Padly s vládou

Datum: 1. duben 2009, 09:30
Autor: Richard Macků
Rubrika: Úvahy a glosy
Ve čtvrtek 26. března 2009 krátce po osmé hodině ráno padly k zemi první větve čtyř smrků na sídlišti Krále Jana (pozemek 610/1). Během pár okamžiků pak stromy přestaly existovat úplně. Následovaly svého léta rostoucího bratra na bývalé tržnici, který padl už o několik dní dříve.

Zmizely tak zelené dominanty domova mého i domova několika dalších spoluobčanů. Naše stromy padly takřka zároveň s českou vládou. Zatímco pád vlády se bezprostředně na našem životě neprojevuje, ztrátu smrků jsme poznali ihned. Za pád vlády můžou čtyři konkrétní poslanci (alespoň v první instanci přemýšlení), na pařezy, které zbyly po našich stromech, se mohou podepsat členové Rady Města (Pavlásek, Linhart, Škaryd, Tomášková, Halama, Tůma, Pavlíková – konkrétní výsledek hlasování není znám) a zaměstnanci Odboru životního prostředí MěÚ Chotěboř (v čele s Romanem Váchou) – ti rozhodli o pokácení stromů a tento akt technicky zajistili. Neznámé však zůstává to nejdůležitější jméno – říkejme mu prozatím „občan Chotěboře“. Už v loňském roce požádal Radu města o smýcení těchto stromů, které rostou na městském pozemku. Od té doby se mu úspěšně daří skrývat svou identitu, a daří se to i městské Radě.

O majetku města rozhodovala Rada přesně tak, jak jí to přísluší. Obávám se však, že i tentokrát to bylo od stolu. Kolik z těch, kteří se na pokácení stromů podíleli, přesně vědělo o jaké stromy se jedná? Kolik z nich si zjistilo, zda jsou stromy skutečně tolik na obtíž? Podle rozhovorů s některými sousedy tomu bylo právě naopak. Proč Rada města poslechla právě toho prvního - toho, který zůstává v anonymitě a toho, který rozhodoval o nejbližším životním prostředí svých sousedů aniž by projevil jen trochu zájmu o to, jaký je jejich pohled na věc?

Pokládám otázky etické, nikoliv ekologické. Nejsem bezbřehým ochráncem přírody - je jasné, že staré stromy musí ustoupit mladým; že jsou situace, kdy stromy musí ustoupit člověku. Pak také ale musí existovat situace, kdy by člověk měl ustoupit stromu, respektovat přírodu. To však pravděpodobně půjde až ve chvíli, kdy bude ve všech situacích člověk respektovat člověka. V tomto smyslu bych znovu rád zopakoval, že veškerý počátek ekologie vidím v etice a veškerý počátek ochrany přírody vidím v morálním jednání…

Níže uvedené snímky dokumentují poslední roky života zmíněných stromů, většina z nich byla pořízena náhodou. Poslední foto bylo pořízeno v prosinci 2008 ve Valašském Meziříčí a ukazuje, jak mohly naše smrky vypadat za „pár let“…
x x x x x x x x x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 2.04.09 06:16
Autor: Russo
Titulek: Docela blízko
Nechci se zastávat rady města, ale už od pohledu je zjevné, že tyto stromy byly dost blízko oken.Mě samotnému by také vadilo mít tohle přímo před oknem(o slunečním svitu si mohli nechat obyvatelé těchto bytů jen zdát).Je to hodně malá vzdálenost od základů domu můj typ 2 metry.Podle mého názoru jsou některá rozhodnutí vedení města špatné, ale toto za špatné nepovažuji.Hodně stromů vysázených ještě za minulého režimu, bylo vysázeno bezhlavě a bez jakékoli úvahy.
odpovědět | #2 | 2.04.09 08:06
Autor: morous
Titulek: souhlas
souhlasím s russem. právě poslední snímek ukazuje, jak hodně strom vrhá stíny do oken. tohle bych před okny vážně nechtěl mít
odpovědět | #3 | 2.04.09 09:38
Autor: Václav Pravda
Titulek: O tom to ale není
Článek je o otázkách etiky. Neříká, že jediné správné řešení je stromy nekácet. Ptá se, proč se Rada dala na anonyma a nezeptala se dalších obyvatel domu. Vytýká nekomunikaci, ne samotné pokácení. Třeba by se zjistilo, že ostatní obyvatelé domu také souhlasí s pokácením. Nebo by si obyvatelé domu přáli pokácení, ale zároveň novou výsadbu dál od oken. Ale každopádně by řada věcí v Chotěboři zasloužila lepší komunikaci.
odpovědět | #4 | 2.04.09 17:42
Autor: Russo
Titulek: Anonym?
Ten co požádal o pokácení tak nevěřím, že se nepodepsal.To by ani rada města neprojednala.Ptám se, kdo a kdy se oficiálně nejlépe písemně informoval na městě a ptal se na autora žádosti?Je nějaká žádost o sdělení identity?Nadávat, že někomu dělníci co tam pracovali neřekli o koho se jedná je zcestné.
odpovědět | #5 | 2.04.09 18:50
Autor: Richard Macků
Titulek:
Russo:
V Echu č. 7/8 r. 2008 se objevila následujici zprava ze zasedani Rady mesta:
"RM souhlasí s pokácením 5 ks smrků na pozemcích číslo parcelní 610/4, 612/1 a 612/2 v k. ú. Chotěboř na sídlišti Krále Jana. Tento souhlas je podkladem pro podání žádosti o povolení pokácení dřevin."
Na zaklade tohoto oznameni jsem vznesl dotaz, zda se nahodou nejedna o smrky na pozemku 610/1, co vlastne znamena toto podivne zneni zaveru jednani RM a kdo byl inciatorem projednavani tohoto bodu. Bylo mi odpovezeno, ze jde o chybu tisku a skutecne se jedna o smrky na 610/1 (prvni zvlastnost) a ze na zaklade zadosti "obcana Chotebore" mestska rada umoznila stromy pokacet, pokud o to v budoucnu bude pozadano - jinak receno: dala tim volne ruce pouze Odboru zivotniho prostredi MU Chotebor.
odpovědět | #6 | 2.04.09 20:50
Autor: asas
Titulek: Re:
Pojem správní řízení Vám asi nic neříká, že?


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v dubnu
31.03. 22:56 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc duben. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v březnu
7.03. 09:37 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v únoru
1.02. 09:44 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v prosinci
3.12. 22:09 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v listopadu
5.11. 22:20 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc listopad. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
29.02.24 08:45 Dobrá společnost
3.04.24 21:01 Jaroslav Ludvík
6.03.24 21:53 Jaroslav Ludvík
17.03.24 18:32 Jaroslav Ludvík
25.03.24 07:37 Ondřej Pravda
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2024-01-30 08:58:06 Tomáš
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky