Opět nejoriginálnější

Datum: 14. červen 2009, 12:02
Autor: Leoš Doležal
Rubrika: Náš region
Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) je, společně s Českou televizí, organizátorem celonárodní sbírky Pomozte dětem!. Letos se odehrál již její 11. ročník.

Každý rok se, díky dárcům, na kontě sbírky sejde dosti vysoká částka peněz, kterou pak komise rozdělí znevýhodněným dětem v jednotlivých regionech. Dobře propracovaný a letitými zkušenostmi ověřený systém funguje tak, že v určeném čase, různé občanské společnosti, terapeutická zařízení, zájmové organizace i jednotlivci, doručí do sídla NROS své žádosti o příspěvek na zakoupení konkrétní věci nebo na konkrétní činnost. Žádostí je však vždy více, než peněz. Proto se sejdou komise, které žádosti zhodnotí. Nejdůležitějším kritériem je vždy prospěšnost projektu pro děti. Peníze se pak skutečně ocitnou tam, kde mohou pomoci dětem.

Největším propagátorem sbírky je samozřejmě Česká televize. V celé naší zemi se ale také nacházejí spolky a organizace, které se snaží tuto dobrou věc podporovat pořádáním různých akcí pro kuře. Na Vysočině, na Chotěbořsku, je to například občanské sdružení Fantazáci z Jeřišna. Poprvé s nadací NROS spolupracovali v roce 2007 a jejich akce nazvaná Děti dětem, při které se dvěma početným partám školáků a předškoláků podařilo spojit pět vesnic velikonoční stuhou, získala titul Nejoriginálnější akce 9. ročníku celonárodní sbírky Pomozte dětem!. Stavba Věže pro kuře z lékařských špachtliček, v roce 2008, měla také velký úspěch. Letos Fantazáci, ke svému údivu, obdrželi další pozvání do Prahy na slavnostní banket, na kterém byli vyhlášeni jako pořadatelé další nejoriginálnější akce pro kuře. Tento titul získalo zábavné odpoledne pro děti, s pokusem o nový český rekord, s názvem Slava pro kuře, které se uskutečnilo v době velikonočních svátků v chotěbořské aréně. Ocenění si zasloužilo perfektní organizační zvládnutí akce, pestrost programu a hlavně nápad. Salvu, na počest jedenáctých narozenin kuřete se záchranným kruhem, nezpůsobily výstřely z palných zbraní, ale rány vznikající propíchnutím několika stovek nafouknutých balónků.

Za tři roky se Fantazákům podařilo nashromáždit a poslat na konto sbírky Pomozte dětem! celkem 45 835 Kč. Ve čtvrtek 4. června v Praze zastupovali Fantazáky Leoš Doležal a Kristina Hašková. Slavnost pořádala již tradičně velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, madam Linda Duffield, přímo v sídle britské ambasády. „Ocitnout se mezi několika desítkami pozvaných lidí z celé české republiky, je zvláštní pocit. Tím více, že jde většinou o zástupce velkých firem a společností, které do sbírky přispěly vysokými peněžními částkami nebo dlouhodobě s nadací NROS spolupracují. Byli jsme hodně pyšní na to, že se stejné cti dostalo i dvanáctičlenné partě z malé vesnice na Vysočině. Mnoho lidí v našem kraji určitě neví, kde leží Jeřišno. Jsme rádi, že se díky našim akcím daří tuto hezkou obec propagovat až v Praze,“ vylíčil své dojmy Leoš.

„Prvotní nápad, oceněný již podruhé jako nejoriginálnější, se pokaždé zrodí v hlavě některého z Fantazáků. O bláznivé nápady totiž nemáme nouzi. Detailní promyšlení organizace je také vždy na nás, ale s realizací nám vždy ochotně pomůže někdo další. Žádná z akcí by se jistě neuskutečnila například bez starostů dotčených obcí a Chotěboře, ředitelů škol a učitelek, bez našich spojenců z občanského sdružení Spektrum Vysočina a samozřejmě bez šikovných dětí. Ty jsou vždy hlavními aktéry. Bez nich by se nám nepodařilo ani získat tolik peněz do sbírky. Děti totiž pokaždé tvoří něco zvláštního a zajímavého. Aby se jim to mohlo podařit a měly radost, jsou jejich rodiče, obce, školy a podnikatelé většinou ochotní akci finančně podpořit,“ dodala Kristina.

Všichni Fantazáci se shodli, že nikdy, při přípravě jakékoli zábavy pro děti, ani na chvíli neuvažují o tom, že by je za jejich snahu mohl někdo ocenit. To není jejich cílem. Není jím ani finanční zisk. Často se totiž stává, že společné peníze nestačí a musí sáhnout i do vlastních kapes. Bez podpory obce Jeřišno a několika místních podnikatelů, by se mnoho zábavy pro děti nemohlo vůbec uskutečnit. Každá pochvala je tedy příjemným překvapením a samozřejmě, že potěší. Několikrát jim veřejně poděkoval starosta Jeřišna, Pavel Jecha, v chotěbořské aréně si vyslechli krásná slova od starostky Elišky Pavlíkové a od krajského zastupitele Tomáše Škaryda, v zahradě britského velvyslanectví v Praze se o nich již podruhé mluvilo v superlativech. „Ani snad neumíme takové pocty správně přijímat. Vždy se nám trochu roztřesou kolena, ať je to v Jeřišně nebo v Praze. Nejlépe se asi cítíme, když vidíme, že se děti baví, že se jim naše akce líbí, mají radost, jsou veselé, dovádějí a tleskají. Já osobně jsem hodně pyšná na to, že malá parta mladých lidí se za několik let naučila spolupracovat a nyní již bravurně zvládá i dost náročné úkoly. Ale hlavně, že Fantazáci ochotně nezištně obětují svůj volný čas a věnují jej práci pro děti, nebo pro nějakou dobrou věc,“ podotkla Slávka Peroutková, která Fantazáky vede. Na závěr prozradili, že již zhruba vědí, co pro děti připraví v létě, na podzim a v zimě. Bude to opět něco nového. Určitě je napadne i něco originálního pro příští ročník sbírky Pomozte dětem!
x x x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v září
29.08. 07:51 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc září. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v červenci a srpnu
1.07. 07:25 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíce červenec a srpen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
DNES! - Vernisáž jednodenní výstavy!
13.06. 13:51 - Ve čtvrtek 13. června v 17:00 proběhne v prostoru Zastavkafe vernisáž jednodenní výstavy s názvem DOUBRAVKA. Jedná se práce studentů SUPŠ Jihlava - Helenín z prostředí údolí Doubravky a Chotěboře.
ČTENÁŘSKÁ DÍLNA - Nabarvené ptáče
7.06. 11:29 - V pondělí 17.6. proběhne v prostorách Zastavkafe další Čtenářská dílna, tentokrát budeme diskutovat nad knihou J. Kosinského Nabarvené ptáče.
Kulturní akce v červnu
27.05. 21:49 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
9.08.19 21:40 Dobrá Společnost
1.09.19 13:22 Petr Kletečka
7.09.19 15:22 Dobrá Společnost a Zastavkafe
28.07.19 23:37 Dobrá Společnost
28.08.19 10:28 TK Ella Chotěboř
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2019-08-03 11:58:21 Josef Vogel
2019-06-25 08:13:42 Milan Stránský
2019-06-13 23:14:25 Ondra
2019-06-12 12:43:57 Pepan
2019-05-12 19:20:10 Petr
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo: levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky