Náhled do činnosti Městské policie Chotěboř

Datum: 19. červenec 2008, 11:37
Autor: Martina Honsová
Rubrika: Reportáže
Podle slov ředitele Městské policie Chotěboř Jiřího Novotného je třeba, aby strážníci města nezastávali pouze funkci represivní, ale aby náplní jejich pracovní činnosti byla i prevence.

Prvořadým úkolem strážníků je dohled na záležitosti veřejného pořádku. V poslední době ale narůstá nejen v Chotěboři míra závadového chování a protiprávního jednání, které se dotýká nejen dospělých, ale i dětí, které stále více ohrožuje. Městská policie Chotěboř se v reakci na tuto situaci snaží rozvinout svou preventivní činnost.

"Snažíme se o to, aby obě složky byly v náplni strážníkovy práce zastoupeny rovnoměrně. Přesto nedávám velké naděje tomu, že by akce preventivního charakteru předčily akce represivní," komentuje situaci Jiří Novotný.

Preventivní akce by měly být zejména parketou městských policistů. Svědčí o tom i připravovaná novela zákona o obecní policii, kde bude stát, že městská policie bude zastávat preventivní práci. Takové vyjádření v zákoně v současné chvíli úplně chybí.

"Jednou za čtvrtletí se v kraji Vysočina provádí statistika devíti městských policií, kde se propočítává činnost na jednotlivého strážníka. Městská policie Chotěboř se pravidelně umisťuje na třetím nebo čtvrtém místě, takže aktivita, co se represivních akcí týče, je výborná," vyjádřil se Novotný.

Se svými přednáškami a besedami navštívili chotěbořští policisté mateřskou školu ve Ždírci nad Doubravou, kde byl pro děti hlavní atrakcí pes, s nímž se předškoláci učili chování v situacích, kdy se setkají s volně pohybujícími se zvířaty. Strážníci besedovali i se seniory a žáky školní družiny při základní škole Buttulova. Nejaktivnější školou je ale Základní škola a praktická škola Hradební v Chotěboři, kde besedovali strážníci už několikrát. Přednášky jsou zaměřené například na problém závadových part a situací, při kterých by mladiství mohli takzvaně "sklouznout na šikmou plochu".

Při práci se školáky používají policisté různé pomůcky. Děti dostanou omalovánky, hrají pexeso nebo soutěží o nový hrneček Městské policie Chotěboř s logem Oslov si svého strážníka.

Měštští policisté měli svůj koutek i na letošním Motosrazu, který se v Chotěboři konal na konci června. Pro děti připravili test z dopravní výchovy, po jehož úspěšném vyplnění se zájemci svezli na koni.

Mezi nejoblíbenější aktivity žáků ve spolupráci s policisty ale patří ty, při kterých vyjedou společně se strážníky přímo do terénu. Za úkol mají školáci například hodnocení řidičů, kterým po vlastním uvážení věnují předem vytvořené výkresy - buď je na nich obrázek smutný, v lepším případě pak veselý.

Současné preventivní působení městské policie začíná pronikat i do středního školství. Mateřské školy a školy základní doplnilo v nedávné době i chotěbořské gymnázium, kde se chystají akce většího rozsahu, například zapojení spolupráce s městskou policií do tradičních projektů, kterým se studenti věnují na konci každého školního roku. Gymnazisté o tyto aktivity projevili zájem, besedy se strážníky už proběhly ve třídách prima, sekunda, tercie a kvarta.

Hodnocení výsledků preventivních akcí bude uveřejněno v konkrétním výstupu, který se připravuje na konec roku. Aktuálně poskytl Jiří Novotný pouze informaci, že se v tomto roce preventivní akce pořádají ve větší míře než tomu bylo dosud.

Chotěbořská městská policie připravuje také speciální letní akci pro mladé cyklisty. Pokud strážník městské policie přistihne některého z nich bez helmy, zastaví ho, osloví a předá poukázku na slevu při nákupu cyklistické helmy.

"Tento nápad jsme si vypůjčili od brněnských kolegů a doufáme, že se nám ho v Chotěboři podaří realizovat," doplňuje Novotný.

Text je překopírován ze stránky www.vysocina-news.cz.
x x x x x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 3.09.08 12:29
Autor: Jan
Titulek: Slušný lidi jsou už z MP Chotěboř dávno pryč...
... není co dodat


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v březnu
2.03. 21:01 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v únoru
31.01. 08:41 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v lednu
29.12. 00:01 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc leden. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v prosinci
1.12. 16:00 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v listopadu
30.10. 23:34 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc listopad. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
28.01.23 20:22 Jaroslav Ludvík
16.02.23 11:23 Jaroslav Ludvík
18.02.23 21:08 Jaroslav Ludvík
11.02.23 20:10 Jaroslav Ludvík
9.02.23 16:09 Milan Knob
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-06-09 14:13:12 Ondra
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování?
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky