Program Leader rozhádal obce

Datum: 1. březen 2006, 13:34
Autor: Pavel Marek
Rubrika: Náš region
Další budoucnost spolku kolem řeky Doubravy vypadá hodně černě Snaha města Chotěboř a obce Nová Ves dosáhnout na peníze z Evropské unie vyvolala zlou krev. Ostatní členové svazku se cítí odstrčení a hovoří o zradě.

Svazek obcí Podoubraví (SVOP) stojí před rozpadem. Vzájemné dobré vztahy narušilo rozhodnutí Chotěboře založit obecně prospěšnou společnost v rámci programu Leader, aniž by SVOP informovala a nabídla mu spoluúčast.

Zrádce národa
Jako v Haškově povídce nazvané Zrádce národa v Chotěboři si musel připadat chotěbořský místostarosta Milan Linhart, na jehož hlavu se na valné hromadě svazku snášela nevybíravá kritika. Jenže Haškův hrdina poškodil jen dobré jméno stromu, pod kterým údajně nocoval Žižka, kdežto zástupce města Chotěboř, podle mínění většiny přítomných starostů, rozkmotřil více než 20 obcí. "O tom, co se děje v Podoubraví moc nevím, ale vesnice by měly držet při sobě, zvlášť dneska,"míní například Jana Pelikánová z Krucemburku. "Je to podtrh a zklamání. Myslím, že naši zastupitelé, až se to dozvědí, budou chtít, aby Podmoklany vystoupily z Podoubraví,"zlobí se starosta Jiří Zatřepálek.

Jsou v tom nevině
Vina čem spočívá vina Chotěboře? Společně s obcí Maleč, tamním zemědělským družstvem, obcemi Nová Ves u Chotěboře, Víska a několika podnikateli se Chotěboř rozhodla vstoupit do programu Leader vyhlášeného ministerstvem zemědělství, Má tak šanci získat dotace z Evropské unie. "Nejsme iniciátory, ale pouze jsme přijali návrh Malče, která přišla s hotovým projektem. Abychom oslovili další obce, na to nebyl čas. Nebudeme z toho mít zvláštní prospěch. Snad jednou za čas nějaké peníze na naše aktivity,"brání se Linhart.
Chybí jednotnost
"Chotěboř si hraje na vlastním písečku,"míní starostka Krucemburku Jaroslava Pecinová. Městys Krucemburk a několik obcí svazku se totiž rozhodly založit také obecně prospěšnou společnost, jenže v Přibyslavi. "Podle mého názoru je dobré, aby podobné svazky byly, zvlášť dneska, když existuje Evropská unie,"tvrdí Zdeněk Gerstner z Rušínova. Starosta Nové Vsi u Chotěboře a předseda Svazku obcí Podoubraví Miloš Uchytil, který stejně jako Linhart získal na zasedání punc zrádce, rozpad svazku odmítá. "Obecně prospěšná společnost na Chotěbořsku otevírá dveře celému Podoubraví. Svazek činnost nekončí,"brání se starosta. Podle názoru Františka Starého ze Sobíňova ale mají pdobné spolky smysl, jen když v nich vládne jednota.
ZDROJ: NOVINY HAVLÍČKOBRODSKA, AUTORKA: ŠTĚPÁNKA SAADOUNI

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 1.03.06 21:24
Autor: Jirka C.
Titulek: EU v malém
Měly by se odlišovat city a pocity. SVOP resp. jeho členové jsou - pokud vím - svázáni nějakými stanovami a smlouvami a ty by měly být dodržovány. Pokud nebyla tato pravidla dodržena, jsou na místě sankce a rozhořčení. Není si ale možné představovat, že obce vstupem do SVOPu ztratily samostatnost v rozhodování o čemkoliv. Doufám, že výrok autorky "SVOP stojí před rozpadem" je zavádějící a přehnaný. SVOP má rozjeté některé společné projekty a zdá se mi, že tento článek tímto výrokem tak trochu "zabrousil" až k hranicím "bulvárních vod".
odpovědět | #2 | 2.03.06 08:51
Autor: Milan Linhart
Titulek: SVOP
SVOP je skutečně velmi nesourodá společnost, která se jen velmi obtížně udržuje pohromadě. Občasné rozmíšky jsou sice mediálně zajímavé, ale daleko více SVOPu škodí pasivita některých členských obcí. Dostat od některých obcí určité dokumenty v dohodnutém termínu bývá nad lidské síly. Valné hromady zase mívají problém s usnášeníschopností, protože polovina starostů vůbec nepřijede a mnozí se ani neomluví. To, že dvě skupiny obcí založily OPS pro čerpání dotací z programu LEADER, nemá se SVOP nic společného. Je to prostě jiná aktivita. Asi jako když někdo chodí na fotbal i na hokej nebo hraje na klavír i na housle.


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v září
29.08. 07:51 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc září. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v červenci a srpnu
1.07. 07:25 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíce červenec a srpen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
DNES! - Vernisáž jednodenní výstavy!
13.06. 13:51 - Ve čtvrtek 13. června v 17:00 proběhne v prostoru Zastavkafe vernisáž jednodenní výstavy s názvem DOUBRAVKA. Jedná se práce studentů SUPŠ Jihlava - Helenín z prostředí údolí Doubravky a Chotěboře.
ČTENÁŘSKÁ DÍLNA - Nabarvené ptáče
7.06. 11:29 - V pondělí 17.6. proběhne v prostorách Zastavkafe další Čtenářská dílna, tentokrát budeme diskutovat nad knihou J. Kosinského Nabarvené ptáče.
Kulturní akce v červnu
27.05. 21:49 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
9.08.19 21:40 Dobrá Společnost
1.09.19 13:22 Petr Kletečka
7.09.19 15:22 Dobrá Společnost a Zastavkafe
28.07.19 23:37 Dobrá Společnost
28.08.19 10:28 TK Ella Chotěboř
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2019-08-03 11:58:21 Josef Vogel
2019-06-25 08:13:42 Milan Stránský
2019-06-13 23:14:25 Ondra
2019-06-12 12:43:57 Pepan
2019-05-12 19:20:10 Petr
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo: levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky