Toulky do minulosti

Datum: 5. červen 2006, 21:52
Autor: Jana Blažková
Rubrika: ZŠ Buttulova
Vychovatelky školní družiny při ZŠ Buttulova, J. Blažková a J. Škarydová, připravily 30. května pro své žáky 3. - 5. ročníků výlet do areálu historické zábavy středověkého podhradí, kde žáci strávili několik hodin zábavy i poučení.
Program byl rozdělen do tří částí, o přestávkách si návštěvníci zakoupili občerstvení a suvenýry z přírodních materiálů i předměty ze sklářské minihutě.
Za provozovatele ,,Galerie v podhradí“ nás uvítal Mgr. L. Kunčar a seznámil s areálem, který se rozprostírá v pěkném přírodním prostředí pod známým hradem Bouzov. Následovala prohlídka výstavky kreseb s historickou tématikou. Žáci si vystřelili z kuše na terč o ,,glejt za dobrou trefu“, využili možnost střelby z flobertového revolveru, shlédli ukázky výstřelů ze zbraní doby středověké, se kterými se blíže seznámili. Prohlédli si výstavku zbraní, částí výstroje a středověké mučící nástroje. Areálu vévodí 15 m vysoký ,,Trojský kůň“, zřejmě největší dřevěná stavba koně na světě. Prohlédli jsme si i vnitřní prostory stavby a vystoupili až do hlavy koně, která je ve výšce 14 m.
Další část programu probíhala v amfiteátru se zastřešeným, stupňovitým hledištěm. Byla věnovaná divadelnímu představení: „Na Bouzově s čerty vůbec nejsou žerty“ – veselá pohádka o tom, jak kvůli čarovnému klobouku děly se věci přímo pekelné. Děti se v rámci pohádky mohly těšit z řady klasických pohádkových postav, zejména kašpárka, Honzy, princezny, čertů, ale viděly i zajímavé zábavné šermířské souboje.
Vyvrcholením programu byla dvě turnajová klání. V rytířském turnaji z doby gotické se utkali udatní páni rytíři. Ve zbroji a s různými typy zbraní předvedli svá umění v soubojích o čest zvolit z dam, přítomných v hledišti, královnu a princeznu, které zasedly na trůn při turnaji pážecím. Pro pážecí (dětský) turnaj byli vybráni zástupci tříd - nejšikovnější a nejstatečnější, patřičně vystrojeni a vyzbrojeni. Bojovali mezi sebou vyřazovacím způsobem o vítězství a čest být slavnostně pasován podle středověkého ceremoniálu na rytíře. Vítěz obdržel pasovací glejt a ostatní účastníci glejt pamětní.
Výlet jsme si zpestřili cestou tam zastávkou v Loučkách u Mohelnice ochutnávkou domácí klobásy či syrečků a na cestě zpět prohlídkou města Poličky.

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 14.06.06 19:41
Autor: ho
Titulek: ko
ahoj


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v březnu
1.03. 11:30 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v únoru
3.02. 07:27 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Páteční promítání dokumentu zrušeno!
23.01. 19:45 - Zítřejší promítání dokumentu Stát se tím, kým jsem byl v Zastávce194 je zrušeno - o náhradním termínu Vás budeme včas informovat. Dobrá společnost
Divadelní ples
12.01. 17:55 - Jako každý rok, tak i letos pro vás připravují členové Divadelního spolku SCHOD již tradiční Divadelní ples, v pořadí již 16. Tentokrát je naplánován na sobotu 29. února od 20 hodin v chotěbořské sokolovně. Součástí budou opět dvě vystoupení členů spolku, zajímavé soutěže a tombola. Těšíme se na vaší hojnou účast a můžete si vzít na sebe i jakékoliv kostýmy.
Divadelní spolek SCHOD Chotěboř
Kulturní akce v lednu
31.12. 11:04 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc leden. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
5.03.20 22:26 Jaroslav Ludvík
21.02.20 08:21 Jaroslav Ludvík
26.02.20 21:55 Jaroslav Ludvík
13.02.20 07:59 Jaroslav Ludvík
3.03.20 21:36 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2020-03-06 14:21:54 Pavel Mandák
2020-03-04 13:51:37 Milan Stránský
2020-02-29 11:19:11 Franta
2020-02-15 18:23:07 Joeyham
2020-02-13 18:17:04 Milan Stránský
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo: levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky