Žáci ŠD a ŠK při ZŠ Buttulova v Moravském krasu

Datum: 14. červen 2010, 09:00
Autor: J. Blažková
Rubrika: ZŠ Buttulova
Vychovatelky školní družiny a klubu při ZŠ Buttulova, J. Blažková a J. Škarydová, připravily pro své žáky výlet do romantického prostředí Moravského krasu, který patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. V celém území je známo více než 1000 jeskyní. Čtyři z nich jsou přístupné veřejnosti. Punkevní jeskyně s vodní plavbou na podzemní říčce Punkvě a prohlídkou dna propasti Macocha. Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou a Sloupsko – šošůvské jeskyně, tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi.

V pondělí 24. května jsme se sešli v 8.00 hodin u základní školy, jako každý všední den, ale do budovy jsme nevešli. Počkali jsme na p. Tomu, který nás odtud autobusem odvezl do pohádkového prostředí. V cíli cesty nás vítalo sluníčko, které se v odpoledních hodinách potkávalo i s kapkami deště. Čas mezi prohlídkami jeskyní a dalším programem jsme vyplnily svačinou v přírodě či nákupem drobných suvenýrů a občerstvení.

Nejdříve nám učarovala prohlídka Kateřinské jeskyně. Nese název podle dívky Kateřiny, která pásla ovečky, jedna se zaběhla do jeskyně, ona ji hledala a obě se v jeskyni ztratily. Před spojením krasových kaňonů Suchý a Pustý žleb u Skalního mlýna se otevírá vchod do této jeskyně. Tvoří ji dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Mezi nejkrásnější partie patří barevně nasvícený útvar Čarodějnice a Bambusový lesík tvořený vzácnými, několik metrů vysokými hůlkovými stalagmity. Upoutaly nás i krápníkové sloupy. Průvodce všem vysvětlil pojem stalagmit, stalagnát a stalaktit a jak dlouho, proč a z čeho krápník roste. Viděli jsme krásné krápníky, některé představovaly pohádkové bytosti, zvířata, les a na jeden krápník, Černouška, si mohl každý sáhnout a něco si přát. Zaposlouchali jsme se do tónů hudby, ty se v jeskyni krásně rozléhaly. Vynikající akustika dómu je příležitostně využívána pro pěvecké a hudební koncerty.

Od areálu Skalní mlýn jsme se svezli eko silničním vláčkem k Punkevním jeskyním. Ty se nacházejí v Pustém žlebu. Procházeli jsme mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno propasti Macocha. Název nese po maceše, která poslala nevlastního syna nasbírat jahody na sráz, aby zde spadl. Nakonec ho zachránili, ale ona neunesla hanbu, tak sama do propasti skočila. A za bouřlivých dnů, když se po lese honí vítr a bije hrom, bývá slyšet z propasti pláč. To prý v ní naříká nešťastná macecha. Hloubka propasti je 138 metrů. Další část návštěvní trasy pokračuje projížďkou na motorových člunech po podzemní říčce Punkvě. Nás však čekala jen částečná plavba, vzhledem ke zvýšené hladině říčky. Součástí plavby byla prohlídka Masarykova dómu, prý nejkrásnější prostory v Punkevních jeskyních.

Plánovaná cesta lanovkou byla ohrožena. Začínala bouře. Hřmělo a spustil se vydatný déšť. Nakonec vše dobře dopadlo a vyjeli jsme po skupinách kabinkovou lanovkou na Horní můstek, odkud byl krásný výhled, i když deštivý, na dno propasti. V lanovce i nad propastí neměl snad nikdo strach nebo ho nedal na sobě znát (možná jen vychovatelky a paní učitelka Mašková, která se výletu také zúčastnila).

Plni dojmů a zážitků jsme po odpočinku sjeli zpět lanovkou k Punkevním jeskyním, odtud vláčkem ke Skalnímu mlýnu, kde jsme na parkovišti již při slunečních paprscích nastoupili do autobusu, abychom se po dvou a půl hodinové jízdě ve večerních hodinách vrátili zpět domů.

I když nás při návratu vítala deštivá Chotěboř, výlet se líbil. Žáci se vrátili s novými poznatky a zážitky, každý si určitě dovezl ten správný suvenýr a měl o čem vyprávět.

A nám zůstala jen otázka – „kam na výlet příští rok“…

J. Blažková,
vedoucí vychovatelka
ŠD a ŠK při ZŠ Buttulova

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v březnu
1.03. 11:30 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v únoru
3.02. 07:27 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Páteční promítání dokumentu zrušeno!
23.01. 19:45 - Zítřejší promítání dokumentu Stát se tím, kým jsem byl v Zastávce194 je zrušeno - o náhradním termínu Vás budeme včas informovat. Dobrá společnost
Divadelní ples
12.01. 17:55 - Jako každý rok, tak i letos pro vás připravují členové Divadelního spolku SCHOD již tradiční Divadelní ples, v pořadí již 16. Tentokrát je naplánován na sobotu 29. února od 20 hodin v chotěbořské sokolovně. Součástí budou opět dvě vystoupení členů spolku, zajímavé soutěže a tombola. Těšíme se na vaší hojnou účast a můžete si vzít na sebe i jakékoliv kostýmy.
Divadelní spolek SCHOD Chotěboř
Kulturní akce v lednu
31.12. 11:04 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc leden. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
5.03.20 22:26 Jaroslav Ludvík
21.02.20 08:21 Jaroslav Ludvík
26.02.20 21:55 Jaroslav Ludvík
13.02.20 07:59 Jaroslav Ludvík
3.03.20 21:36 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2020-03-06 14:21:54 Pavel Mandák
2020-03-04 13:51:37 Milan Stránský
2020-02-29 11:19:11 Franta
2020-02-15 18:23:07 Joeyham
2020-02-13 18:17:04 Milan Stránský
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo: levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky