Alternativní škola v Chotěboři od září 2016

Datum: 13. březen 2016, 11:26
Autor: Ivana Prášková
Rubrika: Školství
Kdo jsme?
Především jsme rodiče. Rodiče dětí předškolního věku, kteří spojili své síly k realizaci společného záměru – vzniku alternativní školy. Myšlenka o jejím založení se zrodila u Mgr. Pavly Sedláčkové (absolventky MU, ředitelky a zakladatelky Lesní školky Dvoreček ve Vilémově, studentky waldorfské a intuitivní pedagogiky a lektorky seminářů o výchově dětí), která bude ve škole působit jako hlavní pedagožka (raději říkáme průvodkyně). Pavla s myšlenkou založení školy oslovila chotěbořské rodiče, z nichž vznikl tým, který novou školu postupně vytváří. S podporou paní ředitelky ZŠ Buttulova by se nová škola mohla časem stát alternativní větví této ZŠ.

Co děláme?
Nabízíme dětem bezpečné a láskyplné prostředí bez známkování, zkoušení a srovnávání (bez stresového prostředí), o kterém je známo, že výrazně usnadňuje a urychluje učební procesy. Zachováváme tak vnitřní motivaci učit se. Každé dítě má v sobě obrovskou touhu poznávat a bádat. My se snažíme tuto přirozenou vlastnost podporovat. Naši průvodci prošli intenzivním vzděláváním a mají výjimečné schopnosti, k dětem přistupují s otevřeným, přátelským a respektujícím přístupem.

Respektujeme individualitu dítěte, každé dítě potřebuje jinou míru podnětů, jiné tempo v různých předmětech. Podnětné, zdravé a přátelské prostředí pro naše děti vytváříme v blízkosti anebo přímo v přírodě. Děti budou stále „jednou nohou venku“. Tím zachováme nebo vybudujeme intenzivní vztah k přírodě.

Budeme se učit životem, skutečnými situacemi, na skutečných věcech. Například si sami na malém školním políčku vypěstujeme obilí, sklidíme, vymlátíme, nameleme a upečeme chléb. Hraní bude stále nezbytnou součástí školního dne. Děti se zábavnou, poutavou a přirozenou formou naučí vše potřebné.

V naší škole nechceme klasické vyučovací hodiny a přestávky, žáci budou pracovat v blocích („epochách“), kde bude přihlíženo k jejich aktuálním fyzickým a psychickým potřebám a zájmům. Určité odlišnosti budou i ve výuce písma. Naši žáci se nejprve seznámí s tiskacím písmem, které je pro ně srozumitelnější a přijatelnější. Již od prvního ročníku chceme začít s výukou anglického jazyka - první tři roky bez psaní a čtení - především pomocí jazz chants (zapojení rytmu, pohybu a praktické slovní zásoby). Do prvního ročníku chceme také zahrnout výuku hry na zobcovou flétnu.

Necháváme se inspirovat různými pedagogickými směry, po celém světě rozšířenými a roky ověřenými. Využíváme především prvky intuitivní a waldorfské pedagogiky. Konkrétní vyučovací den i použité metody vždy přizpůsobíme potřebám celé skupinky dětí i momentálním potřebám jednotlivců.

Nabízíme rodičům, aby se spolupodíleli na tvoření naší školy, účastnili se výletů, exkurzí či sami umožnili dětem nahlédnout do své profese či záliby. Zhruba jednou za měsíc budeme pořádat setkání pro celé rodiny, která budou odrazem ročního období, tradičních svátků či místních zvyklostí. (např. Martinská slavnost, Adventní spirála, Vítání jara, Svatojánská slavnost). Pravidelně se budeme scházet s rodiči, abychom společně shrnuli předešlý měsíc a naplánovali ten následující. Mnohé z programů školy budou otevřené i pro sourozence, prarodiče nebo přátele.

Co je náš cíl?
Naším cílem je vybudovat fungující alternativní školu, do které se budou naše děti každé ráno těšit. Chceme tedy přispět ke spokojenosti našich dětí i rodičů.

Praktické informace
První skupinka 15 dětí ve věku 6 – 8 let (smíšená 1. a 2. třída) bude otevřena v září 2016. V prvním školním roce 2016/2017 budou děti zapsány na domácím vzdělávání při ZŠ Buttulova, kde budou také jednou za půl roku přezkušováni na základě svého portfolia. Společná výuka bude probíhat 5 dní v týdnu v dopoledních hodinách. Na odpoledne připravujeme družinu a v případě zájmu i kroužky. Při zájmu bychom pro žáky ze vzdálenějších lokalit mohli zajistit školní minibus.

Pro více informací sledujte náš facebookový profil. Na tvorbě našich webových stránek pracujeme.

Za celý realizační tým
Ivana Prášková

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #3 | 13.11.18 05:51
Autor: Gina
Titulek: Svědectví
Jmenuji se Gina Acampora a dnes mluvím jako nejšťastnější člověk v celém divokém světě a já jsem řekl, že každý věřitel, který zachrání mou rodinu před naší špatnou situací, řeknu jménu celý divoký svět a já jsem tak rád bych řekl, že moje rodina je zpět za dobro, protože jsem potřebovala půjčku 100 000 USD, abych mohl začít svůj život všude, kvůli mé profesi, protože jsem jedna maminka se čtyřmi dětmi a celý svět vypadal, jako by to bylo visel na mně, dokud jsem se nesetkal Bůh poslal úvěr Společnost, která změnila můj život a to mé rodiny, BŮH strach firmy, Nora Mildred, ona byla spasitel BŮH zaslaný zachránit svou rodinu s půjčkou 100.000 dolarů USD kontaktujte ji noramildred.loan@hotmail.com


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Chotěbořské náměstí toto úterý ožije!
16.12. 21:31 - Od pěti hodin se v prostoru před Zastávkou194 (Kohoutův dům) bude konat koncert Martina Spirita. Občerstvení zajistí již legendární Svařený sáně z Humpolce!
Kulturní akce v prosinci
28.11. 22:35 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
e-Turistické noviny Vysočiny
23.11. 11:28 - Pohádkovou zimu na Vysočině představuje nové zimní vydání e-Turistických novin Vysočiny. Tentokrát přinášíme tipy, kam za zážitky, co na Vysočině dělat, když sníh naši čistou krajinu ještě nepokryl, a kam na lyže, když počasí naopak přeje. Nechybí samozřejmě pozvánky do měst a obcí a velký přehled vánočních programů a adventních akcí. Zimní e-noviny připravuje už šestou zimu Vysočina Tourism. Stáhnout si je můžete zde.
Slečna Flintová
18.11. 20:47 - Vážení přátelé. Ve středu 21. listopadu od 19 hodin se opět setkáme v chotěbořském kině při repríze divadelní komedie Slečna Flintová, kterou si pro vás připravili divadelníci ze spolku SCHOD. Vstupenky na toto představení jsou k dispozici v Informačním centru a budou i před začátkem představení. Jste srdečně zváni. SCHOD Chotěboř
Hlasujte pro Vysočinu v anketě!
14.11. 10:30 - Kraje České republiky už po sedmé soupeří o hlasy veřejnosti a vítězství v anketě Kraj mého srdce, a ani Vysočina není výjimkou. Až do 31. ledna 2019 můžete hlasovat na turistickém portálu www.kampocesku.cz a rozhodnout o tom, že Vysočina je krajem letní i zimní dovolené, pěší i cykloturistiky a skvěle se hodí také na výlety s dětmi nebo na projížďky s koňmi.

-vysocinatourism-
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
27.10.18 16:41 Pojďme To Změnit
20.10.18 13:33 Pojďme To Změnit
22.10.18 07:41 Zastupitelé za ODS
23.10.18 19:41 Budoucí zastupitelé za ANO 2011
7.11.18 18:40 Piráti Chotěboř
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2018-12-03 20:45:20 Unknown
2018-11-28 17:45:25 Milan Žák
2018-11-20 23:00:03 lukas
2018-11-13 05:51:40 Gina
2018-11-09 11:39:00 Sláva
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

SGC
Izolace balkonů a střech

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Podlahy Milan Jambor

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

PártyServis Lída
Párty, oslavy, svatby Chotěboř.

Nehtové studio Orient
Manikúra a modeláž nehtů
Dáša Turková.

Půjčky pro Chotěboř
Půjčky pro zaměstnané, OSVČ, důchodce.

GFXdesign
Reklamní a grafické studio
vizitky, razítka, eshopy.

Ubytování na Vysočině
Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky

Vůně do obchodů
Čichový marketing
difuzéry, vůně do interiéru


RSS READER