Žalman & spol v kině

Datum: 25. březen 2010, 12:48
Autor: Milan Stránský
Rubrika: Hudba
První vystoupení tria „Žalmanův jihočeský výběr“ (Pavel Lohonka, Pavlína Jíšová a Antonín Hlaváč) proběholo na festivalu Porta v Plzni roku 1982. Skupina se později přejmenovala na dnešní název Žalman & spol. V současné době kapela vystupuje ve složení Pavel Žalman Lohonka, Jindřiška Brožová, Petr Novotný a Honza Brož.


Pavel Žalman Lohonka
Nestor folkové hudby, který se na českých a přilehlých scénách pohybuje už čtyři desetiletí. Bývalý člen skupiny Minnesengři, od roku 1982 vedoucí vlastního sdružení Žalman & Spol.
Autor několika stovek písní, básní, pohádek a filmových scénářů.
Jeho hudební tvorba je rozeseta na bezmála padesáti titulech (albech skupin Minnesengři, Žalman a spol. a různých samplerech), kromě skupiny Nezmaři jeho písně hrají (a nahrávají) např. skupiny Stopa, Madalen, Jaroslav Lenk, Vlasta Redl, Slávek Janoušek a Věra Martinová.
Byla o něm napsána kniha Takový Žalman - truvér naděje, řada publicistických statí a mnoho novinových a časopiseckých článků. V nakladatelství Carpe Diem mu před časem vyšla knížečka pohádek Hastrmánek Žouželka, brněnské nakladatelství Alman v roce 2005 vydalo knihu Ráno bylo stejný aneb Pavel Žalman Lohonka očima Jana Hlaváče..
Oblíbené jídlo: čínská kachna na medu, kterou si sám upeče
Oblíbený nápoj: pivo, víno, slivovice
Oblíbená činnost: vaření a drobné truhlářské práce
Oblíbené místo: chata Pod křížkem, Broumovské stěny
Oblíbená hudba: relaxační hudba a hudba z vesmíru
Tajná neřest: není známa
Zvláštní znamení: přílišná důvěřivost

Jindřiška Brožová
Především zpěv, kromě toho rozmanité flétny, perkuse a klávesy. Věk nezjištěn, v kapele ve funkci pivota a feromonové pasti. Od července 2003 manželka kolegy Brože.
Na rozdíl od proletáře Brože prožila dětství v idylickém Písku, což se odrazilo v její idylické povaze. Později studentka, příležitostná učitelka a ozdoba studentských dýchánků v Pumpě (viz. Honza Brož).
V současné době se intenzivně zabývá plánováním okrasné zahrady u rodinného statku a vyháněním tchoře, který si myslí, že patří do rodiny.
Je známa svou náklonností ke všemu živému, zvlášť vyniká v chovu pavouků, potkanů, čolků, gekonů, chroustů a podobné havěti.
V kolektivu je oblíbená pro svou (někdy až sebezničující) upřímnost.
Oblíbené jídlo: jahodové knedlíky
Oblíbený nápoj: becherovka se žlutou limonádou
Oblíbená činnost: spánek
Oblíbené místo: zápraží vlastní nemovitosti
Oblíbená hudba: všechno kromě dechovky a moderního jazzu
Tajná neřest: krátký spánek, když se nikdo nedívá
Zvláštní znamení: i když to popírá, je velmi fotogenická

Honza Brož
Kytary, mandolína, foukací harmonika, zpěv. Věk kolem 40ti, v kapele na pozici pravého křídelního útočníka. Dřív zastával funkci virtuálního milovníka - poté, co se oženil (5.7.2003 s Jindřiškou Petrákovou), zůstala tato funkce neobsazena.
Dětství prožil ve stínu litvínovské chemičky, mládí v kolejním pubu "Pumpa" v Praze – Tróji. Obě prostředí v něm zformovala originálního romantika se smyslem pro sofistikovanou poetiku a citem pro jazyk, což zúročil v mnoha vlastních písních.
Nějakou dobu byl žižkovským patriotem, teď je jihočeským statkářem. Svoji neutuchající energii rozděluje mezi Žalmanův Spol., vlastní skupinu Devítka, polní práce, rekonstrukci stodoly, údržbu svých limuzín a údržbu manželky Jindřišky (posledně jmenované na celý úvazek).
Zatímco exponáty Honzova autobazaru se zvolna propadají do minulosti, Jindřišku díky jeho péči zub času ještě neohlodal.
Oblíbené jídlo: viz. Velká česká kuchařka, strana 3 až 689
Oblíbený nápoj: pivo, slivovice, whisky, víno, atd.
Oblíbená činnost: ranní plavání
Oblíbené místo: restaurace "U Veverků" na pražském Žižkově
Oblíbená hudba: ticho
Tajná neřest: řešení kvadratických rovnic
Zvláštní znamení: neúnavný bavič a vypravěč veselých historek

Petr Novotný
Baskytary, klávesy, kytara (zřídka a rád) a vlhký průvan s vůní česneku (zpěv). Věk lehce přes 50, v kapele zastává též funkci brankáře a hudebního klauna.
Služebně nejstarší člen kapely, který před časem opustil rodné Sudety, po krátké epizodě v Praze přesídlil do Českého Krumlova a později na středomoravský venkov, kde se snaží zachránit před zánikem starou chalupu a přeměnit ji na domov. Před angažmá ve Spolu vystřídal řadu zaměstnání (likvidátor kultury, sekretářka, osvětlovač v divadle, ochranka, novinář a rozhlasový moderatizátor).
Kromě hraní "u Žalmana" příležitostně spolupracoval s alternativním divadlem Buchty a loutky, v současnosti hraje s píseckou skupinou Cohiba. Působí též jako hudební režisér ve studiích GOOD DAY RECORDS (desky skupin Poupata, Knezaplacení, Načas, Lístek, AJETO, Magda Brožková se skupinou, Marien), CK STUDIO (Alternativa, Krumlovští pištci, Kapka, Giant Moutain Band, Nestíháme), AUDIO LINE (Přístav), MK PRODUCTION (Pavlína Jíšová, Lakomá Barka a další) a hostující studiový muzikant (Jiří Smrž, Xindl X, Pavlína Jíšová, Devítka, My3Avi, Petr Kůs, Ivo Jahelka, Pepson, Marien, Epy de Mye, M. Rozhon, Papouškovo sirotci, Juwel folk, Stráníci, Koňaboj, Jindra Kejak a další).
Vydal autorské CD Hlína, barvy a slova, které obsahuje zhudebněné texty Karla Plotěného.
Před časem vyšla knížka jeho fejetonů z Malostranské besedy Folkový bestiář, v chebském divadle se čas od času hraje představení s jeho hudbou.
Provozuje vlastní, ne příliš aktuální, web na adrese www.petrnovotny.info
Oblíbené jídlo: pomeranče (ne Kuba), oříškové tatranky (ne 3D)
Oblíbený nápoj: bourbon, bílá vína z produkce manželů Bučkových
Oblíbená činnost: ranní čtení zpravodajských serverů a pití kávy (nejlépe najednou)
Oblíbené místo: kdekoli, kde lze vykonávat oblíbenou činnost
Oblíbená hudba: všechno kromě českého folku (nejoblíbenější jsou P.G., P.M., J.M., T.W., F.Z., A.V., F.X.B. a mnoho dalších)
Tajná neřest: viz. oblíbená činnost
Zvláštní znamení: rád významně mlčí, ale většinou tím nic nemyslí
www.zalman.cz

Bližší informace naleznete zde.

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky