Panský dům byl oceněn

Datum: 21. leden 2010, 19:37
Autor: Plzeňsnký Prazdroj
Rubrika: Náš region
Vyhlášená chotěbořská restaurace Panský dům, v níž prý už před 600 lety pil pivo Jan Žižka*, včera získala od zástupců Plzeňského Prazdroje ocenění za dlouholetou spolupráci v péči o nejvyšší kvalitu čepovaného piva. Před deseti lety spustil Plzeňský Prazdroj komplexní program péče o kvalitu piva v restauracích čepujících jeho značky po celé České republice a právě Panský dům patří k prvním restauracím, které se zapojily od samého začátku.

„Pivo je nejlepší ve chvíli, kdy opouští brány pivovaru. Aby neztrácelo na kvalitě během přepravy, skladování a čepování, vyžaduje velkou péči. Zde v Panském domě hýčkají naše pivo více než deset let. Tehdy jsme jim jako prvním udělili certifikát, který dnes dostane ještě dodatečnou podobu – přibude červená pečeť. Je to odměna Panskému domu za tu nejlepší starost o milovníky piva a potvrzení, že kvalita čepovaného piva je tu vynikající,“ říká obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Pavel Průcha.

Hostinský může ovlivnit kvalitu piva v osmi oblastech. Patří mezi ně odpovídající teplota skladovaného piva, správné tlačné médium, dobře nastavený tlak ve výčepním zařízení, čisté a chladné sklenice, ideální teplota piva, správné čepování, pravidelné čištění pivního potrubí a správné servírování. Pokud hostinský to vše splní, dostanou hosté na stůl pivo ve špičkové kvalitě. Majiteli Panského domu, panu Pavlu Halamovi, se to daří.

„Do Panského domu jsem nastoupil v roce 1981 ještě skoro jako kluk. V březnu 1992 jsem zde začal podnikat a Panský dům posléze koupil. Restauratérem a hoteliérem musíte být tělem i duší, tuhle práci vnímám jako poslání. Pokud je vše jinak, zákazník to rychle pozná. Kvalitní kuchyně a dobře ošetřené pivo jsou základem dobrého podniku, v tom se naštěstí se spolupracovníky shoduji. Nejkrásnější hudbou pro mé uši je pak ruch plné a spokojené hospody. Udělení výročního certifikátu oslavíme s našimi štamgasty i obchodními partnery, kteří si zaslouží oslavu s dobrou muzikou, výborným plzeňským ležákem a něčím dobrým na zub,“ říká Pavel Halama, majitel Panského domu.

*Pověst říká, že už v roce 1424 se v Panském domě zastavil na pivu Jan Žižka, když táhl se svými vojsky na Přibyslav. Hostinec patří k nejstarším v republice, první doložená zmínka je z roku 1591. Původně šlo o zájezdní hostinec s rozlehlým dvorem a konírnami. Celkem třikrát vyhořel při velkých požárech města, naposledy v roce 1907. V 19. století se Panský dům stal významným kulturním střediskem města. V sále v 1. patře se odehrávaly plesy, taneční zábavy, divadelní představení a vojenské odvody. V létě 1912 v hostinci strávil tři týdny Jaroslav Hašek a svůj pobyt zde zvěčnil v řadě povídek. Od roku 1992 patří Panský dům současnému majiteli, který postupně plní svůj ambiciózní cíl objekt zrenovovat a zmodernizovat, ale zároveň zachovat jeho historický ráz.

Pavel Halama převzal z rukou obchodního sládka Plzeňského Prazdroje Pavla Průchy kovovou pečeť a pamětní list. Zároveň se na vnitřním i vnějším certifikátu kvality Panského domu objevila červená pečeť Prazdroje. Potom se na oslavu čepovalo zdarma pivo Pilsner Urquell a v občerstvení nechyběly Švejkovy buřty zapečené v pivě, Chotěbořský originální gáblík a jiné vyhlášené chuťovky Panského domu.

„Před deseti lety dostalo prvních 11 hospod na Vysočině certifikát kvality čepovaného piva, podle které se mohli pivaři orientovat. Jen čtyři z nich vydržely dodržovat přísná pravidla pro certifikaci celých deset let, a Panský dům je jednou z nich. Proto jsme ocenili pana Halamu a jeho tým za systematickou péči a pravidelnou sanitaci pivního potrubí a vše, co dělá skutečně dobrou hospodu,“ doplňuje Zdeněk Rais, specialista kvality čepovaných piv z technického servisu Plzeňského Prazdroje.
x
Pavel Halama a sládek Pavel Průcha
x
Pavel Halama


Komentáře k tomuto článku nebyly povoleny autorem.

KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v únoru
3.02. 07:27 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Páteční promítání dokumentu zrušeno!
23.01. 19:45 - Zítřejší promítání dokumentu Stát se tím, kým jsem byl v Zastávce194 je zrušeno - o náhradním termínu Vás budeme včas informovat. Dobrá společnost
Divadelní ples
12.01. 17:55 - Jako každý rok, tak i letos pro vás připravují členové Divadelního spolku SCHOD již tradiční Divadelní ples, v pořadí již 16. Tentokrát je naplánován na sobotu 29. února od 20 hodin v chotěbořské sokolovně. Součástí budou opět dvě vystoupení členů spolku, zajímavé soutěže a tombola. Těšíme se na vaší hojnou účast a můžete si vzít na sebe i jakékoliv kostýmy.
Divadelní spolek SCHOD Chotěboř
Kulturní akce v lednu
31.12. 11:04 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc leden. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v prosinci
30.11. 10:34 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
24.12.19 10:08 Jaroslav Ludvík
18.12.19 11:29 Jaroslav Ludvík
13.01.20 12:39 Informační centrum
3.01.20 15:33 Jaroslav Ludvík
6.01.20 19:27 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2020-02-15 18:23:07 Joeyham
2020-02-13 18:17:04 Milan Stránský
2020-02-10 15:19:36 Milan Stránský
2020-02-06 08:31:47 Milan Stránský
2020-02-01 10:06:10 Milan Stránský
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo: levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky