Bydlet v Chotěboři? Mladí říkají ne!

Datum: 28. červenec 2007, 11:41
Autor: Martina Hromádková
Rubrika: Reportáže
Desetitisícové město na Vysočině obklopené lesy, Železnými horami a romantickým údolím řeky Doubravy. Pro některé ideální místo pro život, pro jiné pouze víkendová destinace. V Chotěboři přibývá čím dál více mladých lidí, kteří se kloní k druhé variantě. „Zůstat tu natrvalo? To je nesmysl!“ shoduje se většina současných studentů.

Pro mladé lidi s minimálně středoškolským vzděláním nejsou v Chotěboři dostatečné pracovní příležitosti a pokud už se nějaká naskytne, finanční ohodnocení se příliš neblíží jejich představám.
„Když jsem sháněl zaměstnání, které by odpovídalo mým odborným znalostem, narazil jsem na problém velice omezeného počtu míst. Po dlouhém shánění jsem nakonec práci mně šitou na míru našel, ale nastal druhej problém – peníze,“ svěřuje se šestadvacetiletý Zdeněk Tezner, který se nyní se svými přáteli stěhuje za prací do Pardubic. Jako trvalé bydliště si v dokladech ponechá město Chotěboř, aspoň prozatím. „Najít v Chotěboři místo, které by bylo odpovídajícím způsobem finančně ohodnoceno, je prakticky nemožný. S mizerným platem jsem tu vydržel tři roky a teď, ač nerad, musím odejít do většího města, abych si konečně něco vydělal,“ zakončuje.

Není divu, že i ostatní to táhne za prací a penězi jinam. Mladí Chotěbořáci studující vysokou školu se naučí žít ve velkém městě a často zde naleznou dobrou pracovní pozici již jako brigádníci během studia. Stejně tak platové podmínky jsou tam o dost lepší, proto neexistuje důvod, proč se natrvalo vracet domů.

Pětadvacetiletá Eva Špinarová studuje Vysokou školu ekonomickou v Praze a při studiu si vydělává v jedné firmě. „Našla jsem tu dobrou práci, zatímco nabídka v Chotěboři je dost omezená, proto nepočítám s tím, že bych se vrátila,“ odpovídá.

Dvacetiletý David Šafránek situaci komentuje:„Občas je to tu fajn, ale podle mě není šance, aby tady současní vysokoškoláci chtěli zůstat. Já počítám s Chotěboří pouze na víkendy,“ a s nadsázkou dodá: „Chotěboř je taková hezká větší chatařská oblast.”

Dokonce i absolventi chotěbořského učiliště, kteří by pro zaměstnání mechanika, truhláře, obráběče kovů, zámečníka nebo elektrikáře nemuseli chodit daleko, mají často vyšší ambice. Jeden z nich je i třiadvacetiletý František Kafka, který absolvoval obor truhlář. "Po konci školy jsem v žádném případě neuvažoval o tom, že bych v Chotěboři zůstal. Je to malé město, kde nemám valnou možnost osobního a finančního růstu. Pro mě tu není nic perspektivního a měl bych pocit, že jsem se někde zakopal,” líčí František, který už má na svém kontě pracovní post manažera či obchodního zástupce v Českých Budějovicích, Bratislavě a v Praze.

Žhavá diskuze ohledně prchajících nadaných pracovních sil se rozběhla také na červnové schůzi zástupců občanů, kde se projednával strategický plán rozvoje města. “My můžeme mladým zajistit zázemí v podobě bytů nebo nových parcel pro výstavbu rodinných domů. Pracovní příležitosti a plat jsou věcí zdejších zaměstnavatelů,” pronesl starosta Tomáš Škaryd.

Tendence odcházet za lepším jistě není nová, ale nyní v Choteboři nejsou dostupné pracovní pozice, s nimiž by se vysokoškoláci spokojili. Teprve za pár let se uvidí, zda se vyplní prognózy o Chotěboři jakožto velkém víkendovém rekreačním středisku.

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 28.07.07 12:24
Autor: kujon
Titulek: Pravda (ne Vašek :) )
S tímto naprosto souhlasim, dalo by se říct že v Chotěboři prostě a jednoduše chcípnul pes. Nebo lépe řečeno je spíš na pokraji smrti :-), protože tomu všemu, proč tady mladí lidé být nechtějí, zdárně sekunduje radnice svými rozhodnutími z říše pohádek. Do kina v kterém bolí po 5min. zadek, se člověk musí prodrat přes milion jednosměrek, koupaliště se koná maximálně v podobě toxické žumpy na přehradě a víkendové kulturní žážitky zajišťují co čtvrtrok Eva s Vaškem. Takže co víc si přát :-)

Při psaní komentáře mne ještě napadla jedna věc - může mi někdo vysvětlit proč byla umístěna značka zákaz vjezdu na jediné kloudné parkovišťátko v Chotěboři? Myslím konkrétně na to za holičstvím a Zelenou lékárnou. Spolu s protilehlým parkovištěm (které je věčně plné) to byl snad jediný plac, kde se nechalo vždy jakštakš zaparkovat.
odpovědět | #2 | 28.07.07 13:32
Autor: Wara
Titulek: Chotěboř a výhled do budoucna
Najít si v Chotěboři slušnou práci je umění, a najít si takovou, která by byla navíc slušně finančně ohodnocena je pak už spíše v rovině zázraku, nebo spíše v rovině výborných známostí v širokém příbuzenstvu.

Už při výběru vysoké školy jsem přihlédnul k tomu, že si pravděpodobně někde v jejím okolí budu posléze hledat i práci, a že do Chotěboře se poté už nevrátím a přesně tak to také dopadlo. A myslím, že takových jako já bude spíše přibývat než ubývat, neboť taková Chrudim či Pardubice nejsou od Chotěboře zase až tak daleko a nabídka pracovních míst je nesrovnatelná, o finančních podmínkých ani nemluvě.

Postupně i k nám dorazí trend(ostatně možná že už dorazil), že se lidé budou za prací stěhovat a že nebudou zůstávat celý život přikovaní na jedno místo, jedno město a jednu firmu. A v té chvíli, kdy se toto stane realitou, se z Chotěboře opravdu možná stane město určené hlavně pro víkendové pařby před dalším pracovním víkendem :).
odpovědět | #3 | 28.07.07 14:43
Autor: Jihlavak
Titulek: Student
Ano přesně tak, konečně tu je někdo kdo to přesně vystínil. Pokud tu nebude dostatečně pracovních míst, tak v Chotěboři nebude nic. Nebudou sponzoři pro sport. Je krásné, že město poskytuje pozemky pro stavbu rodinných domů, ale kdo tam za chvili bude stavět, když tu nikdo nebude. Hlavně, že se tu dělala průmyslová zona a ted tam nikdo nebude!! Chtělo by to přivést do města nějakou velkou firmu, aby byla větší konkurence - hlavně co se týče mzdové platby. Já to vidím v těch větších městech. Pokud je hodně firem, které potřebují lidi, tak zváší hodinovou sazbu, ale pokud bude v Chotěboři Autogen, Tenez a Nate, kteří jsou většinou domluveni na stejné hodinové sazbě, tak se to tu nepohne. A to nemluvím o lidech v městské radě, kteří mají své obchůdky ve městě a nechtějí zde povolit ani žádný supermarket, který by jim tak sebral tu hrstku lidí, kteří tam nakupují, jelikož jinde nemají. Prostě se už všichni proberte - KONKURENCE to je tu co tu chybí. Co zbyde mladému člověku, který by tu chtěl bydlet? Já jsem student, a když se tu zeptám kolik by mi nabízeli nástupní plat tak jsem se nikde nedostal na větší hranici než 9tisíc hrubého, když si zaplatím pronájem, jídlo a energii tak mi zbyde co? Ted žiji v Jihlavě a mám nástup 15 tisíc hrubého, udělám si pár přesčasů a jsem na 18 tisících a to tu nepřeháním, klidně ukážu. Tak co bych proboha dělal v Chotěboři? vždyt bych si tam nezaplatil skoro ani nájem..... tohle je výsměch chotěbořským radním - jen si to zkuste sami!!
odpovědět | #4 | 28.07.07 14:49
Autor: Přesně tak!!!
Titulek: Re:Student
přesně tak, moje řeč. Já jsem odešel do Ždírce, vše je tam daleko lepší. radní se o lidi starají a vycházejí jim vstříc. Je tam dostatek pracovních míst, chodím na pilu. Ted tam otevřeli novou velkou fabriku a v budoucnu přijdou prý ještě další dva velký investoři? Jen si lidi vzpomeňte jak na tom byl Ždírec před deseti lety a jak Chotěboř a ted je to uplně obráceně. Všechno je o penězích, rozvoj města a podmínky pro lidi.... Ale pokud tam nebude práce a solidní firmy. Tak ty naoplátku městu nic nepřispějou a bude v Chotěboři velké ho.... četl jsem jednou nějaký příspěvek a tam jsem četl, že z 10000 měst je nejchudší v ČR právě Chotěboř...... Ale říkám, to je problém těch našich volů co sedí právě v čele....
odpovědět | #5 | 28.07.07 16:09
Autor: Pepík
Titulek: Re:Re:Student
A je to opět tady - populárně hozené téma, které platí několik desetiletí ,ale najednou jsou na radnici voli. To jsou krásné komentáře : debil, blbeček, debil, blbeček - vlastně určitě přibudou další kvílející nářky a možná dva debílci vedle sebe...
odpovědět | #6 | 28.07.07 16:48
Autor: kujon
Titulek:
Tak to Pepíku určitě není, najednou na radnici volové nejsou. Osobně bych se spíš přikláněl k tomu, že tam jsou taky už několik desetiletí :-)
odpovědět | #7 | 28.07.07 19:19
Autor: Wara
Titulek: Radnice, vedení města
Dle mého nejde o to, kdo je zrovna teď ve vedení města, či kdo tam byl minulé volební období. Chotěboři spíše chybí jakási dlouhodobější vize, která by jasně nastínila, co je potřeba udělat a v jakém časovém horizontu by se to asi mohlo uskutečnit.

Právě tady je ale největší kámen úrazu- na této vizi se musí shodnout zástupci všech hnutí, stran apod., které mají reálnou šanci zasednou v zastupitelstvu nejen teď, ale i v dalších obdobích, neboť takováto vize si žádá spolupráci všech stran v dlouhodobém měřítku.

V součastnosti mi to přijde tak, že z každého volitelného období je půlka věnována na to, aby se "zametlo" se starými pořádky, které nastolilo minulé vedení a druhá půlka období je pak určena k tomu, aby si každý přihřál svou polívčičku před volbami dalšími. A to je špatně.
odpovědět | #8 | 28.07.07 21:40
Autor: Patrik
Titulek: Re
Na radnici, pokud mě paměť neklame, sedí volení zástupci. Buď volte jiné kandidáty nebo nefňukejte (pokud vůbec chodíte k volbám). A nadávat na radnici, protože jsou zde malé platy je přinejmenším dětinské. Proč by měl radní zajišťovat výši platů v soukromém sektoru? Pokud si někdo myslí, že by do Chotěboře přišly dvě větší firmy a rázem by tu byly dvacetitisícové platy, tak je absolutně mimo realitu. Pokud si truhlář chce vydělat peníze, co mu brání zařídit si živnost, podnikat a požadované peníze si vydělat? Brečet a nadávat, že tu není firma, která ho zaplatí je ale snadnější. Největší problém je v tom, že si většina lidí představuje, že do práce to budou mít přes ulici, vydělávat 25 tisíc a ve tři budou doma. A to je veliký omyl. Pokud si někdo najde dobře placenou práci v Pardubicích nebo ve Ždírci, co mu brání tam dojíždět? Bydlete tu, plaťte celkem přijatelné nájemné a pracujte ve větších městech, kde vyděláte větší peníze. Tak jak je to všude ve světě běžné. Jsou zde ale tací, kteří tím objevili Ameriku...
odpovědět | #9 | 28.07.07 22:43
Autor: jj
Titulek:
btw... on ma tezner nejaky odborny znalosti? :-D
odpovědět | #10 | 29.07.07 09:54
Autor: vv
Titulek: Re:Re:Re:Student
pepíku ty jsi první debílek tak ještě toho druhýho......co třeba někoho s tvojí rodiny???
odpovědět | #11 | 29.07.07 10:16
Autor: Richard Macku
Titulek: Re:Re
Jsem rad za prispevek Patrika. A myslim, ze to neni jen ve volebnim hlasu kazdeho z nas, ale v kazdem dni kazdeho z nas... Vedeni mesta volime proto, aby mesto vedlo, ale spolecnost tvorime vsichni, ne jen Rada mesta...
odpovědět | #12 | 29.07.07 10:18
Autor: Pepík
Titulek: Re:Re
Patriku, máš body !! Autorovi v v : Jaké bylo vysvědčení ? Dostal jsi za něj čokoládu ?
odpovědět | #13 | 29.07.07 21:36
Autor: Taaaa
Titulek: Zlatej Ždírec
Konečně pořádné téma... Bohužel je to o lidech, kteří sedí na radnici, protože přilákat lidi do města není jen o tom, že jim řeknu na tomto poli to bude, ale je to o celém systému. Proč tolik lidí jde do Ždírce, protože je tam vítají s otevřenou náručí, není to o pracovních příležitistech, ale o mínění na fungování města... a starosta místo, aby se snažil udělat pořádek u úředníků tak se snaží aby měl co nejvíce fotek v Echu atd. Pokud bude na vesnici místo raději tam...
odpovědět | #14 | 30.07.07 08:02
Autor: booča
Titulek: PRAHA
V Praze působím už rok a půl a do chotě jezdím už jen na ty weekendové pařby. A výši mezd, jenž jsem bral v Chotěbořské kolbence (gce + služby) považuju za výsměch lidem. Na druhou stranu se rozhodně netvářím že bych objevil Ameriku, prostě je to každýho volba...
odpovědět | #15 | 30.07.07 08:58
Autor: Majer
Titulek: A já naopak myslím, že to v těch volebních hlasech je!!!
Velké firmy na něj mají příliš silný vliv (zejména v minulém období to bylo patrné) a ti samozřejmě nechtějí konkurenci v boji o pracovní sílu. Potom stačí jen firmám, které mají zájem vztyčit svou zástavu právě u nás, vymyslet dostatečně "klikaté" podmínky a je klid, oni jdou raději jinam. A ten zájem zase není kdoví jaký, takže když se někdo větší jednou za čas objeví umí si to místní žáby na prameni ohlídat.
odpovědět | #16 | 30.07.07 09:39
Autor: Jilda
Titulek:
Pořád mně vrtá hlavou, proč je Ždírec tak úspěšnej? ("Protože je vítaj s otevřenou náručí" je fráze.) Město dává firmám nějaké výhody? Město dává lidem nějaké výhody? Že by to, že je křižovatkou cest, bylo až tak důležité? (Cho je stranou všeho.) Furt slyším, jak je Ždírec dobrej, ale proč? A přitom do bejvala taková vesnička...
odpovědět | #17 | 30.07.07 10:06
Autor: Majer
Titulek: Re:
Kdysi tam vznikla pila, která se rozrostla(paradoxně se o ten rozvoj zasloužil bývalý náčelník stanice nějaký soudruh Procházka, který byl u vrchnosti dobře zapsán a tak mu šla na ruku, když se tehdy pro malou bezvýznamnou pilu vybudovalo luxusní kolejiště)a vybral si ji (i kvůli těm kolejím) zahraniční investor (o způsobu se říká lecos - fitkviní změny majitelů a názvů a vždy nové čerpání dotací???) a pila rostla a nýbavala na významu. Pak už stačilo jen mít v záloze pozemky, ostatní firmy jsou totiž skoro všechny na tu pilu více či méně navázány a tak je pro ně výhodné být v místě. Takže já bych viděl, že to začalo kdysi u toho soudruha náčelníka a jeho kontaktů. Zásluhy tamního polistopadového zastupitelstva nelze popřít, ale jsou myslím přeceňovány.
odpovědět | #18 | 30.07.07 10:36
Autor: roman
Titulek: Re:Re:
Prosím Vás, až zase budete bájit o skvělém Ždírci, ověřte si, kolik tam lidi opravdu berou a hlavně za kolik hodin práce ...
A až přijde do Chotěboře ten Vámi vzývaný velký investor tak to poznáte velmi snadno - stávající firmy to do roka zavřou - protože těch pár schopných lidí odejde k novému zaměstnavateli. No a potom teprve poznáte, co nám ta všemi pomlouvaná fabrika ( myslím NATE, TENEZ, Autogen atd ... ) přináší - tj. prakticky plnou zaměstnanost. Platí mizerně, ale platí. A až budete v tom novém zaměstnání a na konci odpolední směny přijde šéf montážní linky, že se vyhlašuje "dobrovolná" noční směna, tak si můžete říct, že zas tolik spát se vám přece nechce ... Anebo jděte a založte si nějakou firmu, najměte lidi a dobře je zaplaťte - no a udržte se na trhu. Potom si na vlastní kůži zkusíte, co po druhých chcete ... Pánové, Chotěboř je chudé město v chudém kraji. Pokud chcete aby se to změnilo tak se sami přičiňte. Odejít za prací jinam a vyprávět o směšných místních mzdách dokáže každý. Vraťte se a ukažte jak se to má dělat !
odpovědět | #19 | 30.07.07 10:38
Autor: vv
Titulek: Re:Re:Re
bila to oryjonka pepčo...
odpovědět | #20 | 30.07.07 10:47
Autor: Milan
Titulek: Re:Re:Re:
Máš Romane 350 bodů!!!
odpovědět | #21 | 30.07.07 10:47
Autor: roman
Titulek: to: Jilda
No já nevím, ale Ždírec je stále vesnička - dnes utopená mezi továrními halami, ale přece vesnička. Není tam nic, co by město připomínalo - namátkou náměstí, kostel, atd ... A ti dobře placení obyvatelé Města Ždírec, chtějí-li si nakoupit mají na výběr dva "konzumy" a když chtějí někam na jídlo, tak 1 hospodu a něco mezi pizerií a bufetem. Takže já bych stále nazýval věci pravými jmény. A místní kritici kultury v Chotěboři, ti by si jistě kulturně ve Ždírci pošmákli ... To, že si vyběhám v parlamentu vyjímku a něco nazvu městem, ještě neznamená, že by to skutečně město bylo ...
odpovědět | #22 | 30.07.07 11:15
Autor: Milan Moc
Titulek: Připomínka
Slečno Hromádková, jsem příznivcem Vašeho psaní. Máte opravdu moc hezké články,rád je čtu - a není to jenom můj názor.. V tomto případě se mi ale zdá, že téma "bydlení v Chotěboři" je velice laciné a populistické. Myslím, že by se stejně tak jako o Chotěboři dalo psát i o dalších malých a chudých městech a výsledek by byl zhruba stejný. Máte určitě v řadě věcí pravdu, ale leze mi na nervy ono chotěbořské klišé, pod kterým Vaši respondenti ochotně odpovídají, tj: "tady chcíp pes, nic se tady neděje", "za všechno může radnice", "zlatej Ždírec" atd.Tyto názory jsou teď hrozně v módě a nejen v Chotěboři. Troufám si říci, že nejsou příliš objektivní. V této diskuzi si vážím názorů Patrika, Majera, Jildy, Romana atd., kteří se nebojí pojmenovat problém i z druhé strany. Plně se s nimi ztotožňuji. To víte, jsem Chotěbořák, prožívám zde věci dobré i zlé a mám tohle město hrozně rád. Je to můj domov. Myslím, že se snažím pro něj udělat vše, co je v mých silách. Proto mne Váš článek (a některé názory v diskuzi tak zamrzel). Přeji Vám hodně hezkého publikování a vše dobré.
odpovědět | #23 | 30.07.07 11:34
Autor: Majer
Titulek: Re:to: Jilda
To je pravda, kdysi ten bájný a čestný Pithart(nevím proč ani zač) využil v jisté době svých kontaktů a dopomohl Ždírci k titulu město, přesto, že nesplňovalo snad ani jednu z platných podmínek. Nyní je tam oslavován jako bůh. Ovšem titul město opravdu z obce, která by měla být stěží Městysem nic mimořádného nedělá. Pouze ty firmy, ty tam opravdu jsou. Škoda, že nikoho u nás nenapadlo se na tom trochu přiživit. Spousta lidí by tam našlo uplatnění, ale vázne to na návratu z odpolední směny, prostě nic nejede. Takový autobus nebo vlak po 22 ze Ždírce by řešil mnohé.
odpovědět | #24 | 30.07.07 11:56
Autor: Pavel Široký
Titulek: Je to o lidech
Situace s pracovními místy v Chotěboři je tak trochu začarovaný kruh. Asi se shodneme, že vinu nelze připisovat jednoznačně jedné straně, ale že na celkovou situaci mají vliv všechny zainteresované subjekty trhu práce - zaměstnavatelé, zaměstnanci a radnice. Vše mohu demonstrovat na příkladu naší firmy. Snažili jsme se v Chotěboři realizovat podnikatelský záměr, který by dovolil zaměstnat lidi s dobrou kvalifikací za nadstandardní platové ohodnocení (projekty financované EU). Bohužel jsme v Chotěboři takové lidi nenalezli, protože se do Chotěboře nevrací (nečekají, že by takové pracovní místo v Chotěboři vzniklo). Když už takového pracovníka získáte, zjistíte, že nemá v místě adekvátní mimopracovní vyžití (o "kvalitě" socio-kulturního prostředí v Chotěboři není nutné psát dlouhé komentáře). Když k tomu všemu připočteme "vstřícný" přístup radnice při řešení problémů při podnikání, asi se nikdo nebude divit, že opuštění Chotěboře dnes vnímám jako konkureční výhodu.

Nízké platy v Chotěboři souvisí i s nízkými životními náklady a možností se "uskromnit" pomocí vlastní pěstitelské a chovatelské činnosti obyvatel. Někdy mě to připadalo tak, že většina se radši omezila, než aby se snažila vyniknout (svoji zásluhu na tom má i závist, která v Chotěboři přímo kvete). Uvědomte si však, že ony nízké platy jsou tou poslední překážkou, proč všechny místní firmy ještě nezavřely provozy a nepřestěhovaly se do Rumunska a okolí. Nicméně, po dalších zvýšeních minimální mzdy se tak stane. Zda v nové průmyslové zóně vzniknou technologicky vyspělé provozy, které budou schopny odolávat asijské konkurenci, nevím, ale obávám se, že cílené lákání firem s dobrým (nikoliv nízkonákladovým) portfoliem produktů a služeb nikdo na radnici neřeší.

Byla zde uváděna i radnice. Problémem radnice v Chotěboři (tak jako v jiných maloměstech na všech státních postech) je personální obsazení. Lidé se zde nevybírají ani tak podle schopností, jako podle známostí, často podle pravidla jednookého mezi slepými. Spoléhat se na volby není rozumné, protože o politický život má zájem pouze omezený okruh lidí, takže výběr voličů je značně omezený (viz. články pana Linharta o politické struktuře v Chotěboři). Místa se zde obsazují buď v duchu trafiky, nebo povinného umístění těch, které nikdo jiný jinde nechce (viz. rušení bývalého okresu v Havl. Brodě a "zájem" bývalých pracovníků o umístění do Chotěboře).

A proč to jinde (např. ve Ždírci) jde jinak. Protože jinde si uvědomují, že nejdůležitější jsou opravdu lidé, ať v pozici zaměstnavatelů, zaměstnanců či státních úředníků. Technologie, zákony, pracovní prostředí, to lze okopírovat snadno, ale kvalifikace a motivace lidí je konkurenční výhodou každé firmy či města. Jeden příklad za všechny. Když ve Ždírci hledali nového projektového manažera města, nabízeli plat dle přání kandidáta, byt v místě, možnost parcely atd., zkrátka si uvědomovali strategičnost pozice. A porovnejte to s Chotěboří, zejména v letech minulých. A tak bychom mohli pokračovat dál. Dokud se prostě na radnici v Chotěboři nezačnou chovat podle pravidla, že dobrý manažer se pozná podle toho, že je schopen sehnat a řídit lidi lepší než je on sám, situace se nezlepší.
odpovědět | #25 | 30.07.07 12:15
Autor: Martina Hromádková
Titulek: Re:Připomínka
Mým záměrem nebylo napsat o tom, že v Chotěboři "chcíp pes", mým záměrem bylo podat na situaci pohled těch, kteří si to myslí;) Jinak sama rozhodně nezastávám názor "zlatej Ždírec" atp. (viz můj starý článek na vysocina-news http://www.vysocina-news.cz/clanek/zdirec-se-rozrusta-supermarket-stale-chybi/ ). Už teď vím o pár lidech, kteří by v Chotěboři zůstat chtěli, ale o tom zase třeba v příštím článku. Každopádně si moc vážím Vaší vesměs kladné kritiky.
odpovědět | #26 | 30.07.07 12:40
Autor: Jilda
Titulek: Re:Re:Připomínka
To: Martina Hromádková. Chcete-li psát, musíte s kritikou počítat... Tady bych ale s panem Mocem moc nesouhlasil, tohle není laciný článek - proč lidi odcházejí je jedno z témat, které by mělo Chotěbořáky zajímat, a aby zajímalo, musí se o něm takhle psát. Ba ještě provokativněji (konkrétní příklady). Jen bych ve formě nebyl tak usedlý, jste přece mladá autorka ( "nemám valnou možnost osobního a finančního růstu" vám určitě třiadvectiletý učen neřekl :-)). A je moc a moc dobře (promiňte, pane Moc), že tenhle internetový "plátek" dává takovým článkům prostor. A diskusi taky.
odpovědět | #27 | 30.07.07 13:15
Autor: Milan Stránský
Titulek: Re:Re:Re:Připomínka
Každý názor je vlastně podle autora pravdivý, ale nesouhlasím se stálým podceňováním, nadáváním a osočováním. Já budu stále tvrdit, že Chotěboř je krásné město s lidmi, kteří jsou vlastně všude si podobní. A jsem dokonce hrdý, že jsem Chotěbořák!! Všude, kde nevědí co je Chotěboř jim něvěřícně otáčím hlavou dokolečka, aby si toto město trvale zapamatovali !! Co je to za Chotěbořáka, který vykřikuje o městě to nejhorší ! Je to pouze brepta, kterého neberu a který mě nestojí za odpověď!!
odpovědět | #28 | 30.07.07 13:17
Autor: Martina Hromádková
Titulek: Re:Re:Re:Připomínka
Kdybych s kritikou nepočítala, tak podobné články ani nepublikuju:) Po přečtení komentáře pana Moce jsem slyšela větu: "Já mám taky Chotěboř rád, ale to, že ji mám rád mě neuživí." Takže asi tak:)
A třiadvacetiletý učeň mi toho řekl mnohem víc, já to smrskla na tuto formulaci a on mi pak ještě vyčítal, že jsem byla příliš mírná,,,
odpovědět | #29 | 30.07.07 13:27
Autor: chotěbořák
Titulek: Re:Re:Re:Re:Připomínka
Podle mého názoru, přeci město vede nějaká rada, která za to musí nějak zodpovídat!!! To že, se udělala třeba průmyslová zona směrem Ždírec, tak to je jenom dobře, ale už je tam od zimy a zatím tam nikdo není!!! Jak je toto možné? Přeci když něco budu stavět, tak stavím tak, aby tam někdo potom něco mohl postavit. Pořád se tam jednalo o nějakém pivovaru a nakonec skutek utek, přeci to musím teda nějaké podložené, jestli do toho investor půjde a nebo ne a potom začnu něco podnikat! Ted se tam akorát vykácel flek lesa a bude to tam 10 let stát! Na tohle já poukazuji! Já jen pořád slyším, že když sem chce nějaká firma jít, tak radní mají hromadu kritérií a tak.... Dokud v radě budou sedět živnostníci, kteří vlastní své obchůdky nebo ti, kteří mají svoje firmičky k podnikání. Tak přeci nemůžou si zvyšovat konkurenci ve městě. nemám snad pánové pravdu? A mohl bych pokračovat dále.... Kde jsou třeba ty zmiňované supermarkety? Prostě můj názor je, že pokud tu člověk bude mít dostatek práce, aby sem za ní dojížděli třeba i lidi z okolních vesnic, tak potom se můžeme bavit o rozvoji města a o tom, že jsem přijdou mladí lidé a budou tu chtět stavět byty aj... jako to je třeba ve Ždirci.
odpovědět | #30 | 30.07.07 13:46
Autor: Majer
Titulek: Re:Re:Re:Re:Připomínka
No to jsou takové havlovské modely Chotěbořáků. Snaží se být světáčtí tím, že plivou na to, z čeho pocházejí, myslí si že jsou víc. Jenže VŠ z nich takového nedělá. Zde jim chybí především zábava, na kterou si ve větších městech zvykli a jsou na ní tak nějak závislí. Neumí si ji sami udělat.
odpovědět | #31 | 30.07.07 13:58
Autor: Milan Moc
Titulek: Re:Re:to: Jilda
Jenom drobná připomínka na okraj, možná trochu od věci: moje matka byla zaměstnaná ve Ždírci až do svého vážného onemocnění a kdyby nemusela do invalidního důchodu, určitě by zde pracovala až do důchodu starobního. No a můj otec pracoval celý život v Hlinsku. Oba byli pracovníky v textilním průmyslu, takže v Chotěboři neměli ve svém oboru šanci (je však pravdou, že vlaky i autobusy v noci tenkrát bez problémů jezdily). Otci byl v Hlinsku nabídnut podnikový byt, ale jako "správný Chotěbořák" jej odmítl. Takže jsem asi z toho patriotismu něco zdědil :=)
odpovědět | #32 | 30.07.07 11:59
Autor: Milan Moc
Titulek: Re:Re:Re:to: Jilda
Překlep: místo "takže" má být "protože".
odpovědět | #33 | 30.07.07 14:06
Autor: Milan Moc
Titulek: Re:Re:Re:Připomínka
Když už jsem se tady vloudil, rád bych pana Jildu opravil - článek Martiny Hromádkové nepovažuji za laciný. Laciným se mi zdá námět.
odpovědět | #34 | 30.07.07 14:18
Autor: Majer
Titulek: Re:Re:Re:to: Jilda
O té dopravě to je hodně. Bude mi jedno jestli budu jezdit třeba do Jihlavy, nebo někde hodinu po Praze. Klidně si v autobuse nebo vlaku přečtu noviny, nebi knížku. Musí ale nějaký jet.
odpovědět | #35 | 30.07.07 14:36
Autor: Jilda
Titulek: Re:Re:Re:Re:Připomínka
Pak je tu ještě větší nesouhlas, pokud myslíte, že laciný je námět. Naopak. Jestliže se bude Chotěboř vylidňovat, a jedno z jakého důvodu, pak se těm, kteří tam zůstanou moc dobře žít nebude, a to je daleko závažnější, než jestli si živnostníci vylobovali zákaz zastavení před svými obchody nebo jednosměrka v ulici Vítězného února. Taky jsem patriot a taky mi je smutno na duši, když někomu řeknu Chotěboř a on ani neví, v jaké čáti Česka leží...
odpovědět | #36 | 30.07.07 15:21
Autor: Majer
Titulek: Re:Re:Re:Re:Re:Připomínka
Laciný - nelaciný? V tomto případě asi nevyvážený - měl tam kromě hlasů proti být citován i někdo z těch co to vidí opačně, ale třeba slečna opravdu nikoho nenašla(doufám že ne)
odpovědět | #37 | 30.07.07 16:46
Autor: Milan Linhart
Titulek: Re:Re:Re:Re:Re:Připomínka
To Chotěbořák: Pozemky v průmyslové zóně jsou již od jara rozprodány jednotlivým investorům. Ti by také měli do určité doby postavit. Že ještě nezačali, to je jejich problém. Ale spíš neměli nachystané projekty a vyřízené "papíry". Kdo někdy něco stavěl, ví, jak je to složité. Ale ten pivovar je mezi investory také, takže se dočkáte. Supermarketů už tady stojí na papíře asi pět. Vystřídaly se tu snad všechny řetězce, které existují, ale stavět nezačal ani jeden. Mají své tabulky, ze kterých jim vychází, že by tu neměli ten správný obrat. V radě města momentálně není žádný "obchodníček" ani drobný podnikatel, kterého by ohrožovala nějaká konkurence zvenčí. A ještě k tomu Ždírci: radnice hned po roce 1989 rychle a velmi levně skoupila všechny pozemky v okolí. Díky tomu jich má stále dost a může je levně prodávat dál. Kolem Chotěboře je volných pozemků nedostatek a jsou velmi drahé, město je musí s velkými náklady postupně vykupovat. A protože samo nemá pokladnu přeplněnou zlaťáky, nemůže je pak hluboko pod cenu nabízet investorům a stavebníkům.
odpovědět | #38 | 30.07.07 18:21
Autor: Martin H.
Titulek: Re:Re:Re:Re:Re:Re:Připomínka
Můžete nám přiblížit o jaké investory se jedná jak z pohledu firem tak i z pohledu supermarketů?
odpovědět | #39 | 30.07.07 19:38
Autor: Milan Linhart
Titulek: Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Připomínka
Seznam firem naleznete v usneseních zastupitelstva města z letošního jara. A také jsem ho před několika měsíci vypsal do blogu Jirky Císaře. Kromě pivovaru jsou to firmy z Chotěboře a nejbližšího okolí, které chtějí rozšířit své dosavadní provozy. Ze supermarketů už se tu zajímal Plus, Lidl, Tesco, Billa, ..., někteří i opakovaně.
odpovědět | #40 | 30.07.07 19:52
Autor: Maverick
Titulek: Zlatá Chotěboř
No to já do Chotěboře jezdím rád.Jsou tam krásný ženský a vždy se nějaká najde a chce to!!!Prachy se tam válejí na ulici,jenom je umění je sebrat.
odpovědět | #41 | 30.07.07 20:58
Autor: kujon
Titulek: Re:Zlatá Chotěboř
Tak s těma ženskejma možná, ale že se tady válej peníze na ulici, to teda nevim nevim pane :)
odpovědět | #42 | 31.07.07 21:47
Autor: Samet
Titulek: joho
Tak to chlapci máte pravdu,do chotěboře se jezdí za rozvedenejma paničkama,je jich plnej Chánov,nejen tam.Vždyť pátky a soboty tam jsou vyhlášený,je to okatější neřli ve větších městech a čtyřicítky jsou opravdu povolný.Jinak nájmy v Chotíbce jsou už takhle velký na platové poměry,myslím že tak polovina rodin tluče klín klínem (pokud to netluče klínem žena po večerech).Jo a chatovka už vznikla ,myslím že tak dobře jedna generace tam jezdí už jen na výkend,ale proč ne? Taky jezdím dělat přez týden a vracím se v pátek.Rodina je rodina.Že si občas žínka skočí jinde? No co je to mezi chotěbořákama ne? V chotěboři je morálka uvolněná až to opravdu s...e.Najednou všichni začali žít,kdo nepaří,nežije,slaví se každé hovínko,prostě chlast a slast má zelenou.Připadá mi to jako by balo něco z obnovy dětí květin,San Francisko a Dors,kouření hamnojů (penys),trávy,tanec,prostě tak nějak se to asi vymklo kontrole.Nezdá se Vám to stejné jako mě?
odpovědět | #43 | 1.08.07 10:17
Autor: mr. brown
Titulek: souhlas
co se týče trávy, stačí zajít do nepi baru, tam se tráva kouří ve velkém..... nezájem policajtů je zarážející
odpovědět | #44 | 1.08.07 11:16
Autor: Wara
Titulek: Offtopic
No koukám pěkně jsme odskočili od tématu :). Možná by i tohle stálo za zvláštní článek. Představuji si něco s nadpisem Chotěboř- návrat květinových dětí? Určitě by se tam mohla strhnout ještě lepší diskuze :). A téma se v okurkové sezóně téměř nabízí, je takové letně zaměřěné :).
odpovědět | #45 | 1.08.07 13:17
Autor: Majer
Titulek: Re:souhlas
nezájem policie o celého "Nepiho" zaráží. Nalévá mladým, parkuje a jezdí jak chce atd.....
odpovědět | #46 | 1.08.07 13:19
Autor: Místní opilec
Titulek: Re:joho
Samete, otázka zněla: "Proč naše talentovaná mládež z Chotěboře houfně prchá?" Snad nám nechcete namluvit, že jedním z důvodů je Vaše náruživá choť, či snad uvolněná morálka obyvatelstva!
odpovědět | #47 | 1.08.07 13:53
Autor: Majer
Titulek: Re:Re:joho
to je pravda, to spíše přitahuje, jenže přibývají mladí jen v jedné kategorii, až lidovci prosadí hlasy podle dětí, bude možná Láďa Kofola starostou
odpovědět | #48 | 1.08.07 20:59
Autor: james coole
Titulek: to: mr. brown
docela me zajima, cim vam ta mladez, ktera "udajne" kouri travu u nepiho ublizuje, nebo spis jak vas to omezuje?;-)rad bych jen vedel, komu tim skodi?
odpovědět | #49 | 2.08.07 06:15
Autor: JIMMY
Titulek: Re:to: mr. brown
Komu skodi?? Tak treba svemu zdravi. Zhuleny delaji kraviny na namesti. Treba niceni znacek?? Tim padem ohrozeni ridicu?? Atd. Jeste neco????
odpovědět | #50 | 2.08.07 06:14
Autor: oooo
Titulek:
A co teda potom černý kluci? ty nic nedělaj?? a ještě se jim tu líbí!!!
odpovědět | #51 | 2.08.07 09:48
Autor: mr. brown
Titulek: mládež
Mě osobně neubližuje ničím, ani mě v ničem neomezuje,ubližuje ale především sama sobě, a to je obrovská škoda... a co se týče nepi baru - ještě bych zmínil hraní automatů 17tiletými (u toho jsem byl osobně)
odpovědět | #52 | 2.08.07 10:16
Autor: Majer
Titulek: Re:mládež
No to je tak, provozovatelé vydělávají a ostatní uklízejí a hradí škody. Je to dost neřešitelný problém, těžko budete na někom vymáhat škodu za to, že opil vandala a tomu pak narostly ramena( a nemusí být jenom nezletilí). Typický případ je Sobíňovský klub Amerika, kde opijí mládež( a tam pijí i 14 ti leté děti) a pak je pomocí svozového autobusu vysadí na Chotěbořském náměstí. Je to, ale zejméne o práci policie, jak státní, tak městské. MP by například mohla zrušit denní služby (měření rychlosti a další dopravní přestupky nechat policii ČR, případně je o zvýšený dozor i oficiálně žádat) a v noci fungovat ve zdvojených hlídkách (nemuselo by to být trvale, jen prázdniny a mimo prázdniny pátky a soboty). Jsem přesvědčen že by tato jednoduchá organizační úprava zabrala.
odpovědět | #53 | 2.08.07 10:41
Autor: mr.brown
Titulek:
souhlas, mnozí rodiče by se divili kdyby spatřili své ratolesti v sobiňově, kterak se opíjejí do němoty...
odpovědět | #54 | 2.08.07 09:16
Autor: láďa
Titulek: Re:joho
Já jsem "sameta" pochopil. Chotěboř je prostě takovej jeden velkej veřejnej dům (bordel). Každej tam chce jezdit, nikdo však bydlet. To je pochopitelný. Ještě to upravit městskou vyhláškou a pan radnice má po problémech s rozpočtem.
odpovědět | #55 | 2.08.07 23:13
Autor: Petr Dvořák
Titulek:
Chotěboř je pěkné město, ale zhlediska pracovních příležitostí leží bohužel na Vysočině. Sem truhlář s maturitou, je mi 24 let a jediné místo kde bych v Chotěboři mohl pracovat je INTERLIGNUM a to za neuvěřitelných 50 Kč/hod. Je jasné, že půjdeme za prací jinam. Na závěr bych chtěl dodat, že bych se ve svém věku nehrnul na nějakě vysoké posty jako žřejmě ten 23 - letý truhlář co je uveden o pár článků výše, a bral bych pozici manažera
odpovědět | #56 | 3.08.07 09:56
Autor: re:majer
Titulek:
Potřeba drahej Majere aby občas policie provedla kontrolu u tebe doma jak pěstuješ marjanku a podobný fety a hlavně nedělej, že o tom nic nevíš, každej ví, že hulíš jak fabrika!!!
odpovědět | #57 | 3.08.07 09:59
Autor: Majer
Titulek: Re:
Ty jsi tak lekl, že policie začne být akční, až jsi zapomněl jak se jmenuješ.
odpovědět | #58 | 3.08.07 10:26
Autor: roman
Titulek: To: Petr Dvořák
Pokud jste jako truhlář s maturitou narazil pouze na Interlignum, tak jste evidentně špatně hledal ...
odpovědět | #59 | 3.08.07 10:49
Autor: Bývalej Chotěbořák
Titulek: To: Roman
Dobře, je tam ještě Alka a nějací domácí kutilové, ale pořád to nic neřeší, protože se s platem dostaneme maximálně o pár korun výš. Jako v Chotěboři nemá cenu ani hledat
odpovědět | #60 | 3.08.07 21:04
Autor: Patrik
Titulek: Re
Proč si vyučený truhlář stěžuje, že jsou v Chotěboři malé platy a musí chudák jít hledat štěstí jinam? Proč si vůbec pořád lidi myslí, že je někdo povinen jim zajistit práci? Může si přeci založit firmu, zaměstnat lidi a dát jim 25 tisíc a zvednout místní průměr. Jednoduché ne? Že by je nezaplatil? Že by pro ně nedokázal zajistit práci? Ale no tak, vždyť je to tak snadné!
odpovědět | #61 | 3.08.07 21:47
Autor: taky bejvalej chotěbořák
Titulek: Patrik
Sleduji tuto zajímavou diskuzi od začátku, ale až nyní
mě donutil Patrik k vyjádření. Patriku stoprocentně s tebou souhlasím (je to šedesáté vyjádření), to je přesně
ten problém, kterej zřejmě v menších městech funguje a myslím ne jenom v Chotěboři.
odpovědět | #62 | 3.08.07 22:06
Autor: Forry ml.
Titulek: Realita
Ja pracoval v Chotebori jen kratce, protoze kdyz jsem se rozhodoval jestli jit pracovat jinam a uvidel svoji vyplatni pasku tak nebylo co resit a do chotky si uz jezdim jenom odpocinout a relaxovat. Z mejch nejlepsich kamosu uz v Chotebori nepracuje ani jeden:-(
odpovědět | #63 | 4.08.07 09:47
Autor: Patriot
Titulek:
Bohužel, nelze než souhlasit, 90 % příspěvků se hořce čte, ale jsou pravdivé. Současní mocní na radnici opravdu pro podporu firem a obyvatel neudělali zhola nic a trapná vyjádření pánů starosty a Fišera o prioritách typu: my mame jesle a školní jídelnu, jsou výsměchem soudně uvažujícím lidem. Pokud ještě politikaření starostovi a p. místostarostce nezaslepilo zcela oči a jediná snaha o dobré místečko na kraji nezabrala všechen čas, bylo by dobré si uvědomi, že donedávna byla Chotěboř srovnatelná s městy Čáslav, Humpolec nebo Hlinsko.Žádné srovnávání s vesnicí typu Ždírec, to je snad ponižující, i když jeho radní můžeme jen závidět. Kde jsou nové podniky, bazén, domov důchodců, sportovní areály a hřiště a další stavby, které sbyly v okolních městech vybudovány, zase jen hloupá výmluva, jak je město chudé? Ale to je opět pouze chyba představitelů města, kde jsou mladí lidé, nové stavby atd, znova ten známý kolotoč. A co takhle odpověď někoho z funkcionářů města, nebo p.Škarydovi stačí teplé místečko a srovnání s rodnou Novou Vsí. Dost málo, nemyslíte?
odpovědět | #64 | 4.08.07 18:06
Autor: roman
Titulek: Re:
Milý Patriote a jemu podobní. Vždycky jsem vedení města kritizoval, ale aby to bylo postaveno takhle: " Kde jsou ty nové fabriky ? " - to je jako mělo postavit město? Podívejte, my jsme před cca 8 mi lety požádali město o pozemek, město nám jeden nabídlo, za standardních podmínek jsme ho koupili a vybudovali na něm sídlo firmy. Od té doby zaměstnávám 10 zaměstnanců ( v dělnických profesích ). Tohle je podpora podnikání a ne, že ne. Jestli bude podobným způsobem zaplněna průmyslová zóna jen dobře. Nejlepší je totiž zaměstnanost v malých firmách - jsou adaptabilní na měnící se podmínky trhu atd. Až se jednoho dne majitel ždírecké pily rozhodne, že to celé šoupne o 500 km dál východním směrem ( tzn. blíž ke dřevu ), tak bude celý Ždírec vypadat velmi zajímavě! A pamatujte příteli, Chotěboř nešla nikdy srovnávat ani s jedním z Vámi uváděných měst - z mnoha příčin. Proč pořád všichni čekáte, že něco spadne z nebe? Jste mladí, přehled evidentně máte, tak něco rozjeďte! Nebo se nechte zaměstnat v té Alce nebo Interlignu, vstupte do odborů a mzdový růst si vynuťte! Protože pánové, ruku na srdce, pokud od těch Vašich bájných platů odečtete náklady na bydlení a na dopravu, tak na tom o mnoho lépe než v Chotěboři nejste. Jo pokud chcete bydlet ve velkém městě, se všemi možnostmi, které skýtá, tak ano, ovšem nechtějte po Městském úřadě, aby Vám z Chotěboře udělal Prahu.
odpovědět | #65 | 5.08.07 15:53
Autor: Martin H.
Titulek: Re:Re:vlastí firma
ono je to všechno hezké, když tu tvrdíte založte si svoji firmu! Ale řekněte mi, kdo dneska půjčí truhlářovi na to, aby si postavil nějakou malou dílničku, kde by mohl pracovat. Kdo mu půjčí na stroje, na pilu atd...? Ono všechno něco stojí, ale 25 letému klukovi dneska ani ta banka nechce půjčit, když nemá čím ručit!!!!
odpovědět | #66 | 5.08.07 17:22
Autor: Patrik
Titulek: Re:Re:Re:vlastí firma
Martin H. - To zní logicky, takže když vy nejste schopen se zařídit, od jiných to vyžadujete a ještě od nich chcete vysoké platy. Rozumím tomu dobře?
odpovědět | #67 | 5.08.07 23:40
Autor: Bejvalej Chotěbořák
Titulek:
Lidičky já už bych to neřešil, je to všechno o ,,HAMTÁNÍ´´ těch šéfíků a argumentujou to tím, že tady je průměrnej plat cca 10000 tak proč by dávali 14000. Hlavně to neberte , že bych si na něco stěžoval, já už tyto věci neřešim. Vdnešní době má každej šanci prosadit se a ukázat co umí a je jenom na tom člověku, jak se k tomu postaví jak si za tim půjde, protože jak si kdo ustele , tak si taky lehne.
odpovědět | #68 | 6.08.07 09:29
Autor: Jakub Danielka
Titulek:
Majer > Díky za komentář č.30, ten mě opravdu po ráno pobavil až jsem si tu zábavu udělal sám ;-).

Martin H. > To by mě zajímalo v jaké bance jsi se byl na půjčku zeptat. Když jsem byl naposledy v bance otevírat další bankovní účet, nabízeli mi půl milionu.... A to je mi 22 ;-).

odpovědět | #69 | 6.08.07 14:05
Autor: Olaf
Titulek: Re:
Ty sis to fakt udělal sám? :-)))
odpovědět | #70 | 28.08.07 13:23
Autor:
Titulek:
ty kráso ten mr. brown je normální komunistickej bonzák.....to snad neni možný:D tan asi co neví nepoví že???
odpovědět | #71 | 27.09.07 17:18
Autor: Martin
Titulek: Proč Ždírec?
Slyšel někdo, někdy o šikovné koupi a prodeji akcií jistých plynáren obcí Ždírec. V době, kdy to obce ze zákona dělat nemohly. Byly jisté možnosti a určité obce to uměly využít. Takže p.Majer, já myslím, že zásluhy polistopadového vedení jsou víc než VELKÉ.
Nejsem odborník a v problematice se neorientuji, jenom říkám, co jsem zhruba před 10 lety zaregistroval.
odpovědět | #72 | 30.10.07 16:19
Autor: Vlasta
Titulek: Pánové a dámy
Myslím, že netřeba brečet. Pokud jste schopní nejen jako zaměstnnaci, můžete se pustit do podnikání a "zbohtnout". Oni si lidi běžně myslí, že to tak je, takže si to můžete vyzkoušet na vlastní kůži a prosaďte se - můžete si být jisit, že dokonale prověříte svoje schopnosti a zjistíte, zda vaše ambice jsou oprávněné nebo to jsou jen sny......
odpovědět | #73 | 31.10.07 07:33
Autor: pepík
Titulek: Re:Pánové a dámy
Vlasto, na rozdíl od hloupých kritiků boduješ !!
odpovědět | #74 | 8.11.07 20:44
Autor: Milan
Titulek: světlo
Muže mi někdo napsat, proč často nesvítí veřejné osvětlení v ulicích od zimního stadionu směrem k Hermanově
odpovědět | #75 | 9.11.07 10:52
Autor: Pepík
Titulek: Re:světlo
Tvoje starosti na mou hlavu ....
odpovědět | #76 | 9.11.07 11:31
Autor: Milan
Titulek: světlo
AŽ TI NĚKDOU PŘEPADNE TVOU MILOU A BUDE JÍ OBTĚŽOVAT Z ŘAD ROMŮ TAK BUDEŠ MLUVIT JINAK
odpovědět | #77 | 9.11.07 12:42
Autor: Pepík
Titulek: Re:světlo
Já si myslím, že není problém zavolat na TELES a problém jim sdělit. Určitě si na to posvítí !!! Číslo najdeš v telefonním seznamu na rok 2007. Stačí ?
odpovědět | #78 | 10.11.07 10:30
Autor: Miloslav Šafránek
Titulek: Re:Re:světlo
Tak Teles je to první na co bych nespoléhal
odpovědět | #79 | 10.11.07 19:46
Autor: jj
Titulek: Re:Re:Re:světlo
A zkousels to?


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v březnu
2.03. 21:01 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v únoru
31.01. 08:41 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v lednu
29.12. 00:01 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc leden. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v prosinci
1.12. 16:00 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v listopadu
30.10. 23:34 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc listopad. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
28.01.23 20:22 Jaroslav Ludvík
16.02.23 11:23 Jaroslav Ludvík
18.02.23 21:08 Jaroslav Ludvík
11.02.23 20:10 Jaroslav Ludvík
9.02.23 16:09 Milan Knob
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-06-09 14:13:12 Ondra
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování?
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky