autor: antikomunista
Titulek: Neuvěřitelné
Tak nakonec nás bude bolševik poučovat o ekologii. Toje fakt směšný.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
6.03.24 21:53 Jaroslav Ludvík
29.02.24 08:45 Dobrá společnost
17.03.24 18:32 Jaroslav Ludvík
3.04.24 21:01 Jaroslav Ludvík
25.03.24 07:37 Ondřej Pravda
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POLITICKÉ ODKAZY

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2024-01-30 08:58:06 Tomáš
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky