Velká investice nebyla marná…

Datum: 26. březen 2006, 16:15
Autor: Richard Macků
Rubrika: Lyžařský areál
Ačkoliv to ještě před oblevou v polovině února vypadalo, že letošní lyžařská sezóna v Chotěboři nebude oproti předchozím dvěma rokům nikterak výjimečná, dalších pět týdnů provozu ukázalo, že letošní zima byla nakonec skutečně mimořádná…

Na novém lyžařském vleku vyjelo přes 70 tisíc lyžařů!
Celkově byl lyžařský vlek v areálu Svatá Anna v provozu více než 13 týdnů. To je o více než 5 týdnů déle než v roce 2005 a téměř o čtyři týdny více než v roce 2004. Je však nutno podotknout, že letošní provoz areálu nebyl ani jeden den přerušen z důvodu nepříznivých sněhových podmínek (ukončení sezóny proběhlo dokonce za nejlepších sněhových podmínek). Většinu zimy se také jezdilo na přírodním sněhu, toho technického bylo oproti loňskému roku sotva pětina. Na méně exponovaných místech svahu leželo od začátku února do poloviny března 80-100 cm uježděného sněhu. Ve městě se v té době sněhová pokrývka pohybovala mezi 60 a 75 cm – to je přibližně podobná hodnota jako v březnu 2005. Vzhledem k charakteru počasí se však sníh na některých stinných místech držel již od druhé poloviny listopadu, to byl důvod tolik diskutovaných problémů s přetížením střech. Běžkaři jistě dají zapravdu, že ze stejného důvodu dosáhla sněhová pokrývka v lesích kolem Chotěboře někde
až na 120 cm. Průměrná teplota za měsíce prosinec, leden, únor a první polovinu března byla –3,42 st. C, počet dnů se sněhovou pokrývkou přesáhl 130.

Trojnásobná návštěvnost i povedené doprovodné akce!
Návštěvnost lyžařského areálu Svatá Anna se letos zvýšila zhruba trojnásobně, celkově tedy obsluha vleku odbavila 55 tisíc lyžařů (=55 tisíc označení permanentky kleštičkami). K tomu je třeba připočítat i lyžaře, kteří využívali celosezónních permanetek (členové lyžařského oddílu a sponzoři). Lze předpokládat, že větší zájem o lyžování v Chotěboři byl způsoben především nahrazením starého háčkového vleku zbrusu novou pomou. Sjezdovku také upravoval nový sněžný skútr, pomocí něhož byly zkušebně upraveny i první kilometry tras pro běžkaře. O víkendech pak v lyžařské chatě fungovalo (taktéž zkušebně) občerstvení pro návštěvníky areálu i kolemjedoucí běžkaře. Sjezdovku navštívily některé základní i střední školy ať už v rámci lyžařského výcviku nebo různých sportovních dnů. V areálu se po dlouhé době uskutečnily také kromě tradičních školních a jim podobných závodů i oficiální dětské závody na lyžích a snowboardech pořádané lyžařským oddílem. Podařil se i karneval se soutěžemi a vyhlášením nejlepší masky.
Všechny akce, ale i samotný provoz vleku zajišťují členové lyžařského oddílu ve svém volném čase pro radost a bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu - i proto jim každý spokojený návštěvník udělá radost (a proto se naopak mračí na neukázněné lyžaře).

Novinky pro příští sezónu...
Nový vlek nebyl jedinou novinkou pro lyžaře v Chotěboři. Postupnou rekonstrukcí prochází celý areál a letošní zima dokazuje, že investice nejsou zbytečné. Pokud by se takové sezóny (jako je ta letošní i ty dvě předchozí) opakovaly, bylo by možné uvažovat i o dalších inovacích – v plánu je další prodloužení vleku, nové technické zasněžování i malá rolba. To jsou ale řádově miliony korun, proto se v příštím roce lyžaři budou moci těšit asi jen na drobné úpravy a novinky. Mezi ty bude s velkou pravděpodobností patřit i turniket s odbavovacím systémem. Turniket je podle provozovatelů areálu výhodný pro obsluhu vleku i lyžaře – umožňuje totiž zavést
kombinované bodové i časové jízdné. Pro běžkaře i případné sponzory může být výzvou pro příští rok plánovaná systematická úprava běžeckých tras sněžným skútrem. V této věci uvítá lyžařský oddíl nejen finanční výpomoc ale i aktivitu ze strany veřejnosti – především pak návrhy možných tras. Ač se to nezdá, zahájení úpravy není bez problémů – je třeba řada povolení spojených se samotnou úpravou, ale i případnou opravou lávek přes řeku Doubravu apod.

Bez práce nejsou koláče...
Zmíněné dětské závody byly pro organizátory jakousi malou přípravou pro příští rok – mají totiž nabídku od krajského lyžařského svazu na uspořádání velkých závodů i pro děti z jiných míst Vysočiny. Takových závodů je v kraji za zimu několik a jejich výsledky se započítávají do průběžného hodnocení. Zda se takové závody v Chotěboři za rok opravdu uskuteční však v tuto chvíli není ani zdaleka jasné. Jisté je však to, že i v příštím roce bude lyžařský areál na Svaté Anně připraven přivítat další návštěvníky. Otevřen je však i mimo hlavní sezónu – každý pátek odpoledne a sobotu dopoledne se mohou dostavit všichni, kteří si brigádnickou činností chtějí získat celosezónní lyžování zadarmo. Provozovatelé vleku by kromě stálých brigádníků přivítali i nové tváře – stále totiž platí přísloví „bez práce nejsou koláče“ - výzva to může být např. pro snowboardisty, kteří mohou využít předností vhodného terénu třeba k vybudování stálých překážek jako základu solidního snow-parku.
Vítáni jsou však samozřejmě všichni, kterým není další osud areálu lhostejný.

Stejně jako s většinou nových věcí, tak i s novým vlekem byly v uplynulé sezóně malé problémy. Několikrát se stalo, že bezpečnostní mechanismy pro ochranu lyžařů zafungovaly a vlek se na pár minut zastavil. Bohužel se však vyskytly i problémy, které byly způsobeny neukázněným chováním lyžařů na vleku – v takových případech trvala oprava i několik desítek minut. Za tyto výpadky se lyžařský oddíl, jakožto provozovatel vleku, všem čekajícím lyžařům musí omluvit a touto cestou tak také činí.
x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 26.03.06 17:40
Autor: jakub
Titulek: Dík
Díky, bylo to fajn, i když ta hlavní sjezdovka je kratká, na těch vedlejších se dá docela vyblbnout ;-).
odpovědět | #2 | 27.03.06 08:46
Autor: Václav Pravda
Titulek: Díky
Díky, bylo to fajn, zase se svézt na sjezdovce, kde jsem jako dítě také závodil. Držím palce do další činnosti a přeji hodně pomocníků.
odpovědět | #3 | 27.03.06 13:36
Autor: Mirek Stehno
Titulek: Děkuji rovněž
Připojuji se i svým poděkováním za obětavou činnost chotěbořských lyžařských nadšenců a přeji jim všem hodně nadšení, zdraví a sil do sezóny další.
odpovědět | #4 | 28.03.06 19:03
Autor: TJ CHS, oddil lyžování
Titulek: Diky za diky
:-)


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
28.01.23 20:22 Jaroslav Ludvík
16.02.23 11:23 Jaroslav Ludvík
18.02.23 21:08 Jaroslav Ludvík
25.01.23 20:41 Jaroslav Ludvík
11.02.23 20:10 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
SPORTOVNÍ ODKAZY

SPORTOVNÍ KONTAKTY
img HC Chotěboř: [email protected]

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-06-09 14:13:12 Ondra
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování?
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky