Z Gulliverových cest

Datum: 29. říjen 2012, 08:00
Autor: Spokojený občan HEZKA
Rubrika: Úvahy a glosy
aneb Jak dobré je zvolit si do vedení města schopné občany!!

Stále chodíme k volbám do různých zaopatřovacích institucí, kterým zvolení vyslanci stran říkají - EU, parlament, senát, kraj, město či obce. Čím vyšší instituce tím vyšší plat a snadnější bezpracné zbohatnutí. Výsledky práce těchto institucí občan pozná, až s některou musí jednat. Ve většině případů zjistí, že si ho příslušná instituce spletla s kopacím míčem a snaží se ho co nejdále odkopnout.

Přes všechna výše uvedená negativa jsou ale naopak města nebo městečka kde to vzorně klape a každý občan má pocit, že žije v ideální společnosti. Vzorem nám může být městečko „Rozboř“.

Městečko Rozboř je na území státu zvaném „Hezko“ ve velice romantické krajině. Rozkládá se na řadě kopečků, strání, v údolích četných potoků a po severovýchodní hranici města se valí čarovná řeka „Skuhrava“. Nejpěknější pohled na městečko je z helikoptéry. Zvláště Vás zaujme řada věží a věžiček ale také řada komínů a komínků. Prostě idylka na první pohled.

Občané toho městečka to o volbách vzali za správný konec. Z předložených kandidátů si vybrali ty nejschopnější a hlavě ty všehoschopné a teď zírají, jak to všechno běží. Občané jsou mile překvapováni jak dojemně se vedení městečka stará o jejich blahobyt. Vytahuje na občany jako kouzelník z klobouku jedno překvapení za druhým, že se nestačí divit a ani se připravit na jeho dopad. Co je, ale nejpodstatnější je, že se vedení rozhodlo miniaturizovat celkový chod a rozvoj městečka a připravit tak občany na budoucí bouřné časy valící se Evropou s její chátrající ekonomikou vysněného sociálního státu. Ve městečku začali podstatně dříve něž na západě vystoupali nad obzor zlověstné jihoevropské mraky chátrající státní ekonomiky.

Vedení městečka si na prvním zasedání jako hlavní úkol určilo řídit se známou lidovou pravdou „Kdo šetří má za tři“. Ale jak na to? Po zralé úvaze zjistilo, že to nebude až tak obtížné. Řešení problému života městečka musí být velkolepé ale současně také opatrné a zvláště nezávazné. Šetřit městské finance lze slučováním velmi často neslučitelných činností (jedna z nich určitě skončí) a hlavně také ve zmenšování parametrů provedených nebo prováděných staveb. Cesta k této činnosti vede přes tolerování neplnění zákonných a normových ustanovení jejich obcházení případně zrušení nevyhovujících ustanovení v okruhu své působnosti. Občan se bude muset přizpůsobit.

Úspěšný pokus zmenšování městečka byl uskutečněn již před 5-ti lety na jedné z důležitých křižovatek hlavního průtahu městečkem. Při přestavbě křižovatky vedení městečka souhlasilo a podpořilo zúžení tak, že stěží se vedle sebe projedou protijedoucí kamiony, s tím kdo umí tak umí a kdo neumí a není si jisty, ať k nám nejezdí. Pětiletou praxí se zjistilo, že to jde a nikdo nic nenamítá a tak se směle pokračuje dál.

Snaha o zmenšování je patrna ze zpomalené nebo úplně zastavené stavby parkovacích ploch pro osobní a nákladní auta. Nejlevnější parkování je zjednosměrnit již stávající obousměrné komunikace a vytvářet podélná parkovací míst s tím „Občane chceš parkovat, máš parkovaní před svým domem a ostatní ať objíždějí zastavěné obytné bloky – o čištění a odklízení sněhu se nestarej na jaře sníh roztaje a odnese vše co se tam v průběhu roku nastřádalo“. Odstavné a parkovací plochy pro nákladní auta a kamiony se neřeší vůbec. „Postav se kam chceš, ale musíš počítat s tím, že tě naštvaní obyvatelé uvedeného prostoru brzy vyženou“. Geniální řešení parkování bez vynaložení nákladů a zodpovědnosti vedení městečka - stojí za aplikaci do dalších měst.

Další etapou zmenšování připravilo vedení městečka v rekonstrukci hlavní sběrné městské komunikace. Dříve ohlášenou rekonstrukci přejmenovalo na zalepování děr po stavbě kanalizace. Finta stojí za pozornost a aplikaci jak mást rozzlobené občany. Dále souhlasilo se zúžením ze stávající šíře vozovky 7.50m ve více než 8% stoupání na 6.50m bez ohledu na to, že nákladní auta pojedou v tomto úseku rychlostí pod 30km/h a budou vytvářet kolony a zácpy. Opět kdo umí ten umí a kdo neumí tak ať k nám nejezdí.

Cyklisti a chodci to přece není žádný problém. Proč stavět komunikaci každému odděleně, když na území městečka je dostatečně hustá síť chodníku ne plně kapacitně vytížená (hlavně ty nové kolem budovaného průtahu) a přitom spojuje všechny významná místa a místečka. Společná komunikace cyklistů s chodci přispěje k vzájemnému poznání a utužení občanských vztahů ale hlavně nebude nutno investovat žádné městské finance do budování cyklostezek. Řešení střetu není žádný problém. Přejetý chodec si příště jistě dá větší pozor a včas vyklidí prostor pro jedoucího cyklistu ten je přece rychlejší.

Všechna tato dopravní a ostatní opatření ke zmenšování městečka jsou dlouhodobá a povedou až v budoucnu k pozitivnímu a ekonomicky úspěšnému rozvoji městečka. Vedení městečka také předpokládá, že potřebný finanční efekt se dostaví také až později s tím, že se podstatně sníží počet projíždějících vozidel - hlavně kamionů a pro nedostatek parkovišť přejde zbylý počet občanů městečka na pěší provoz. Tím nebude nutno vynakládat značné finanční prostředky na letní a zimní údržbu komunikací, chodníků a ploch a pomalu se tak začne plnit prázdná a zadlužená městská kasa.

Pokud, uvedená opatření budou úspěšně fungovat vedení městečka doporučuje občanům, aby společně úspěšný čin korunovali přejmenováním městečka a to již k oslavám výročí en-stého založení městečka na

TRPASLÍKOVO nebo ŠMOULOV.

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 29.10.12 20:41
Autor: Cara
Titulek: Zuzovani
S tim zuzovanim je to pravda. "Super" je nyni predevsim vyjezd znamesti. To je lahutka i pro osobaky. A kdyz napriklad vyjizdi autobus ...
odpovědět | #2 | 30.10.12 11:57
Autor: Též spokojený občan
Titulek:
Milé povídání na dobrou noc - zklidní mě, když to někdo umí tak hezky vyložit. Městečko je mi tak trochu známé a občas to vypadá, že ospalost a přibržděné myšlení patří k Rozboři odjakživa. Tak se mi ta pohlednice z Hezka jeví docela in.
Podle dávných diskuzí na Harrym i v tomto fóru to sice semo tamo vypadalo, že o intelektuály v městečku není nouze, ale kamsi zapadli a teď už je dlouhou dobu nuda. Asi to zmenšování odpovídá Rozbořilé poptávce. A možná taky obsazení radnice, CEKUSu, TELESu, TEREALu a kdoví, čeho ještě, dosáhlo kvalitativního vyvrcholení. Na víc už tu asi nemáme, tak berme za vděk tím, co máme a buďme zticha, ať můžou nerušeně pracovat.
"Řešení problému života městečka musí být velkolepé ale současně také opatrné a zvláště nezávazné." Hřebíček dostal dobře mířenou ránu do hlavičky. Paní Velešmoulová dala městečku v záchvatu úsporné velkoleposti do vínku krásně pokřivený "obchvat", tak proč lamentovat nad komorním zjemněním nějaké silničky? Její nejlepší dny jsou beztak podle velkých a drahých barevných obrázků sečtené (... nikdo pro vás neudělá tolik, kolik my slíbíme... ). Pozemky v cestě pradávno plánované přeložky rychle rozprodat a zastavět. Máme obchvat a ten to všecko vyřešil. Tak nefňukat, prosím.
Auta v ulicích? To je trošku ošemetnější. Stavět parkoviště pro jedny a druzí ať si to vyřeší za své, hmm. Kdo si koupí auto, moh by se, v duchu zmenšování a občanské dospělosti, umět postarat i o jeho parkování. Obyvatelé rodinných domků se tuším musí postarat úplně sami. No jo, ale přeci Ulic máme i v době krize, zdá se, pořád ještě dostatek. Čára na vozovce je z nadledu Rady Šmoulů evidentně levnější a pohodlnější než nabídnout k prodeji pozemky a vynutit si finanční účast majitelů plechových bezdomovců. Až konečně propukne ta chotěbořská stavební exploze a dosud utlačované davy nadržených stavebníků to ve velkém rozjedou na růžových pláních nového městského plánu... no, pravda, jestli jim to teda ti ostatní svýma daněma a rada moudrých Šmoulů svým konáním umožní... tak se nějaké to autíčko posune za plot a bude hnedle volnějc.
Inu, úplně ideální to v té Rozboři ještě není, ale mohlo být i hůř. Po volbách 2002, po raketovém startu kariéry nejmenovaného místního politika co má velekamarády, to několik let vypadalo,že budeme žít v Kubově Lhotě. Šmoulov je docela milý a přiměřený, něco jako Šmolovy...Národ (Rozbořané) sobě.
odpovědět | #3 | 30.10.12 13:35
Autor: Pepan
Titulek: Re:
Z vašeho "krátkého" příspěvku odvaha jenom čiší a čiší a čiší. Ještě se "hrdino" podepsat a budu Vám fandit.
odpovědět | #4 | 30.10.12 22:32
Autor: Též spokojený občan
Titulek: Re:Re:
Milý Pepane, že Vy si ze mne utahujete, že jo? Většinou fandíte jen sám sobě, to už sem si všiml, a nejen já. Jestli Vám chybí můj podpis, klidně mi vyberte jméno některého Šmouly. Pro mě je Váš Pepan asi stejně adresný jako by pro Vás mohl být třeba Filuta, tak by to mohlo stačit. Samotný článeček se mi líbil, ikdyž není "krátký", a nemám proti jeho pisateli ani proti Šmoulí vrchnosti nic osobního. Není k čemu odvahy ani hrdinství, s nikým se neperu a pokud si trochu rejpnu, mám proč. V městečku jsem ale docela spokojený. Tak proč se ke spokojeným též nepřihlásit svým označením, když článek napsal jeden z nich? I když je naše spokojenost jiná. Mě by asi nenapadlo chtít po někom, aby mi udělal parkoviště pro auťák nebo pro dva. A po zúžených silnicích se mi kupodivu zatím jezdí docela dobře, většinou si můžu vybrat dobu mimo špičku. Sice je to pomalejší, ale útulnější. Idylka zklidněné městské ulice. Akorát že jsme jaksi bez obchvatu a tak ty náklaďáky to s náma a my s nima budeme mít ještě dlouho, dlouho, ale skutečně dlouho takový složitější. No jo, někdy se to zadaří naopak než by jeden čekal.
odpovědět | #5 | 31.10.12 07:43
Autor: Pepan
Titulek: Re:Re:Re:
Jak by se Vám také nemohl líbit vlastní článek. Teď ještě tu pohádku o Smolíčkovi .
odpovědět | #6 | 31.10.12 09:51
Autor: Též spokojený občan
Titulek: Re:Re:Re:Re:
Tak nevím, jestli jste prvně i teď reagoval na úvodní článek nebo na můj možná trochu sarkastický komentář. Podle automaticky dosazeného titulku Re: jsem usuzoval na to druhé. Pokud jsem vedle, tak sorry. Pokud jsem Vás pochopil správně, tak mi teď připisováním autorství článku lichotíte. Vás nemá cenu přesvědčovat, na to jste příliš umanutý. Takže jen reakce na Vaši minelu: Já netuším, o koho jde. Jestli on zná mě, to nevím. Líbil se mi humorně ironický způsob a výstižnost charakteristiky počínání kormidelníků dnešní Rozboře a budoucího Šmoulova. V některých jednotlivostech zastávám jiné mínění, což není složité poznat. Pokud jsem rejpnul, tak z pocitu absence širší diskuze o věcech, které se nás dotýkají většinově. Nedovedl bych ji moderovat ani se v ní osobně realizovat. Pokud bych měl ale v jejím průběhu co říct, tak povím. Nespokojených kritiků je tu dost a ikdyž samotná diskuze toho moc změnit nemůže, vyprovokování alespoň zájmu o víc informací a větší otevřenost při rozhodování považuju za přidanou hodnotu. Může pomoct alespoň pochopit když už ne ovlivnit. Míra naštvanosti jako hlavní vodítko Šmouly před volební urnou se mi zdá fakt málo.
odpovědět | #7 | 5.11.12 08:13
Autor: Pepan
Titulek: Re:Re:Re:Re:Re:
Všem nejchytřejším kritikům : http://www.kr-vysocina.cz/mesto-pro-byznys-vitezstvi-patri-opet-humpolci/d-4047246/p1=1013
Čili 5. místo měst v kraji je málo? Primitivové ale budou stejně nadávat a upíjet svého lahváče díl.
odpovědět | #8 | 5.11.12 09:40
Autor: Mirek
Titulek: Re:Re:Re:Re:Re:Re:
Opět jsi nás pepane nezklamal a nepřekvapil,ostatně jako vždy.To tvůj lahváč je zkrátka bezednej.
odpovědět | #9 | 5.11.12 09:51
Autor: Pepan
Titulek: Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:
Ten lahváč je samozřejmě jako symbol. Chci říct, že se mně nelíbí psát jenom o negativních věcech. Někdy je dobré se zmínit i o tom, že se daří.
odpovědět | #10 | 5.11.12 16:04
Autor: IDa
Titulek: Pepane,
děkuji velice za zveřejněný odkaz, takové věci mě vždy potěší a kvůli takovým jsem ráda chodívala na tyto stránky. Poslední dobou to tu až příliš smrdí Blahem, které by si mělo obnovit diskusní fórum na svém webu, kde se můžou ti spokojení občané plácat po ramenou a lebedit si v tom, jak by to všechno (nejen silnice) sami zvládli jistě daleko lépe.
odpovědět | #11 | 6.11.12 08:08
Autor: Pepan
Titulek: Re:Pepane,
OK, ale nechápu, proš samo město nezveřejní tuhle informaci. To tam spí, že to za ně musím zase odpracovat já?
odpovědět | #12 | 6.11.12 08:45
Autor: IDa
Titulek:
Ale no tak Pepane. Ta informace je přesně tam, kde má být.. a to na oficiálním webu kraje. Umíš si představit, jak by to dopadlo, kdyby to byla klíčová informace na oficiálních webovkách města? Kolik "spokojených občanů" by zase prudilo, že se město stará o srovnávací výzkumy, ale neřeší chod města? Zazněla zde od Tebe, za to díky.


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v únoru
1.02. 09:44 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v prosinci
3.12. 22:09 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v listopadu
5.11. 22:20 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc listopad. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v říjnu
2.10. 22:58 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc říjen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v září
27.08. 21:52 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc září. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
6.01.24 20:12 Jaroslav Ludvík
28.01.24 20:13 Jaroslav Ludvík
15.01.24 16:24 Jaroslav Ludvík
31.12.23 11:26 Jaroslav Ludvík
29.02.24 08:45 Dobrá společnost
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2024-01-30 08:58:06 Tomáš
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky