V pivovaru budou vařit pivo se šestým smyslem

Datum: 10. duben 2009, 08:00
Autor: Pivovar Chotěboř
Rubrika: Náš region
Znáte pověst o lahodném středověkém pivu zvaném Chotěbor, které později dalo jméno městu Chotěboř? Bylo to pivo, které prý v lidech probouzelo 6. smysl. Tajemnou recepturu, podle které se zázračné pivo vařilo, hledali sládci celé země. Našel ji až Oldřich Záruba – sládek z nově rostoucího pivovaru v Chotěboři.

Připadá vám tenhle příběh divný? Nic vám neříká pivo Chotěbor, ani tajemná receptura? Tahle historie nového chotěbořského pivovaru je částečně vymyšlená. Řada pivovarů má svou skutečnou historii sahající třeba i mnoho set let do minulosti, ale když se staví úplně nový pivovar, žádnou historii nemá. Když ji ale chce, může si ji vymyslet. Jak se vám líbí ta o pivu, které v lidech probouzí 6. smysl?

Pověst o lahodném Chotěboru, který v lidech probouzel 6. smysl
Bylo, nebylo. Bůh ví, jestli bylo, ale pověst praví, že ano. Kdysi dávno, na místě, kde se dnes nachází město zvané Chotěboř, stála jen malá osada s kostelíkem. První zmínky o této osadě můžeme nalézt již ve 12. století. Existují však nepotvrzené zprávy, že kromě kostelíka a osady tu stával také rodinný pivovar.

Místní sládek, který se křestním jménem jmenoval Chotěbor, tu vařil podle tajné rodinné receptury lahodné pivo, které pili lidé zblízka i daleka. V osadě ani okolí ale nebyl zdroj vody, a tak Chotěbor nechával vozit pramenitou, čistou vodu z jiných částí Českomoravské vrchoviny. Lidé věřili, že právě tahle voda spolu s tajemnou recepturou dala pivu tak nenapodobitelnou chuť.

Pivo pro všech 5 lidských smyslů
Chotěborův lahodný mok se vyráběl z těch nejlepších přírodních surovin a pod sládkovýma šikovnýma rukama se rodilo pivo lahodné chuti. Mělo říz, pořádnou pěnu a harmonickou hořkost. Už naši předkové věděli, že pivo není jen obyčejné pití, ale že je to jeden z nejzdravějších nápojů vůbec. U Chotěborova piva to platilo dvojnásob. Jeho pivo bylo jako stvořené pro všech 5 smyslů.

Během pivního obřadu si totiž pivaři užívali zrakem, sluchem, hmatem, čichem a na konec i chutí. Nejdřív pivo viděli a už na něj měli chuť, když slyšeli probublávání pivních bublinek a osahali si pivečkem vychlazené kameninové džbánky, už stačilo jen přivonět a konečně se napít… Místní na sládkovo zázračné pivo nedali dopustit a tvrdili, že když ho pijí, jako by se v nich probouzel šestý smysl.

Chotě zboř!
Měli radost ze života, dostávali výborné nápady, nehádali se a netrápili se malichernostmi. Dokonce prý, když pak muži přišli domů posilněni Chotěborovým pivem, udělali pro manželky, co jim na očích viděli, a nejspíš díky 6. smyslu se jim povedla vyplnit všechna jejich tajná přání.

A tak dámy rády posílaly své chotě pít Chotěbor. Zlí jazykové praví, že ženy pivu přezdívali úplně jinak, a to „Chotě zboř!“, protože muži po 6. smyslu toužili tak usilovně, až někdy ani nedokázali bez podpory svých kumpánů dojít domů.

Ztracená receptura
Co do piva dává a z jakých ingrediencí a v jakých poměrech přesně Chotěbor vařil, sládek nikomu neprozradil. Měl sice manželku, ale Bůh jim nenadělil dětí, a tak zůstal sládek bez dědice a neměl komu své tajemství, které se v rodu dědilo z pokolení na pokolení, sdělit. Recepturu dobře ukryl a tajemství si odnesl do hrobu. Mnozí potom recept hledali, někteří byli blízko, ale vždy jim krůček chyběl. Tajemná receptura se ztratila…

Pivo Chotěbor dalo jméno městu Chotěboř
Původní osada se nejen díky lahodnému pivu, ale i díky těžbě stříbra rozrůstala, stala se z ní obec. Svůj název podle některých pramenů získala odvozeninou od jména jistého Chotěbora ze Vchynic. My si ale umíme domyslet, čí křestní jméno tu sehrálo svou roli.

V roce 1278 byla Chotěboř povýšena na město, v roce 1331 se stala městem královským. Nakonec i věnným městem českých královen. Budova pivovaru se nedochovala, lehla popelem během husitských válek, když město dobyl a poničil táborský kněz Petr Hromádka z Jistebnice.

Sládci dodnes pátrají po Chotěborově receptuře
Nejeden sládek naší země po receptuře pátral, aby se mohl proslavit Chotěborovým pivem probouzejícím v lidech 6. smysl a v ženách pokoru a oddanost. I zkušený sládek Oldřich Záruba, který se sám narodil přímo v Chotěboři, celý život toužil po vaření piva tak lahodného, že i manželky pochopí, proč jejich muži doma tráví večery s půllitrem v ruce či partou kamarádů v hospodě.

Oldřich Záruba se o tajemné receptuře na pivo, které možná dalo jméno jeho rodnému městu, dověděl od svého dědečka. Ten sice nebyl žádný pivovarník, ale pivo měl rád a příběh o zázračné pivní receptuře se u nich v rodině vyprávěl už celá staletí. I když už nikdo vlastně najisto nevěděl, zda receptura skutečně existovala, či ne, Záruba ji hledal, kde se dalo. Prošel několika pivovary a za svá piva získal celou řadu ocenění doma i ve světě, přesto mu ale ke štěstí něco chybělo.

Nový sládek, zázrak a splněný sen
Když dostal možnost vařit zbrusu nové pivo v rodné Chotěboři, pochopil to jako znamení. Jaké bylo jeho překvapení, když se pak od majitelů pivovaru dověděl, že během výkopových prací truhlici s jakousi recepturu opravdu našli. Když si pak Chotěborovu recepturu pořádně pročetl, žasl, jak jednoduchá byla. K vaření toho nejlepšího piva mu stačil už jen krůček.

Jeho tajemství vám samozřejmě neprozradíme, ale o zázračné chuti piva, které v lidech probouzí šestý smysl, se můžete brzy přesvědčit sami…

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!



odpovědět | #1 | 10.04.09 08:44
Autor: Roman Juránek
Titulek: Pivo
Jsem doslova fascinován barvitým popisem vlastností piva, které ještě nebylo uvařeno, v pivovaru, který ještě není ani dostavěn, firmou, která pivo nikdy nevařila, ve městě, kde se podle dochovaných historických záznamů vařilo pivo vždy nevalné kvality. Nezbývá, než zvolati spolu s klasikem: "Nebohý Jene Pavlíčku!" ...
odpovědět | #2 | 10.04.09 10:23
Autor: Jilda
Titulek:
Začít dělat marketing až v době, kdy bude vyroben první máz, by byla hodně hrubá chyba, Romane Juránku. Nevím, žiju jinde, ale doufám, že Chotěboř je už nyní polepená plakáty: Pijte Chotěboř! I sebeříznější pivo je totiž k ničemu, když o něm nikdo neví... :-)
odpovědět | #3 | 10.04.09 13:25
Autor: trupec
Titulek:
neni to uplně vychytaný,ale neni to tak špatný...
odpovědět | #4 | 10.04.09 19:14
Autor: Mireček
Titulek: Re:Pivo
Velmi silný argument, pane. Dle vaší logiky se v Chotěboři může podnikat s čím? A "prodat" své zboží by měli začít kdy? Po nějaké zkušební době? Anebo by měla prezentace vypadat ve smyslu "asi to nebude nic moc, protože tady stálo pivo vždycky za starou bačkoru, ale vám to bude stačit"? Že ono v tom bude něco osobního?
odpovědět | #5 | 11.04.09 10:25
Autor: Woods
Titulek:
No.... je sice fajn mít ve městě pivovar, ale nemyslím si, že by to byla zrovna věc takového formátu, aby ji musel patřit každý druhý článek na ichotebor. :-)
odpovědět | #6 | 11.04.09 13:30
Autor: Roman Juránek
Titulek: Re:Re:Pivo
Milý Mirečku, doufám, že nepředpokládáte, že bych jako abstinent měl nějaké osobní problémy s pivovarem? Pouze mne zaráží, že ichotebor poskytuje PR dosud nefungujícímu pivovaru. Myslel jsem si, že reklama by měla být zřetelně označená :)
odpovědět | #7 | 11.04.09 16:39
Autor: Mireček
Titulek: Re:Re:Re:Pivo
Milý pane, pokud vím, ichotěboř je soukromý subjekt, že? Vy víte jestli za to nějakou kačku nebo slíbené škopky provozovatelé mají? A kdyby ano, vadí vám to?
odpovědět | #8 | 11.04.09 18:25
Autor: Roman Juránek
Titulek: Re:Re:Re:Re:Pivo
Považuji ichotebor za seriózní medium a v seriozním médiu musí být reklama vždy označena, nezáleží na tom, je-li placená nebo ne. Jak k tomu přijdou firmy, které na tomto webu standardně reklamu umísťují a platí za ni? A pokud přistoupíme na myšlenku, že nám nic není do toho, zda se zde umísťuje skrytá reklama, tak v tom případě velmi klesá informační hodnota ostatních článků, protože vždy musíte přemýšlet nad tím, v čí prospěch je ten který článek psán. Takže, být provozovatelem tohoto webu, dal bych si na udržení své nezávislosti velmi záležet.
odpovědět | #9 | 11.04.09 18:51
Autor: Pavel Marek
Titulek: ichotebor.cz
Původ tohoto a další článků pivovaru - "Zdroj: Tisková zpráva Pivovaru Chotěboř" - slovo "tisková" snad nemusím objasňovat. Proto nemyslím, že se jedná vyloženě o reklamu, stějně tak, jako u dalších článků (například Cekus), ale o informace občanům města. Každý článek může být svým způsobem považován za reklamu, stejně tak jako Vaše reakce je "reklamou" a vizitkou Vašeho jména a osoby. Nebráníme nikomu v uveřejnění jeho článku, pokud je to v rámci slušnosti apod., stejně tak jako nebráníme v uveřejnění reklam, v případě rozumné dohody obou stran.


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v dubnu
31.03. 22:56 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc duben. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v březnu
7.03. 09:37 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v únoru
1.02. 09:44 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v prosinci
3.12. 22:09 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v listopadu
5.11. 22:20 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc listopad. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
29.02.24 08:45 Dobrá společnost
6.03.24 21:53 Jaroslav Ludvík
17.03.24 18:32 Jaroslav Ludvík
3.04.24 21:01 Jaroslav Ludvík
25.03.24 07:37 Ondřej Pravda
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2024-01-30 08:58:06 Tomáš
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky