Proč se v Chotěboři solí?

Datum: 13. únor 2006, 22:14
Autor: Richard Macků
Rubrika: Náš region
V Chotěboři v minulosti nikdy nedocházelo k plošnému posypu silnic a chodníků. Snad se tehdy lidé spokojili s tím, že je zima a k té sníh a led prostě patří. Před několika lety se začalo s inertním posypem (jemná drť) – a to většinou jen na hlavních komunikacích nebo v prudkém stoupání.

V posledních letech však Technická a lesní správa Chotěboř používá stále častěji jako posypový materiál sůl. Tento druh ošetřování komunikací má jistě řadu výhod (nezpůsobuje prašnost, není ji nutné na jaře uklízet apod.). Stejně tak má i své nevýhody. Mohou nastat situace, kdy i nad nevýhodami musíme přimhouřit oko, protože sůl někdy opravdu může pomoci. V poslední době se ale dost podivuji nad způsobem použití a neúměrným množstvím soli, které je použito při zimní údržbě v Chotěboři často za naprosto nevhodných klimatických podmínek. Děje se tak nejen na hlavních městských silnicích, ale i na chodnících a zcela vedlejších komunikacích.

Ne zřídka dochází k tomu, že sůl je sypána na holý povrch komunikací, v jiném případě do silné vrstvy ledu či sněhu a to i za velkého mrazu. V takových případech se použití míjí účinkem, naopak komunikace jsou pak v takovém stavu, že pro pěší jsou téměř nepoužitelné (kvůli břečce a kalužím vody, která nemá kam odtékat) a auta rozstřikují špínu po kolemjdoucích i budovách. O ničivém vlivu soli samotné i neustálého roztavování a opětovného mrznutí vody ve štěrbinách asfaltového či betonového povrchu komunikací se jistě více zmiňovat nemusím. Ale co víc, takto nešetrné nakládání se solí náklady na zimní údržbu nesnižuje, ale naopak zvyšuje – je to patrné např. z vyšší spotřeby pohonných hmot, kterou kromě jiného způsobuje právě i nutnost neustálého odklízení rozsolené břečky.

Nejenže použití soli na chodnících a vedlejších komunikacích považuji za naprosto zbytečné (chůze není bezpečnější, ale naopak méně pohodlná), ale je také naprosto nehezké. Nejsem ani majitel žádného zvířete, které by se se solí muselo poprat přímo - mně budou pro příští sezónu stačit jen nové zimní boty..

Zkuste napsat Váš názor na solení v našem městě níže v diskusi. Vím, že se nejedná o žádný významný ekologický problém, ale snad je společnou snahou nás všech udržet město čisté a hezké jako doposud. Pokud však na první pohled zaujme každého, kdo k nám přijede jen špína, nebudeme mít už opravdu nic k nabídnutí.
x x x x x x x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 14.02.06 06:04
Autor: Vašek
Titulek: Opravdu
Opravdu se někdy musím podivit nad množstvím a způsobem solení. Solení do vrstvy rozbředlého sněhu a další nešvary popsané v článku jsou opravdu do očí bijící. Nejvíce mi však vadí, že okamžitě po uvolnění (rozbřednutí) sněhu a ledu nedojde k jejich odstranění.
Potom veškerá krása solení je k ničemu.
Vašek
odpovědět | #2 | 14.02.06 14:19
Autor: Jarmila Nedbalová
Titulek: To se nám to (ne)chodí!
Musím s pisatelem jen souhlasit.Ten nápad s fotoreportáží byl výborný a nemusí k ní být ani komentář.Vystihuje vše.V pondělí jsem se navečer prokousávala podobným marastem okolo kaple k sídlišti Na Chmelnici.Chodím denně ráno do Svinného do práce a cesta po nevyhrnuté silnici je rozhodně lepší než po chotěbořském náměstí.
Jarmila
odpovědět | #3 | 14.02.06 14:58
Autor: Mussa
Titulek: Parkoviště u tržnice
Jo, po tom parkovišti co je na prvních 5ti fotkách každý den minimálně 2x jdu a je to něco neskutečného.Rozsolený sníh, který není odklizený a člověk se v něm musí brodit.Dokud to ještě nezačne ve velkém tát, možná to půjde, ale potom ?Nechci si představovat jak chodím po kolena v těch břečkách, které jsou rozsolené a tím pádem ničí jak můj oděv, tak boty.Zanechávají na nich bílé skvrny a botem poškozují rádoby kůži.To aby člověk pomalu nosil sebou lopatu a vyhazoval si veřejné chodíky a komunikace.
odpovědět | #4 | 15.02.06 10:10
Autor: sníh
Titulek: břečka
A to je jen slabý odvar toho, jak to po Chotě vypadá... v naší ulici to je ještě mnohem horší !!
odpovědět | #5 | 15.02.06 17:20
Autor: Jan Valja
Titulek: Když on si o ty peníze co měly být na údržbu řekl někdo jiný.
Podívejte se, radní museli nutně zřídit několik nových míst pro své známé a rozpočet není bezedný.
odpovědět | #6 | 16.02.06 12:57
Autor: Mylhaus
Titulek: Rozpočet
samozřejmě bezedný není, ale rozhodně bych to nesvaloval vinu na nějaké zvýhodňování nebo dokonce korupci. Spíš mě mrzí, že se nikdo na městě ani nesnaží např. sehnat dobrovolníky (studenty, sportovce) nebo nezaměstnané. Vždyť stačí nakoupit pár vyhrnováků a nejhorší místa alespoň trochu uklidit. Byla by vidět alespoň snaha, že radním nejsou problémy města lhostejné...
odpovědět | #7 | 16.02.06 18:23
Autor: fiko
Titulek: nono
já ti dám sportovce - skauty na to !!!
odpovědět | #8 | 16.02.06 18:53
Autor: igaTHOR
Titulek: Nádraží
Několikrát týdně musim dojít z nádraží na gympl a ten chodník tam - hrůza. Tři dny nesněžilo a na chodníku stále stejná vrstva rozbředlého sněhu (15 cm ??) Chůze nemožná... Po deseti metrech to vzdávám a jdu po silnici no a co se nestalo, kolem jede oranžovej sypač, stáhne okýnko a začne na mě řvát co dělám na silnici, když mám vedle chodník...nádhera.
odpovědět | #9 | 16.02.06 21:15
Autor: RM
Titulek: Re:Nádraží
Doufam, zes mu neco slusne odpovedel :-))
odpovědět | #10 | 16.02.06 23:34
Autor: jen tak
Titulek: Re:Nádraží
Nebyl jsi to ty co nadaval u Martiny Hromadkove na choteborskej gympl?
odpovědět | #11 | 18.02.06 15:55
Autor: Cinka
Titulek: Chodníky a silnice
Nemůžu nesouhlasit... Chodit po chodnících se zdá celkem nemožné a v určitých, hlavně okrajových, oblastech Chotěboře se chodí těžko i po silnicích, protože jsou nevyhrnuté. Ale to určitě každý ví:-)
odpovědět | #12 | 21.02.06 20:48
Autor: Pořízová
Titulek: Uklízet
Jedině s reflexní vestou a po silnici,která byla jakž takž prohrnuta pro jedno dvoustopé vozidlo se dalo a zatím dá pohybovat po Chotěboři.Nevím,kdo za to zodpovídá,ale je to hnusné.Stydím se za neschopnou a nepružnou Chotěboř v této situaci,když nás navštíví známí odjinud a diví se.Nevím,co odpovídat.Solit či nesolit,jedno jest.Uklízet!!!!!!!!!
odpovědět | #13 | 21.02.06 21:51
Autor: Mussa
Titulek: POPELNICE !!
A nám už 15 dní nevyvezli popelnice !!!!
odpovědět | #14 | 22.02.06 17:11
Autor: odpověď
Titulek: Re:nono
nebo třeba pár cikánů a nezaměstnaných povalečů!!!!!!!


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v únoru
3.02. 07:27 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Páteční promítání dokumentu zrušeno!
23.01. 19:45 - Zítřejší promítání dokumentu Stát se tím, kým jsem byl v Zastávce194 je zrušeno - o náhradním termínu Vás budeme včas informovat. Dobrá společnost
Divadelní ples
12.01. 17:55 - Jako každý rok, tak i letos pro vás připravují členové Divadelního spolku SCHOD již tradiční Divadelní ples, v pořadí již 16. Tentokrát je naplánován na sobotu 29. února od 20 hodin v chotěbořské sokolovně. Součástí budou opět dvě vystoupení členů spolku, zajímavé soutěže a tombola. Těšíme se na vaší hojnou účast a můžete si vzít na sebe i jakékoliv kostýmy.
Divadelní spolek SCHOD Chotěboř
Kulturní akce v lednu
31.12. 11:04 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc leden. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v prosinci
30.11. 10:34 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
30.01.20 16:12 Jaroslav Ludvík
3.01.20 15:33 Jaroslav Ludvík
13.01.20 12:39 Informační centrum
6.01.20 19:27 Jaroslav Ludvík
5.02.20 21:23 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2020-02-27 15:07:30 Milan Stránský
2020-02-15 18:23:07 Joeyham
2020-02-13 18:17:04 Milan Stránský
2020-02-10 15:19:36 Milan Stránský
2020-02-06 08:31:47 Milan Stránský
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo: levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky