Plníme náš program

Datum: 13. červen 2019, 09:27
Autor: Pojďme To Změnit
Rubrika: Komunální politika
Vážení spoluobčané,

v našem předvolebním programu byl kromě jiných bodů, na jejichž plnění pracujeme, také ten o zavedení pozice městského architekta.
Je nám tedy velkou ctí Vám představit pana Mikuláše Medlíka, nového městského architekta!

Skrze odpovědi na 3 jednoduché otázky nám přibližuje své plány a svůj pohled.

Kdo je městský architekt?

Čím dál tím více měst vybírá "svého" architekta, aby tvořil aktivního zprostředkovatele v rovině, kde se setkávají pohledy politiků, projektantů, veřejnosti i úředníků na výstavbu. Městský architekt musí cítit a ctít genia loci a chránit stávající hodnoty sídla a zároveň inspirovat všechny zmíněné účastníky k řešením, která budou tvořivá a nikoli rutinní. Pomáhá v hledání shody nebo kompromisu, který je nutný k tomu, aby nové stavby (ať už jsou to domy, nebo silnice či parkové úpravy) byly zasazeny citlivě do svého okolí a splňovaly maximálně požadavky svých uživatelů - a byly také krásné. Vytváří z požadavků představitelů města (případně s veřejným projednáním) konkrétní zadání pro architekty, kteří budou pro město pracovat (sám totiž ve městě projektovat nesmí).

Jak konkrétně moje práce vypadá?

Jádrem mého působení je spolupráce na projektech města a materiálech týkajících se územního plánování, nyní se soustředím na nejaktuálnější již probíhající projekty (ulice Žižkova a Stromovka, ulice Buttulova). Už při výběrovém řízení určilo město také některé další priority, kterým se budu věnovat. Je to zejména celková koncepce městského mobiliáře, tedy laviček, odpadkových košů, stojanů na kola, plakátovacích ploch, různých zábradlí a dalších drobných prvků umístěných na veřejných prostranstvích města. Ten stávající je mnohdy už v nevyhovujícím stavu a nyní tedy určíme jednotně pro celé město jeho nové typy tak, aby splňovaly požadavky jak estetické, tak praktické, nebyly příliš drahé, ani nekvalitní a snadno se používaly a udržovaly.
Seznamuji se teď také s pracovníky úřadu a dalších organizací souvisejících s výstavbou.
A samozřejmě s městem přímo v terénu, takže se nedivte, až mne uvidíte pořizovat pracovní fotografie na místech, kde nečekáte "turistu" s fotoaparátem. Ostatně jsem zjistil, že je to také dobrá příležitost navázat kontakt přímo s obyvateli města a hned se dozvídat informace o okolí jejich domova.
Kromě této činnosti plánuji také aktivity doplňující - přednášky s besedami na témata související s architekturou a urbanismem, nebo veřejným prostorem, výstavky, nebo články přibližující veřejnosti aktuální dění v oblasti architektury města a jeho stavebního vývoje.

A co konkrétně chystám?

První besedu (která se uskuteční 24.6. od 17:00 v podkroví městské knihovny) jsem se rozhodl naplánovat na téma veřejného prostoru, a také jako jakési vzájemné seznámení. Mluvit by se mělo o tom, jak ulice a náměstí našeho město vypadají a proč a jaké jsou možnosti jejich vylepšení. Můžeme se také věnovat již uveřejněným studiím úprav. Podkladem bude promítání série fotografií, které vyberu ze svých "průzkumů terénu". Říkám naše město, protože ač v Chotěboři nyní nebydlím, jsem zdejším rodákem a k jeho architektuře mám silný vztah už od mládí.

Zatím jsem se setkal s živým zájmem o možnosti dobrého směru stavebního rozvoje a ačkoli budou jistě různé pohledy a názory ve střetu, věřím, že podporou vzájemné diskuse a komunikace přispěju k tomu, aby v Chotěboři přibyla kvalitní architektura a žilo se zde příjemně.
x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
21.04.19 09:45 Milan Knob
23.04.19 17:39 H. Nováková, A. Jouklová
11.05.19 21:44 Jaroslav Ludvík
23.04.19 17:43 Ekoklub Gymnázia Chotěboř
4.05.19 17:39 Dobrá Společnost a yo-yo
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POLITICKÉ ODKAZY

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2019-06-13 23:14:25 Ondra
2019-06-12 12:43:57 Pepan
2019-05-12 19:20:10 Petr
2019-04-06 19:37:24 Jaroslav Konopásek
2019-04-04 15:33:54 Hrouda
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo: levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky