Tahanice o sokolovnu skončily

Datum: 18. březen 2007, 06:32
Autor: Milan Knob
Rubrika: Reportáže
Chotěboř * Konečně! Po dlouhých tahanicích a dohadech, ze kterých těžili hlavně právníci, má příběh chotěbořské sokolovny snad přece jen šťastný konec.
"Tento měsíc opustil pronájemce Sokolovnu a vrátil ji zpět do užívání Sokolům. Podle mého názoru k vyřešení případu určitým způsobem přispěla i medializace celé kauzy," říká místostarostka Chotěboře Jana Tomášková.
Na začátku celého příběhu byl spor mezi majitelem objektu TJ Sokol a nájemcem, agenturou Perspektiva - Šance, kterou zastupoval Pavel Široký. Došlo mezi nimi k různým neshodám, naschválům a vleklým úředním sporům. Sokolovna byla zavřená, pro veřejnost nepřístupná a město tak přišlo na dlouhou dobu o vhodné prostory. Zástupce Sokolů Radek Svoboda podal dokonce trestní oznámení.
"Po dlouhé době se sokolovna bude opět využívat ke kulturně-společenským účelům, ale bude trvat delší dobu, než bude provozuschopná. V budově není ani vytápění, ale Sokolové udělají všechno pro to, aby objekt do léta zprovoznili aspoň částečně," zdůrazňuje místostarostka.

Budova brzy ožije.

V současné době podle Tomáškové Sokolové pracují na tom, aby byl v poničeném objektu funkční vodovod. Chtějí zajistit revizi elektřiny a řeší, jakým způsobem se bude Sokolovna vytápět. To, že Sokolovna bude opět veřejnosti přístupná potěšilo například organizátora celorepublikových sci-fi festivalů Avalcon Václava Pravdu, který by chtěl objekt pro tyto účely využívat.
"Se Sokoly jednáme, nabízíme pomoc a spolupráci, aby aspoň část objektu byla co nejdřív dostupná," dodává Pravda.
Proč pronájemce Pavel Široký sokolovnu nakonec opustil, byť se chystal rozjet druhé kolo soudních sporů, je zatím nejasné. Široký se k odchodu vyjádřil jenom stroze. "Sokolovnu jsme opustili na základě výpovědi, kterou jsem Sokolům podal. Můj právní zástupce předal Sokolům řádný předávací protokol. Vypořádání investic, které jsem do objektu vložil, je otázkou dalších jednání," upřesnil Široký.
Situaci se snaží upřesnit Pravda. "Podle mých informací se panu Širokému nevyplácelo udržovat objekt, který nemohl využívat, což neznamená, že se hodlá vzdát nároků na odškodnění za investice, které do Sokolovny vložil," myslí si Pravda, který se Širokým jednal.

Převzato z Havlíčkobrodského deníku.

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 18.03.07 10:54
Autor: Daňový poplatník
Titulek: Holé zdi
To jsem zvědav, kdo to všechno zaplatí. Doufám, že to nebudu já!
odpovědět | #2 | 18.03.07 12:38
Autor: kujon
Titulek:
Já sem zase zvědav jestli to sokolíci uvedou alespoň do toho stavu v jakém to bylo před "rozprdnutím"...
odpovědět | #3 | 18.03.07 13:28
Autor: jj
Titulek: Re:
Zapomen na milano ;) Kde by na to vzali?
odpovědět | #4 | 18.03.07 14:31
Autor: Václav Pravda
Titulek: Článek zkresluje skutečnost.
Jestli autorka článku spoléhá, že rezignuji na uvedení jejího špatného článku na pravou míru z obavy o přerušení zahájených jednání se Sokoly, tak se plete. Její zkreslování skutečností, základní neznalosti (včetně posledních, velmi důležitých tvrzení na iChotěboř zde http://ichotebor.cz/zajimavosti.php?cla_id=894, na které byla upozorněna) a neschopnost prezentovat objektivně informace (přes relativně snadné ověření tvrzení pana Širokého) mě popouzí natolik, že se do toho opět trochu vložím.
Ano, je pravda, že Sokolovna není v tuto chvíli provozuschopná.
Ano, je pravda, že jsme začali jednat se Sokoly o výrazné a rychlé pomoci se zprovozněním Sokolovny - vybavení, práce, finance. Proběhlo jednání a Sokolové mají i písemný návrh.
Ano, je pravda, že mě (a celou řadu dalších) potěší zprovozuschopnění Sokolovny.

OVŠEM ŘADA VĚCÍ JE JINAK:
Náš festival se jmenuje FESTIVAL FANTAZIE už od roku 1999, od roku 2003 se v názvu přestal používat i podtitul Avalcon, což se dá zjistit na vstupní stránce našich stránek. Tato nepřesnost není nijak důležitá, ale aspoň napovídá, jak je to se zbytkem článku a hodnověrností informací v něm.
Sokolovna není provozuschopná, protože Širocí z ní vystěhovali část svého majetku a vybavení z nezkolaudovaných prostor. Stručně přetlumočím informace pana Širokého: udělali to ze tří důvodů: 1. Sokolovnu nebylo možné dále využívat, protože Sokolové odmítli opravu poruchy vodovodního připojení na náklady Širokých. 2. Aby splnili požadavky Sokolů na uvedení nezkolaudovaných prostor do původního stavu. 3. Aby alespoň částečně snížili ztrátu, kterou jim způsobilo to, že nemohli využívat budovu pro své podnikání, ačkoliv do ní investovali mnoho miliónů.
Není pravda, že kultura v Sokolovně nebyla vinou Širokých, dokonce i v době sporu v ní probíhala řada kulturních a dalších akcí.
Jak popsáno podrobně panem Širokým zde http://ichotebor.cz/zajimavosti.php?cla_id=894, k této situaci zřejmě vůbec nemuselo dojít a plně vybavená Sokolovna a rozjetý kulturní a podnikatelský program mohly sloužit Chotěboři. Ovšem teď je do Sokolovny nutné investovat několik dalších miliónů a to během půl roku, než přijde další zima, která k nevytápěné Sokolovně nebude jistě tak ohleduplná, jak ta letošní. A stejně nebude jasné, jak to se Sokolovnou dopadne, protože stále je velmi pravděpodobné, že Širocí budou soudně uplatňovat oprávněné nároky na úhradu své mnohamiliónové investice do Sokolovny a možná i ušlého zisku nebo škody způsobené zabráněním v podnikání.
A dalo by se pokračovat v tom, co článek zkresluje a co úplně pomíjí. Nicméně inteligentní čtenář si udělá jasno sám na základě dostupných informací a logiky. A to včetně toho, jak to bude s tím "šťastným koncem", který je ve skutečnosti fiaskem s nejistou budoucností a velkými výdaji, s velkou pravděpodobností z městského rozpočtu.
odpovědět | #5 | 19.03.07 19:37
Autor: Pavel Široký
Titulek: O novinářích a taky trochu o sokolovně
Musím přiznat, že paní Saadouni opět nezklamala. Z občanského sdružení Perspektiva-ŠANCE udělala agenturu a z mé osoby jejího statutárního zástupce (ani jedno není, diplomaticky řečeno, přesné, ostatní již vyjádřil pan Pravda). Jsem optimista a věřím, že její články jsou záměrným výsledkem jejího tvůrčího ducha a odpovídají strategii HB Deníku. Jinak bych musel psát když ne přímo o hlouposti, tak alespoň o lenosti novináře získávat přesné informace pro kvalitní zpravodajství. Přestože jsem několikrát nejen paní Saadouni, ale i šéfredaktorovi HB Deníku nabízel osobní jednání v zájmu poskytnutí co největšího množství informací o celé kauze, vždy jsem byl odmítnut s tím, že písemná či telefonická komunikace je pro profesionála dostačující a objektivita bude zajištěna. Pomyslnou třešničkou na dortu byla ze strany paní Saadouni informace, že novinář se řídí tiskovým zákonem, který stručně řečeno, povoluje novinářům vše, co výslovně nezakazuje. Výsledek je potom takový, jaký můžete číst v HB Deníku. Z výsledného znění článku jsem však pochopil, že nejlepší strategií, jak si přečíst to, co jsem skutečně řekl, je být stručný. Paní Saadouni možná můj projev označila za "strohý", já bych jej však nazval "stručným", jak se dalo čekat od člověka, kterému kdosi po telefonu pokládá v pracovní době otázky pro sestavení čehosi, co se nakonec ukázalo být "dobře informovaným" článkem v HB Deníku.

Za svou osobu bych chtěl říci, že i mým přáním je, aby se budova sokolovny opět využívala pro své určení, tedy pro kulturu a veřejnost. Proč je současný stav budovy takový, jaký je, jsem již několikrát komentoval a internetový odkaz v reakci pana Pravdy je jednou z mnohých cest. Bylo to řešení krajní, bohužel v dané situace jediné možné. Pro mě je dnes kauza sokolovny uzavřenou kapitolou, jejíž závěr je výsledkem našeho marného boje s hloupostí a maloměšťáctvím některých obyvatel Chotěboře. Znovuzprovoznění sokolovny v tomto kontextu není jen otázkou peněz, přestože o ně jde až v první řadě, ale i o kvalitě komunikace všech zainteresovaných stran, tj. TJ Sokol, města a potenciálního nového provozovatele.
odpovědět | #6 | 19.03.07 20:34
Autor: všeználek
Titulek: Potrefený husy
No jo potrefený husy se ozvaly. Pánové Širocí s panem Pravdou byli vždycky spolu jedna pr...
odpovědět | #7 | 19.03.07 21:55
Autor: Václav Pravda
Titulek: Re:Potrefený husy
Skoro se až nechce na takovou hloupost reagovat, ale proti hlouposti se prý má bojovat. Takže, Všeználku, máte něco k věci, nějaké informace, nápady, návrhy, nabídku pomoci, řešení, cokoliv konkrétního?
odpovědět | #8 | 20.03.07 06:05
Autor: všeználek
Titulek: Re:Re:Potrefený husy
Vážený pane Pravdo. Vím co vím a ostatní se zřejmě dovtípí, když si vzpomenou na Vaše sáhodlouhé komentáře ke všemu co tu kdy bylo napsáno ohledně sokolovny a programu Perspektiva - Šance.
odpovědět | #9 | 20.03.07 08:46
Autor: Majer
Titulek: Re:Článek zkresluje skutečnost.
Bylo by seriózní říci, abychom z někoho nedělali chudáka většího než je, že miliony vložené do sokolovny nebyli miliony Širokých, ale různé dotace a pobídky z veřejných rozpočtů. Jistě musel nabyvatel vyvinout úsilí k jejich získání a škodu utrpěl, ale v podání v jakém je to ve článku uvedeno to budí dojem, že jde téměř o teror
odpovědět | #10 | 20.03.07 09:27
Autor: IT
Titulek:
ŠIROKEJ ZAČARUJE RUKAMA , PRAVDA ZAVOLÁ ITHO A SPOLEČNĚ TO VYŘEŠEJ
odpovědět | #11 | 20.03.07 09:29
Autor: pavel
Titulek: dotaz
a nebudou se muset ty miliony vrátit ?
odpovědět | #12 | 20.03.07 11:03
Autor: Pavel Široký
Titulek: Re:Re:Článek zkresluje skutečnost.
Vážený pane Majere.

Článek bohužel ukazuje nedostatečné právní povědomí autorky-novinářky. Z mých předchozích reakcí jasně vyplývá, že milinony nebyly ani moje, ani žádné jiné fyzické osoby, ale občanského sdružení KJ Junior (dnes Perspektiva-ŠANCE), což je právnická osoba. Právní rozdíl mezi fyzickou osobou a právnickou je poměrně zásadní. Pokud někoho uvádí články v HB Deníku v omyl, pak se musí obracet s dotazy na něj, nikoliv na mě, pana Pravdu atd. Je zcela jedno, zda peníze pochází z veřejných zdrojů, soukromých vkladů či dotací. Důležité je, jakou povahu dnes mají. Nejde o žádné bankovní vklady, akcie či hmotné věci, které lze snadno převést, přepsat či odvést. Jde o investice do zdí, podlah, střechy, elektrointalace a dalších zjevných věcí, které si sice nikdo zpět nevezme, ale bude třeba vyřešit jejich nabytí novým uživatelem. Chci Vás ubezpečit, že celou záležitost nepovažuji za teror, ale za výsledek "nezdravého" sociálního, ekonomického a politického ovzduší v Chotěboři. Posledních pět let jsem se bohužel marně snažil vysvětlovat některým lidem, kteří to jak profesně, tak psychicky nedotáhli dále než ke značce "Chotěboř", že to, co se v Chotěboři považuje za normální, všude jinde normálním rozhodně není. Když si čtu další reakce pisatelů "Všeználka", "IT", tak stále více obdivuji odvahu kohokoliv, kdo chce něco v sokolovně realizovat.
odpovědět | #13 | 17.06.07 15:42
Autor: Filip Kovanda
Titulek: Zvítězí obyčejná slušnost nebo tvrdý bussiness ?
Nedá mi to, abych se krátce nezamyslel na již dlouhou ohřívanou kauzou sokolovny v Chotěboři. Jsem rodák odtamtud, v sokolovně jsem chodil svého času do tanečních a nyní jsem jak ve "Filipově vidění", když tu a tam slyším a na těchto stránkách čtu o celé anabázi, která se okolo tohoto tématu odehrála. Protože stejně jako je většina lidí ovlivněna médii tak většinu těchto stránek čtou lidé, kteří o pozadí mají jen částečné povědomí a aktéři předchozí diskuse (pánové Pravda, Pavel Široký a ostatní) toto téma záměrně zkreslují, musím doplnit něco "ze svého soudku", co k tématu vím.
Předně a v rekapitulaci - původní záměr pana Širokého (Vladimíra, bývalého ředitele chotěbořského gymplu, jehož "pedagogické metody" byly vyhlášené a rovněž bývalého komunisty) měl záměrně snahu si udělat z rekonstrukce sokolovny v Chotěboři "dojnou krávu", ovšem ne za peníze své, tedy z privátních prostředků, nýbrž za peníze dřívějšího občanského sdružení, tuším Junior. Měl kolem sebe několik poctivých spolupracovníků a nadšenců, ty však postupně odvrhl a občanské sdružení "vytuneloval" a pozici ekonomického ředitele a vlastně toho, kdo tu nyní tak vehementně všechny kolem napadá, dal svému synovi z prvního manželství, Pavlovi Širokému. Docela často chodím do kina, proto vím, že po dobu nekonečných sporů o sokolovnu (ta je naproti kinu) bylo vždy vidět jen členy rodiny Širokých, který každý využíval dříve služebních aut, v současnosti jen privatního majetku rodiny Š.
Co se týče Vaška Pravdy, náhodou také absoloventa chotěbořekého gymplu a dnes podnikatele, mohu jen konstatovat, že i podnikatelství má své stinné stránky (např. neplacení odvodů za sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců v počátku podnikatelské činnosti, viď, Vašku) a že zisk je v některých případech až na prvním místě... Na druhou stranu jako organizátor a ředitel několika ročníků Avalconu to byl naopak dobrý počin (co letos, bude či nebude - na netových stránkách ani slechu).
Tedy jen nechápu, proč lidé této "krevní skupiny" se právě takto věčně ohánějí rozmáchlými gesty. Ale taková je asi doba - tuneláři a řvouni chtějí ovlivňovat lid a veřejné mínění, uplácet soudy a do jisté míry a doby se jim to třeba i daří. Ovšem spravedlnost vyjde vždy dříve či později najevo a proto je dobře, že právě ve skupině prvně jmenovaní a na celý klan Širokých přeci jen došlo a i úřady, pracující pomalu, jistě a občas s neoblibou ve veřejnosti, jejich "podnikavčení" v sokolovně zatly tipec. Můj názor je proto celkem jednoznačný - ať si nyní tunelují kde chtějí, ale raději mít poctivou sokolovnu s postupnými podnikatelským úspěchem, než mít ZISK se špatnou vizitkou i celého města, se samozvanými podnikavci sotva vystudujícími báňskou VŠ, apod.
Hodně zdaru nové etapě sokolovny !!! :-)
odpovědět | #14 | 17.06.07 19:02
Autor: Václav Pravda
Titulek: Re:Zvítězí obyčejná slušnost nebo tvrdý bussiness ?
Evidentně o celé záležitosti víte hodně málo a dohady a urážky kladete nad fakta, dokumenty a logiku. Na dokreslení o vaší "informovanosti" dodám jen čistě za sebe: Už 10 let nepodnikám. Zdravotní a sociální pojištění z doby podnikání před patnácti lety mám samozřejmě zaplacené, stejně jako bankovní úvěr, který jsem splatil konečně letos. Platil jsem ho celou dobu jen proto, že jsem nechtěl být další z řady těch, kteří se schovali za s.r.o. a své staré nezdary nezaplatili, platil jsem ho jen proto, abych se nad takovými řečmi jako vaše mohl jen pousmát. Avalcon už se 9 let nejmenuje Avalcon a na internetu je ve vyhledávačích vidět stejně jako mezinárodní, desítkami miliónů podporované festivaly Pražské jaro, MFF Karlovy Vary atd. Stačí si zadat slovo festival do vyhledávače.


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v březnu
2.03. 21:01 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v únoru
31.01. 08:41 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v lednu
29.12. 00:01 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc leden. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v prosinci
1.12. 16:00 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v listopadu
30.10. 23:34 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc listopad. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
28.01.23 20:22 Jaroslav Ludvík
16.02.23 11:23 Jaroslav Ludvík
18.02.23 21:08 Jaroslav Ludvík
11.02.23 20:10 Jaroslav Ludvík
9.02.23 16:09 Milan Knob
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-06-09 14:13:12 Ondra
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování?
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky