replica." />

replica

Datum: 5. září 2016, 15:00
Autor: Šalamounkův dvoreček
Rubrika: Mateřské školy
Dětský klub Šalamounek spojuje své síly s Lesní mateřskou školkou Dvoreček z Vilémova a společně od září rozjíždíme ŠALAMOUNKŮV DVOREČEK v Chotěboři.

Tento klub nabízí prostor dětem od 3 do 6 let každý den, tj. od pondělka do pátku a bude to alternativa předškolního vzdělávání v našem městě.

Podařilo se nám najít provizorní, ale vyhovující zázemí pro společné fungování SVOBODNÉ ŠKOLY CHOTĚBOŘ i našeho klubu. Jedná se o prostor v Obchodní akademii (Na valech 690, Chotěboř). Stále ale usilujeme o získání jiného prostoru v přírodě, aby byla zachována již nastavená koncepce lesní mateřské školy s waldorfskými prvky.

V naší činnosti podporujeme všestranný rozvoj dítěte a vyhýbáme se nadměrné specializaci a jednostrannosti. Stejnoměrně se rozvíjí rozum, cit a vůle a v procesu učení jsou zapojovány a oslovovány všechny smysly. V prvním sedmiletí je dítě jedním velkým "smyslovým orgánem". Ze svého okolí doslova "nasává" vše, co je mu nabízeno. Tomu by mělo být přizpůsobeno prostředí dítěte, které má být co nejpřirozenější. Právě proto dbáme na to, aby hračky, vybavení a pomůcky byly z přírodních materiálů (dřevo, přírodniny, vlna atd.). Pedagog/průvodce se snaží dětem poskytovat vhodný vzor a nabízet jim smysluplnou činnost, která je odrazem každodenního života (děti se zapojují do přípravy svačinky, pečují o pozemek apod). Právě skrze pozorování, napodobování a zakoušení dítě utváří svou osobnost.

Orientační rytmus dne (bude se měnit v závislosti na počasí a v souladu s plánem činností).

7.00–9:00 příchod dětí, přivítání, volná hra, pracovní a výtvarné aktivity (činnosti)
9.00–9.15 ranní kruh, motivační otázka a rozhovor na daný den a téma
9.15–9.45 hygiena, svačina, příprava na pobyt venku
9.45–11.45 řízená činnost – výprava a činnosti směřující k danému tématu
11.45–12.00 hygiena, příprava na oběd, ztišení se, pohádka
12.00–12.30 oběd, úklid po obědě
12.30–12.45 příprava k odpočinku, vyzvedávání dětí po obědě
12.45–14.00 spánek dětí nebo odpočinkové činnosti, individuální práce s předškoláky
14.00–15.30 probouzení se, svačina, společné tvoření nebo volná hra dětí, popř. pobyt venku.
15.30–16.00 závěrečný kruh - reflexe dne a rozloučení, vyzvedávání a odchod dětí

Řízená (výtvarné) činnosti během týdne:
Pondělí – modelování z různých materiálů
Úterý – příprava svačinky
Středa – malování akvarelovými barvami přírodního původu
Čtvrtek – přírodní materiály s ohledem na roční období
Pátek – vlna a ovčí rouno

I nadále platí, že velkou část dne budou děti trávit venku v přírodě, za každého počasí s odpovídajícím vybavením. Zde budou mít prostor pro volnou hru (blízko je velká zahrada se vzrostlými stromy, kterou můžeme pravidelně využívat, okolí kaple sv. Anny, zámecký park). Přirozené prostředí přírody představuje ideální prostor pro rozvoj dětské osobnosti ve všech směrech. Důležitým aspektem zůstává roční koloběh a těšíme se rodinná setkání a slavnosti (jako např. sv. Martin, Adventní spirála, Tři králové, Svatojánská noc apod.). Důležitým prvkem v našem klubu je i roční stolek – místo (polička, skříňka, koutek), které znázorňuje dětem přítomný čas prožívaného období a utváří tak obraz. Tento obraz by měl být odrazem ročního období, tradičních svátků či místních zvyklostí.

Respektující způsob komunikace a ohled na individuální vývoj dítěte je pro nás samozřejmostí. S dětmi jednáme s úctou a snažíme se, aby i ony tak jednaly s námi a ostatními dětmi. Cílem je samostatné dítě s dobrou sebeúctou, které je odpovědné za sebe a své činy.

Více informací můžete získat na www.facebook.com/salamounkuvdvorecek, pokud nás kontaktujete mailem (eva.backovska@gmail.com) či na tel. čísle: 737501453.

Na webových stránkách pracujeme.

Šalamounkův dvoreček
x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v červenci
3.07. 00:56 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červenci. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v červnu
2.06. 23:34 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v květnu
9.05. 10:39 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc květen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v dubnu
31.03. 22:56 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc duben. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v březnu
7.03. 09:37 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
13.07.24 23:49 Ondřej Pravda
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2024-07-15 01:04:14 Hansek
2024-01-30 08:58:06 Tomáš
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky