Vydařené koncerty souborů ZUŠ Chotěboř

Datum: 23. říjen 2006, 00:09
Autor: Milan Moc
Rubrika: Základní umělecká škola
V rozmezí jednoho říjnového týdne se soubory naší školy velmi úspěšně předvedly přibyslavskému a chotěbořskému publiku.

Komorní orchestr mladých (KOM) s paní dirigentkou Věrou Fialovou zahájil, řečeno bez jakékoliv nadsázky, úžasným způsobem dvouhodinový koncert 14.října v přibyslavském chrámu sv. Jana Křtitele konaný v rámci hudebního festivalu Přibyslavské nocturno. Spolu s naším orchestrem vystupovaly v samostatných blocích soubory CANTICA – amatérské kutnohorské sdružení zpěváků a hudebníků s repertoárem složeným z renesančních skladeb, spirituálů a gospelů, vrcholem koncertu pak bylo vystoupeni špičkového dechového kvinteta „Antonín Rejcha kvintet“ z Prahy.

Mladí hudebníci z chotěbořské „zušky“ podali vskutku mimořádný výkon. V náročném repertoáru přesvědčivě zvládli náladu každé skladby, disponovali suverénní technikou hry a okouzlovali výbornou intonací. Z více než půlhodinového efektního programu se snad nejvíce líbila zejména 2. věta Bachova houslového dvojkoncertu se sólisty Janem Pavlasem a Terezou Piskačovou. Ocenění zaslouží i další sólista Zdeněk Vašíček.

Vystoupení Komorního orchestru mladých bylo oceněno dlouhotrvajícím nadšeným potleskem poměrně početného obecenstva, které zaplnilo lavice spodní části chrámu. Napadá mne myšlenka, bylo – li by možné podobný malý festival uspořádat i v našem městě. Domnívám se, že pořadatel by se určitě našel, nejsem si však jistý jak početné publikum by jednotlivá vystoupení navštívilo. Osobně se nemohu smířit s paradoxní situací, že KOM má navzdory svým kvalitám daleko více posluchačů a obdivovatelů všude jinde, než ve svém městě. Že by chotěbořští brali úspěchy těchto mladých (a mnohdy i malých) hudebníků jako samozřejmost? Že by nikdo ani netušil, co se za těmito úspěchy skrývá tvrdé, poctivé práce? Někdy mám pocit, že tuto skutečnost si uvědomují více než v Chotěboři právě ve zmíněné Přibyslavi nebo v Jáchymově, v Humpolci, na Velehradě, v Havlíčkově Brodě, v Brně, …, v Liverpoolu, a v Římě.

Potíže s návštěvou díky propagaci, sponzorům, přizvaným, spoluúčinkujícím hostům a výborné pověsti překvapivě neměl další úspěšný soubor chotěbořské ZUŠ – Dechový orchestr mladých (DOM) - při slavnostním koncertě k 15.výročí svého založení, konaném 18.října ve sportovní hale. O tomto koncertu již bylo, a možná ještě bude, dost napsáno. Omezím se jen na konstatování, že „dechovka“, která již dávno repertoárově není jen dechovka, hrála v tříhodinovém programu pro skoro 500 diváků, z nichž se drtivá většina po celou tu úmorně dlouhou dobu docela dobře bavila. Zásluhu na tom měli především mladí hudebníci se svými dirigenty Aloisem Štěrbou a Milanem Mocem, ale v neposlední řadě i přizvaní hosté – saxofonové kvinteto Swinging Chipses z Humpolce, mažoretky DDM SVČ Junior pod vedením Ireny Salaquardové a Lenky Mečiarové a Mažoretky ZŠ Slovanka z České Lípy vedené Stanislavou Potočkovou. Vše krásným a milým slovem uváděla paní Marcela Chalupová. A koncert by určitě nebyl tak úspěšný bez zvukové a technické spolupráce s panem Janem Pavlasem.

Koncert byl více než vydařený, ale jeho realizace stála orchestr mnoho sil a tvrdé práce – a to nejen muzikantské. Celý prostor haly si museli hudebníci sami upravit, natáhnout koberce, přinést a srovnat židle pro diváky a donést neskutečně těžké pódiové praktikáble z Junioru a květinovou výzdobu z gymnázia. Ještě ten samý večer po koncertě muselo být vše uvedené opět do původního stavu, takže zhruba o půl jedné v noci už „nebylo co řešit“.

