Panský dům byl oceněn

Datum: 21. leden 2010, 19:37
Autor: Plzeňsnký Prazdroj
Rubrika: Náš region
Vyhlášená chotěbořská restaurace Panský dům, v níž prý už před 600 lety pil pivo Jan Žižka*, včera získala od zástupců Plzeňského Prazdroje ocenění za dlouholetou spolupráci v péči o nejvyšší kvalitu čepovaného piva. Před deseti lety spustil Plzeňský Prazdroj komplexní program péče o kvalitu piva v restauracích čepujících jeho značky po celé České republice a právě Panský dům patří k prvním restauracím, které se zapojily od samého začátku.

„Pivo je nejlepší ve chvíli, kdy opouští brány pivovaru. Aby neztrácelo na kvalitě během přepravy, skladování a čepování, vyžaduje velkou péči. Zde v Panském domě hýčkají naše pivo více než deset let. Tehdy jsme jim jako prvním udělili certifikát, který dnes dostane ještě dodatečnou podobu – přibude červená pečeť. Je to odměna Panskému domu za tu nejlepší starost o milovníky piva a potvrzení, že kvalita čepovaného piva je tu vynikající,“ říká obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Pavel Průcha.

Hostinský může ovlivnit kvalitu piva v osmi oblastech. Patří mezi ně odpovídající teplota skladovaného piva, správné tlačné médium, dobře nastavený tlak ve výčepním zařízení, čisté a chladné sklenice, ideální teplota piva, správné čepování, pravidelné čištění pivního potrubí a správné servírování. Pokud hostinský to vše splní, dostanou hosté na stůl pivo ve špičkové kvalitě. Majiteli Panského domu, panu Pavlu Halamovi, se to daří.

„Do Panského domu jsem nastoupil v roce 1981 ještě skoro jako kluk. V březnu 1992 jsem zde začal podnikat a Panský dům posléze koupil. Restauratérem a hoteliérem musíte být tělem i duší, tuhle práci vnímám jako poslání. Pokud je vše jinak, zákazník to rychle pozná. Kvalitní kuchyně a dobře ošetřené pivo jsou základem dobrého podniku, v tom se naštěstí se spolupracovníky shoduji. Nejkrásnější hudbou pro mé uši je pak ruch plné a spokojené hospody. Udělení výročního certifikátu oslavíme s našimi štamgasty i obchodními partnery, kteří si zaslouží oslavu s dobrou muzikou, výborným plzeňským ležákem a něčím dobrým na zub,“ říká Pavel Halama, majitel Panského domu.

*Pověst říká, že už v roce 1424 se v Panském domě zastavil na pivu Jan Žižka, když táhl se svými vojsky na Přibyslav. Hostinec patří k nejstarším v republice, první doložená zmínka je z roku 1591. Původně šlo o zájezdní hostinec s rozlehlým dvorem a konírnami. Celkem třikrát vyhořel při velkých požárech města, naposledy v roce 1907. V 19. století se Panský dům stal významným kulturním střediskem města. V sále v 1. patře se odehrávaly plesy, taneční zábavy, divadelní představení a vojenské odvody. V létě 1912 v hostinci strávil tři týdny Jaroslav Hašek a svůj pobyt zde zvěčnil v řadě povídek. Od roku 1992 patří Panský dům současnému majiteli, který postupně plní svůj ambiciózní cíl objekt zrenovovat a zmodernizovat, ale zároveň zachovat jeho historický ráz.

Pavel Halama převzal z rukou obchodního sládka Plzeňského Prazdroje Pavla Průchy kovovou pečeť a pamětní list. Zároveň se na vnitřním i vnějším certifikátu kvality Panského domu objevila červená pečeť Prazdroje. Potom se na oslavu čepovalo zdarma pivo Pilsner Urquell a v občerstvení nechyběly Švejkovy buřty zapečené v pivě, Chotěbořský originální gáblík a jiné vyhlášené chuťovky Panského domu.

„Před deseti lety dostalo prvních 11 hospod na Vysočině certifikát kvality čepovaného piva, podle které se mohli pivaři orientovat. Jen čtyři z nich vydržely dodržovat přísná pravidla pro certifikaci celých deset let, a Panský dům je jednou z nich. Proto jsme ocenili pana Halamu a jeho tým za systematickou péči a pravidelnou sanitaci pivního potrubí a vše, co dělá skutečně dobrou hospodu,“ doplňuje Zdeněk Rais, specialista kvality čepovaných piv z technického servisu Plzeňského Prazdroje.
x
Pavel Halama a sládek Pavel Průcha
x
Pavel Halama


Komentáře k tomuto článku nebyly povoleny autorem.

KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v září
29.08. 07:51 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc září. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v červenci a srpnu
1.07. 07:25 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíce červenec a srpen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
DNES! - Vernisáž jednodenní výstavy!
13.06. 13:51 - Ve čtvrtek 13. června v 17:00 proběhne v prostoru Zastavkafe vernisáž jednodenní výstavy s názvem DOUBRAVKA. Jedná se práce studentů SUPŠ Jihlava - Helenín z prostředí údolí Doubravky a Chotěboře.
ČTENÁŘSKÁ DÍLNA - Nabarvené ptáče
7.06. 11:29 - V pondělí 17.6. proběhne v prostorách Zastavkafe další Čtenářská dílna, tentokrát budeme diskutovat nad knihou J. Kosinského Nabarvené ptáče.
Kulturní akce v červnu
27.05. 21:49 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
9.08.19 21:40 Dobrá Společnost
1.09.19 13:22 Petr Kletečka
7.09.19 15:22 Dobrá Společnost a Zastavkafe
28.07.19 23:37 Dobrá Společnost
28.08.19 10:28 TK Ella Chotěboř
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2019-08-03 11:58:21 Josef Vogel
2019-06-25 08:13:42 Milan Stránský
2019-06-13 23:14:25 Ondra
2019-06-12 12:43:57 Pepan
2019-05-12 19:20:10 Petr
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo: levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky