Krok správným směrem – a co bude dál?

Datum: 12. červenec 2017, 21:38
Autor: Piráti Chotěboř
Rubrika: Komunální politika
V průběhu května se na oficiálních stránkách města (poslední položka v pravém sloupci Elektronické služby) objevil tzv. rozklikávací rozpočet. Tento velmi užitečný nástroj umožňuje podívat se - v interaktivní podobě - na to, s jakými příjmy město hospodaří a kam tyto prostředky investuje. Za chotěbořské Piráty tento krok města jednoznačně vítáme a vedení města chválíme…

Současně si ovšem myslíme, že v oblasti otevřenosti a transparentnosti by město Chotěboř mohlo – a mělo - udělat mnohem více. Všechna opatření, která uvádíme níže, přináší větší informovanost občanů a s tím spojenou lepší možnost kontroly města ze strany veřejnosti. A to prakticky bez jakéhokoliv nárůstu nákladů – stačí jen politická vůle…

A co konkrétního bychom si tedy my, Piráti, v Chotěboři představovali?

Tak například, aby veškeré bankovní účty města byly vedeny jako transparentní (viz například Mariánské Lázně, ve kterých je starostou Pirát Petr Třešňák). Díky transparentním účtům se každý může online podívat, kolika peněžními prostředky město aktuálně disponuje a kam konkrétně peníze odchází.

Anebo aby na stránkách města přibyl přímý odkaz do registru smluv, ve kterém je město povinno zveřejňovat veškeré své smlouvy. Aby se každý mohl jednoduše podívat například na to, kterým subjektům město poskytuje zakázky.

Anebo aby k jednotlivým zápisům z jednání zastupitelstva, které jsou zveřejňovány na stránkách města, byly přiloženy i podklady (přílohy usnesení), na základě kterých se zastupitelé rozhodují (viz opět Mariánské Lázně). Jedině tak si můžeme udělat úplný obrázek o tom, zda zastupitelé v dané věci udělali dobré či špatné rozhodnutí.

Případně je možné zavést i audiovizuální přenosy z jednání zastupitelstva a přidat se tak k hned několika okolním městům (např. Havlíčkův Brod či Přibyslav).

Všechna tato opatření vycházejí z principů, na kterých stojí Pirátská strana – a dle kterých se sami Piráti řídí (transparentní účty či registr smluv je u Pirátů samozřejmostí, veškeré schůze jsou otevřené veřejnosti atd.). A byli bychom moc rádi, kdyby se v budoucnu zavedli i v našem městě…

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
29.04.18 22:12 Pojďme To Změnit
2.05.18 08:00 Tomáš Dostálek
5.04.18 12:44 Informační centrum
17.05.18 23:15 Ondřej Pravda
27.04.18 12:19 Lenka Mečiarová
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POLITICKÉ ODKAZY

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2018-05-19 22:16:51 Lukáš Vajrych
2018-05-18 19:28:01 Lenka Bolkova
2018-05-11 00:03:11 Appbaixar
2018-05-10 23:58:36 mister juan
2018-05-05 08:41:39 Tomáš Dostálek
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

SGC
Izolace balkonů a střech

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Podlahy Milan Jambor

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

PártyServis Lída
Párty, oslavy, svatby Chotěboř.

Nehtové studio Orient
Manikúra a modeláž nehtů
Dáša Turková.

Půjčky pro Chotěboř
Půjčky pro zaměstnané, OSVČ, důchodce.

GFXdesign
Reklamní a grafické studio
vizitky, razítka, eshopy.

Ubytování na Vysočině
Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky

Vůně do obchodů
Čichový marketing
difuzéry, vůně do interiéru


RSS READER