Vedení orchestru si dovoluje vyslovit touto cestou poděkování také všem rodičům členů DOM za neuvěřitelné množství dobrot na švédském stole, u kterého se muzikanti a přizvaní oficiální hosté sešli bezprostředně po koncertě. Dále děkujeme sdružení AVALON zastoupenému panem Pavlem Bačkovským za poskytnutí koberců, bez kterých by vstup do haly nebyl možný, paní Čejkové za administrativní zprostředkování koncertu, vedení sportovní haly v čele s panem Pavlem Hejtmánkem a DDM SVČ JUNIOR zastoupenému paní Jaroslavou Čermákovou a celému jejímu kolektivu.
Není mnoho škol, které mají tak dobré a vzorně vystupující soubory, jakými jsou Komorní orchestr mladých a Dechový orchestr mladých při ZUŠ Chotěboř. Všem mladým hudebníkům působícím v uvedených tělesech a jejich pedagogům patří velký dík za poctivou práci a náročnou přípravu s přáním dalších uměleckých úspěchů.
x
Koncert KOM dne 14. 10. 2006
x
Koncert KOM dne 14. 10. 2006
x
Koncert DOM dne 18.10.2006 k 15. výročí vzniku
x
Koncert DOM dne 18.10.2006 k 15. výročí vzniku
x
Koncert DOM dne 18.10.2006 k 15. výročí vzniku
x
Koncert DOM dne 18.10.2006 k 15. výročí vzniku
x
Sax Kvintet - předkapela DOM z Humpolce

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 23.10.06 04:34
Autor: Jirka C.
Titulek: Mohu potvrdit
Druhou část textu můžu potvrdit, po přečtení první části je mi líto, že jsem v té Přibyslavi nebyl. Kdyby takovýto článek vyšel ještě před představením, zřejmě bych tam vyrazil. Na příští koncert KOM si určitě udělám čas.
odpovědět | #2 | 23.10.06 14:45
Autor: MJ
Titulek:
S tím nelze jinak, než souhlasit. Z pohledu diváka bylo vystoupení Komorního orchestru mladých v Přibyslavi přímo strhující, ostatně jako vždy. Je obdivuhodné, jakého omračujícího soundu dokáže toto věkově velice mladé hudební těleso dosáhnout. Komorní orchestr mladých vedený paní dirigentkou Věrou Fialovou při svém vystoupení v Přibyslavi opět prokázal neobyčejnou profesionalitu a soustředěnost a po zásluze byl odměněn dlouhotrvajícím potleskem. K dokonalosti celé akce významně přispěla také výborná akustika chrámu a dokonalá pořadatelská připravenost celé akce, včetně pohodového zázemí pro učinkující hudebníky. Přičemž nejde jen o připravené pohoštění v zákulisí a o to, že každý člen souboru dostal jako odměnu za svůj výkon krásnou kytičku. Spíše se zde jedná o prokázanou úctu, vděčnost a poděkování za to, že svojí výjimečnou hudbou Komorní orchestr mladých poctil pro tento večer právě Přibyslav.
V jasném kontrastu k tomuto, se potom jeví popisované přípravy druhé akce konané v Chotěboři, kdy sami umělci museli vykonat mnohé proto, aby se akce mohla vůbec konat. Nemluvě o tom, že prostředí sportovní haly je pro pořádání kulturních akcí zcela nevhodné a nedůstojné. Budiž ke cti vystupujícím hudebníkům, že se nenechali těmito nepříjemnostmi znechutit a připravili pro diváky nevšední umělecký zážitek. Za to jim patří velké poděkování a obdiv.


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v březnu
2.03. 21:01 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v únoru
31.01. 08:41 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v lednu
29.12. 00:01 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc leden. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v prosinci
1.12. 16:00 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v listopadu
30.10. 23:34 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc listopad. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
28.01.23 20:22 Jaroslav Ludvík
16.02.23 11:23 Jaroslav Ludvík
18.02.23 21:08 Jaroslav Ludvík
11.02.23 20:10 Jaroslav Ludvík
9.02.23 16:09 Milan Knob
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-06-09 14:13:12 Ondra
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování?
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky