Nový domov pro seniory slavnostně otevřen

Datum: 4. září 2021, 11:15
Autor: Jana Barčáková
Rubrika: Náš region
U příležitosti kompletního dokončení moderního SeneCura SeniorCentra Chotěboř včetně zahrady dnes došlo v novém areálu ke slavnostnímu stříhání pásky. V domově se od března postupně zabydlelo již téměř 60 seniorů a počítá se s dalším navýšením kapacit. Slavnostní otevření proběhlo za účasti radního Kraje Vysočina Jana Tourka, starosty Chotěboře Tomáše Škaryda a představitelů společnosti SeneCura. Možnost prohlédnout si domov a užít si doprovodný program využily více než dvě stovky obyvatel Chotěboře. Celou akcí provázel Vladimír Hron, který i zazpíval řadu písní.

„Chtěli jsme veřejnosti představit kompletně dokončený domov včetně krásné zahrady. Dnes zde máme k dispozici 40 míst v domově pro seniory a 40 míst v domově se zvláštním režimem pro seniory s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Příští rok by se kapacita měla navýšit o dalších 40 míst,“ uvedl ředitel domova SeneCura Jan Špidlen. V plánu je rovněž denní stacionář nebo odlehčovací služba.

Potěšující je fakt, že všechna lůžka jsou zahrnuta do krajské dotační sítě, takže zde zájemci platí stejně jako ve státním zařízení. Domov SeneCura totiž vznikl za podpory města Chotěboř i Kraje Vysočina a je určen právě klientům z tohoto regionu. „Konečně jsme se dočkali a já věřím, že díky zázemí skupiny SeneCura bude vše fungovat. Občané budou určitě spokojení, protože to je skutečný domov,“ uvedl starosta Chotěboře Tomáš Škaryd. Pro obyvatele města je domov zajímavý i z pohledu zaměstnání, protože zde aktuálně pracuje přes 40 lidí a s novými klienty se bude rozšiřovat i tým zaměstnanců - pečovatelů, sester, kuchařů a pomocného personálu. Společnost SeneCura je se 16 SeniorCentry a více než 1 000 zaměstnanci předním zaměstnavatelem v pobytových sociálních službách.

První klienti se v domově ubytovali již letos v březnu a dnes zde žije 58 seniorů, zhruba polovina jich využívá služeb domova pro seniory a druhá polovina domova se zvláštním režimem pro nemocné s demencí či Alzheimerem. Mají k dispozici prostorné jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. „Mám jen slova chvály. Mám tady kamarádky, je tady skvělá rehabilitační sestra, výborné jídlo a neskutečně empatický personál. Když to tady viděla dcera, už mě nelákala k sobě domů,“ vypráví o životě v domově 83letá Miloslava Tůmová, která zde žije od dubna. Obyvatelé mohou využívat společenské místnosti, ergoterapeutickou místnost, fitness, vybavení pro terapie a masáže nebo kadeřnictví. Specifické pro nové domovy SeneCura je vnitřní uspořádání formou „domácností“, kde společný prostor obývá skupina klientů, kteří se navzájem znají.

Budova SeniorCentra vyrostla během jednoho a půl roku v lokalitě Koubek na pozemku o rozloze 7 500 m2 a maximálně respektuje charakter okolní rezidenční zástavby. Součástí domova je i terapeutická zahrada Memory Garden s nekonečnými cestami pro lepší orientaci klientů s demencí a také velký taneční sál, který bude sloužit tanečnímu klubu města a k pořádání různých aktivit. „V současnosti jednáme s městskými organizacemi o využití sálu. Jako první začne zřejmě sloužit oblíbenému oddílu Junior pro děti a mládež,“ doplnil Jan Špidlen.

SeniorCentrum Chotěboř je po Telči druhým domovem skupiny SeneCura na Vysočině. SeneCura je s více než 2 000 lůžky největším nestátním poskytovatel pobytových sociálních služeb v České republice, provozuje zde již celkem 16 SeniorCenter po celé České republice a další jsou v plánu či výstavbě.
x x x x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v prosinci
2.12. 21:22 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v listopadu
28.10. 15:42 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc listopad. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v říjnu
27.09. 19:21 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc říjen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v září
1.09. 18:45 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc září. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v létě
29.06. 23:25 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na letošní léto. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
24.10.21 08:56 Jaroslav Ludvík
6.11.21 14:38 Petr Kletečka
9.10.21 19:45 Jaroslav Ludvík
18.10.21 18:07 Jaroslav Ludvík
30.10.21 20:32 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2021-10-28 16:46:29 hráč
2021-10-09 20:59:33 Anonymní uživatel
2021-06-21 19:17:58 Milan Stránský
2021-06-18 00:01:16 oliver Henrich
2021-06-05 08:23:20 Milan Stránský
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky