Co je to vlastně demokracie

Datum: 10. duben 2012, 06:15
Autor: Milan Knob
Rubrika: Úvahy a glosy
Demokracie... demokracie – jak mnoho je v tom slově ukryto podlosti a lži!!! Takové hodnocení demokracie může vskutku mnohé udivit! Ale po seznámení s důvody, proč jsem dal demokracii takové hodnocení, se čtenář podiví ještě více! Začnu se samotným konceptem demokracie. Demokracie vznikla v otrokářské společnosti, když se vlastníci otroků sešli, aby vytvořili jediný komplex pravidel a zákonů proto, aby mohli otroky lépe ovládat! Ano, sešli se jmenovitě kvůli vytvoření jediného komplexu pravidel a zákonů, aby lépe ovládali své otroky a aby u této otázky u jednotlivých majitelů otroků nevznikaly odlišnosti.

Stojí za to objasnit, jaké a čí zájmy ty zákony ve „svobodném“ a „demokratickém“ otrokářském státě odrážely. Zde obvykle říkají, že slovo demokracie vzniklo od řeckého slova „demos“, což znamená „národ“! Ale, jak to obvykle bývá u těch, kteří trpí ztrátou paměti na potřebných místech, zapomínají doplnit, že démosem čili národem se tehdy rozuměli jen svobodní lidé, z nichž drtivá většina byla majiteli otroků! A zapomínají informovat, že většinu obyvatel tvořili právě otroci, které za lidi nepovažovali! Málo se změnilo od té doby, není liž pravda?!

Ale to bylo hodně dávno, od té doby se změnilo mnoho – ozvou se někteří. Pokud se něco změnilo, tak jen k horšímu. V ty dávné a ne tak dávné doby nosili otroci značky se jmény svých pánů. Pravda, dnes nikdo takové značky nenosí. Ale nespěchejme slavit svobodu. Zda má někdo na sobě značku nebo ne má malý význam, pokud existují odlišné podmínky pro klamání otroků! A to nejsou jen slova! V „nejdemokratičtější zemi světa“ USA žije 90 procent populace v dluhu a 70 procent nikdy své dluhy nemůže splatit! Skutečně to není otroctví?! Přičemž pracující člověk v případě, že neztratí práci, musí splatit zpět mnohem více, než si půjčil. To, pokud nepřijde o práci. Ztráta práce znamená ztrátu všeho. V takové situaci bude člověk dělat vše, aby si zajistil a ochránil práci. Přesněji – nebude dělat nic, co by mohlo vést ke ztrátě práce.

A to znamená, že bude ve vztahu k sobě trpět libovolná příkoří, pokud nebudou spojeny se ztrátou práce. A tím méně se bude stavět za kohokoliv jiného, s nímž někdo zachází nespravedlivě. Vždyť, pokud někoho vyhodili nespravedlivě, pak stavět se za něj je nebezpečné, člověk může sám ztratit práci a s ní vše! A co je zajímavé – i tak ztrácejí a pokračují v mlčení, hlavně nevybočit z řady, jinak se je možné dostat na „černou listinu“ a už nikdy nenajít práci! A to znamená stát se věčným odpadlíkem „společnosti“, od kterého se odvrátí všichni blízcí a známí, jak se kdysi odvraceli od lidí, nemocných leprou.

Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/k-otazce-demokracie-aneb-divadlo-absurdna-pokracuje/

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 10.04.12 08:13
Autor: Roman Juránek
Titulek:
Vážený pane.

Demokracie je, jako jediný doposud vynalezený systém nerozlučně spjatá se svobodou. Svobodou slova, svobodou zadlužit se anebo třeba se svobodou zveřejnit svůj hloupý názor. K tomu poslednímu Vám gratuluji!

Pokud provádíte myšlenkový oblouk od otroctví k situaci na MÚ tak vězte, že demokratický stát poskytuje, na rozdíl od totalitních režimů, svým občanům prostředky jak se nespravedlnosti bránit. Pokud se občan těchto prostředků dobrovolně vzdá, tj. nežene svoji kauzu k soudu, nehledá podporu u odborů je-li zaměstnanec, nezveřejní svoji kauzu v médiích atd... , můžeme se zde dojímat nad jeho situací, můžeme přenášet zodpovědnost za jeho osud na "zlou" společnost, ale tím už nic nezměníme.

odpovědět | #2 | 10.04.12 15:16
Autor: jj
Titulek: Re:
Zkuste si tu svobodu slova otestovat provolanim 'At zije ...' (za tecky doplnte nejake fasisticke zvire) na nejblizsim namesti :) Argument, ze je to trestny cin neberu. Pockejte na prvni maj a na nejakem bolsevickem srazu v podstate porusuji stejny zakon, jen to nikdo netresta.

Nevytaci vas, ze vam 60-70% populace, ktera je prokazatelne mene inteligentni nez vy, navoli bandu zkorumpovatelnych ci uz davno zkorumpovanych a zdiskreditovanych hovad? A to opakovane?

A tak by se dalo pokracovat dale a dale.
odpovědět | #3 | 10.04.12 21:14
Autor: Jirka Císař
Titulek: Nejsem si jist....
...že Vámi uvedené spojení pojmu demokracie se zaměstnancem coby jejím otrokem je vhodně zvolené. Nicméně je určitě mnoho lidí kteří se podle Vámi uvedeného vzorce chovají a mají pro to jistě své dobré důvody. To ovšem nic nemění na faktu, že podle mého názoru demokracie jako taková poskytuje nástroje pro obranu před různými formami bossingu či jiných podobných nešvarů. Druhou věcí ovšem je, zda jsou využívány a organizovány. Kupříkladu odbory jsou stále v mnoha firmách a organizacích spjaty s poněkud jinými činnostmi. než by měly být. A tak dokud si zaměstnanci například právě v odborech neudělají pořádek a nezvolí si takové zástupce kteří za ně budou účinně vyjednávat, budou muset držet hubu a krok za každých okolností. Samotné pracovní právo také stojí většinou na straně zaměstnance, je skutečně třeba neztratit nervy a znát dobře svá práva. Vím že to asi není populární, ale skutečně se vyplatí místo jednoho sledování seriálu přečíst si zákoník práce. Neznalost v tomto případě může mít fatální důsledky, před kterými se ovšem - jak je popisováno - většina "chrání" strkáním hlavy do písku. Bohužel. Pomůže jim to ovšem pouze do té doby než se to stane právě jim.
odpovědět | #4 | 13.04.12 23:00
Autor: Martin Maška
Titulek:
Vážený pane Knobe,
Vámi publikovaná úvaha je zajímavá, nicméně bych si dovolil něco málo poznamenat. Demos znamená nikoli národ, ale lid. Pokud by byla demokracie pouze vládou národa, jak by pak na tom byly mnohonárodnostní státy? Ty by asi nemohli existovat. Navíc sám pojem národa je komplikovaný - něco jiného znamená v angličtině, něco jiného ve francouzštině apod.
Demokracie jako koncept je problematická. Podle Roberta Dahla jsou existující demokracie pouze "polyarchiemi", tedy nedokonalými demokraciemi. Podle Aristotela byla demokracie špatná, proto navrhoval "politeiu", doslova vládu ústavy. Také je něco jiného demokracie ve Švýcarsku a něco jiného demokracie v České republice.
Co se týče demokracie a otroctví, tak budete-li mít čas, prolistujte knihu F.A.Hayeka Cesta do otroctví


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v květnu
9.05. 10:39 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc květen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v dubnu
31.03. 22:56 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc duben. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v březnu
7.03. 09:37 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v únoru
1.02. 09:44 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v prosinci
3.12. 22:09 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
3.04.24 21:01 Jaroslav Ludvík
10.04.24 21:26 Jaroslav Ludvík
5.04.24 13:13 Jaroslav Ludvík
18.04.24 20:51 Jaroslav Ludvík
6.04.24 20:45 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2024-01-30 08:58:06 Tomáš
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky