Co bude dál se Sokolovnou

Datum: 26. březen 2007, 19:53
Autor: Martina Hromádková
Rubrika: Reportáže
Po dlouhém sporu nakonec padlo poslední slovo: Sokolovna je od začátku března zpět v rukou TJ Sokol a nájemce Pavel Široký, který zastupoval občanské sdružení Perspektiva – Šance, budovu předal jejímu staronovému majiteli.
„Teď jsme ve fázi, kdy obhlížíme objekt a sčítáme škody,“ hodnotí situaci starosta chotěbořské jednoty Sokolů Radek Soboda, „Vnitřek budovy je nyní v naprosto neprovozuschopném stavu, chybí tam světla, zásuvky, vypínače, dveře, umývadla, baterie a záchody. Z venku to sice vypadá dobře, ale nesvítí to, netopí to a neteče tam voda, takže našim prvotním cílem bude zprovoznit klasické inženýrské sítě,“ vyjmenovává.
Pronájemce Pavel Široký podstoupil objekt, kolem něhož se spor točil, s názorem, že si nedokáže představit, jak bude chotěbořská sokolská jednota, s přihlédnutím k jejím finančním možnostem, schopna provozovat Sokolovnu vlastními silami.
Zástupce Sokolů Radek Svoboda se ale ohrazuje: „Ono to samozřejmě jde, ne, že ne, ale musí se tomu člověk věnovat a to na nějaké odborné až profesionální úrovni,“ současně ale přiznává: „Tím, že je to velká budova, jsou tam pochopitelně velké náklady na provoz. Jistou vizi, co teď se Sokolovnou dál, samozřejmě mám, ale všechno se odvíjí od finančních možností. Nájemci z Perspektiva – Šance přebírali Sokolovnu v provozuschopném stavu a vrátili ji v neprovozuschopném dezolátním stavu. Oni tvrdí, že odebrali jen věci, do kterých investovali, ale pravdou je, že určité věci záměrně poškodili. Mám teď přesně spočítané, kolik tam bude výdajů na elektriku, topení a vodu a už to je dost velká suma.“
Budova Sokolovny je od počátků multifunkčním objektem, jehož uzavření představovalo pro Chotěboř citelnou ztrátu. Teď, když byl vynesen konečný verdikt, se spekuluje o mnoha možnostech jejího využití.
„Určitě chceme, aby budova po rekonstrukci nadále sloužila veřejnosti, mohly se tam pořádat nějaké inteligentní kulturní akce a využití prostor se plně doplňovalo s kinem. Rozhodně tam nebudou šít dělnice na šicích strojích,“ slibuje Radek Svoboda. Hned vzápětí ale dodá: „Otázkou je, jestli neudělat drobný ústupek teď v mezidobí, aby se z pronájmu vydělala nějaká koruna na celkový provoz.“
Názor, že by budovu nyní mělo po uzavření sporu odkoupit město, aby se napříště již nemohlo stát, že Chotěboř přijde v důsledku soukromých rozepří o výhodné prostory k pořádání různých akcí, však Svoboda popírá: „Pro nás je nejdůležitější, že to máme. Je na dobré vůli našeho spolku, jestli s tím něco udělá, nebo neudělá a samozřejmě udělat chce. Uvést to do původního stavu bude sice znamenat obrovskou investici, ale je to náš majetek a nechceme se vlastnictví zříkat.“ Navíc dle jeho slov nejde uvažovat o prodeji Sokolovny městu už kvůli finančním možnostem města Chotěboře.
Sokolovna by se tedy za nějaký čas měla opět stát plnohodnotnou součástí kulturního života v Chotěboři a její interiér by měl posloužit mnoha dalším aktivitám, kterým nyní dostatečný prostor chybí.

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!odpovědět | #1 | 26.03.07 20:05
Autor: Milan
Titulek:
Držím Sokolům palce aby se jim podařilo znovu zprovoznit Sokolovnu a tím zavřít ústa všem pochybovačům...
odpovědět | #2 | 26.03.07 20:36
Autor: jj
Titulek:
Pamatuju si sokolovnu pred tim, nez si ji Perspektiva-Sance pronajala. Treba takova navsteva zachodku byla zcela nezapomenutelnym zazitkem :-D... Ale to asi Sokolove povazuji za normu :-D
odpovědět | #3 | 26.03.07 22:09
Autor: Václav Pravda
Titulek: Stará sokolovna
Bylo by fér připomenout, že ve skutečnosti budova Sokolovny před jejím předáním do rukou sdružení Perspektiva-Šance byla reálně zralá na likvidaci (kvůli stropu na spadnutí se například různě zakazovaly a povolovaly akce, o sklepích a záchodech, kuchyni a dalších prostorách a jejich havarijnímu stavu a "úrovni" nemluvě). Investované milióny získané sdružením ji zachránily a z větší části v ní zůstaly (což může být do budoucna velkým problémem, předmětem soudního sporu a důvodem k opětovnému uzavření Sokolovny). Aktuální škody (prošel jsem celou Sokolovnu odzdola nahoru tento víkend) způsobené tím, že sdružení demontovalo část vlastního majetku, jsou pouze povrchové a pokud budou peníze, půjdou relativně rychle odstranit. Nicméně i tak to nebude zanedbatelná částka. Rád bych sdílel optimismus Sokolů ohledně jejího získání, ale na letošní granty je pozdě, Sokol peníze nemá, město do cizího majetku peníze nedá (když neumělo vyřešit jednodušší a levnější úlohu odkupu vybavení od sdružení), je tedy otázkou, jak tuto úlohu vyřešit. Pohled do kalendáře mi říká, že za 6 měsíců bude nutné v Sokolovně začít topit. Držím palce, ať se to povede. Pokud o to budou Sokolové stát, i my poskytneme ruce, vybavení a peníze, jak jsme jim slíbili, ale myslím, že ještě dlouho potrvá, než bude moci být Sokolovna plně využita, jak mohla být, kdyby před časem město odsouhlasilo její pronájem.
odpovědět | #4 | 27.03.07 14:31
Autor: Pavel Široký
Titulek: Vůle je chtít, svoboda moci
Vyjádření pana Svobody mě vždy obohatí. Pan Svoboda nebyl v minulých letech schopen porozumět psanému slovu (v podobě mnoha posudků původního stavu budovy sokolovny), předložil jsem mu proto při předávání budovy fotografie původního a současného stavu sokolovny. Vše mám v elektronické podobě, takže všem zájemcům, kteří situaci v roce 1995 nepamatují, mohu tyto obrázky zaslat. Domníval jsem se, že tento způsob zobrazení bude pro pana Svobodu dostatečně srozumitelný. Při čtení jeho reakcí jsem se zřejmě mýlil, pan Svoboda asi není schopen posoudit ani dva obrázky typu "najděte 10 rozdílů". Nicméně nechci zde dále rozebírat rozdíly mezi stavem sokolovny, ve kterém ji naše občanské sdružení v roce 1995 přebíralo, a stavem v roce 2006, vše již popsal pan Pravda.

Spíše mám radost z optimismu pana Svobody, co se týká schopností a dovedností členů TJ Sokol při správě budovy. Určitě bude zajímavé si počkat, jakou podobu budou mít "drobné ústupky", které pan Svoboda popisuje, a jak dlouhé to "mezidobí" bude. Nemusí jít o dělnice na strojích (ostatně, bez elektřiny by ty stroje musely být šlapací), ale určitě to nebude nic z oblasti "inteligentní kultury". Slibuji však, že nebudu, stejně jako dříve TJ Sokol, kritizovat využívání sálu pro drobné prodeje, protože bez těchto akcí se prostě tak velký jednoúčelový prostor zaplatit nedá, na druhou stranu to nemůže být finanční zdroj jediný.

Mám však obavu, zda světlé zítřky, které již dnes pan Svoboda vyhlíží, nezatemní právě jím zmiňovaná odborná až profesionální úroveň členů chotěbořského Sokola. Když už nebudu vycházet z "pestré" nabídky aktivit tohoto sdružení, prezentovaného na oficiálních stránkách Sokola, musím konstatovat, že ani faktická činnost sdružení není příliš zjevná. Za posledních několik let jsem potřehl pouze několik sportovních akcí, které TJ Sokol zaštiťoval, ale pochybuji, že šlo o samostatnou akci členů TJ Sokol. Též si pamatuji, jak pan Svoboda v době, kdy se stal starostou TJ Sokol Chotěboř, popisoval své plány s rozvojem Sokola, od zřízení vlastních internetových stránek, po rozsáhlou tělovýchovnou a kulturní činnost. Přestože Perspektiva-ŠANCE nabízela TJ Sokol využití sokolovny pro její vlastní akce (plesy, slety apod.), nikdy tato nabídka, kromě jiného, nebyla využita. Sliby, chyby. Podobné obavy mám o odbornou (profesionální) úroveň ostatních bratrů a sester. Paní Tomášková, jednatelka Sokola, sice má ze svého působení ve funkci vedoucího kultury a regionálního rozvoje zkušenosti s projektovým řízením, takže peníze z grantových schémat by nemusel být problém sehnat, pokud by však výsledek jejího působení na uvedené funkci nepřipomínal spíše operace "dr. Cvacha". A tak bych mohl pokračovat dále, přes pana Trčku, Pavláska, Stejskala, všechno úspěšné manažery s dlouholetou praxí v oblasti kultury a sportu, kteří se již určitě nemohou dočkat, až začnou realizovat svůj potenciál pro dobro chotěbořské kultury, zejména zadarmo a ve svém volném čase.

Přesto věřím, že současné vedení TJ Sokol ze svých naivních přestav rychle vystřízliví a místo ukájení se relativní důležitostí svých funkcí a zásluh najde schopné provozovatele budovy, kteří budou stejně jako Perspektiva-ŠANCE ochotni budovu nejen sponzorovat, ale i provozovat pomocí "inteligentní kultury". A nikoliv jen na papíře, ale i ve skutečnosti.
odpovědět | #5 | 27.03.07 23:52
Autor: kujon
Titulek:
Pavel Široký> Já bych se rád na ony Vámi zmiňované fotografie podíval, zašlete mi je prosím na kujonek[at]gmail[dot]com, díky
odpovědět | #6 | 28.03.07 05:53
Autor: Jirka C.
Titulek: Zajímavé...
Zajímavé je podle mého názoru složení členské základny spolku TJ Sokol. Pokud vím, většina současných členů neměla se Sokolem, kterému byla sokolovna kdysi "odňata", nic společného. Zjímalo by mě, jestli někdy oblékli tělocvičný oděv a šli si do sokolovny zasportovat :-) Jejich vstup do tohoto spolku po "sametové revoluci" a až po navrácení sokolovny spolku by se tak dal možná nazvat slušně řečeno jako majetkově účelový.
odpovědět | #7 | 28.03.07 16:55
Autor: Zbyněk Mrkvička
Titulek: Re:Vůle je chtít, svoboda moci
Pokud dáte svolení, můžeme tyto fotografie umístit i na iChotebor.cz.
odpovědět | #8 | 29.03.07 09:49
Autor: Karel Petržílek
Titulek: Sokolovna není "lovná".

Zdravím všechny Chotěbořáky, včetně těch "papírových" ze spádových oblastí a nedá mi, abych k danému tématu také nepřispěl svou troškou do mlýna. Celou tuto záležitost sleduji už od jejího "mediálního propuknutí" slovy klasika "zpovzdálí", jako "nestranný" pozorovatel. I když slovo nestranný je tentokrát opravdu ve velkých uvozovkách. V Chotěboři žiju 35 let a vzhledem k tomu, že mi není úplně jedno co se ve městě děje popř. neděje, když by mělo, snažil jsem se na celou věc udělat z dostupných informací svůj názor. Sokolovnu pamatuji vně i uvnitř velice dobře, neboť jsme v ní hrávali od raného dětství dlouhá léta stolní tenis, takže mám také v relativně živé paměti, jak se její neléčená "choroba stáří" rok od roku, měsíc za měsícem a den po dni zhoršovala.
Tady bych chtěl poděkovat za nabídku pana Širokého, týkající se ilustračních fotografií před a po rekonstrukci, kterou asi ocení především mladší generace, starší ročníky při nich možná s lehkou nostalgií zavzpomínají na časy minulé. Jedno je jisté, pokud si někdo myslí, neřkuli tvrdí a prezentuje na veřejnosti, že po zásazích a úpravách za éry "Širokých" je Sokolovna v horším stavu, než byla před jejich vstupem, existuje pro něj pouze jedno řešení a jedna bezodkladná cesta - rychlými šípy do nejbližší psychiatrické léčebny. Pokud ovšem ten dotyčný nedostal od narození do vínku slepeckou hůl. Promiňte mi ten, poněkud drastický příměr, ale těžko hledám jiný způsob, jak vyjádřit do nebe volající paradox a famózní "neskutečnost" už pouhé té myšlenky.
Jsem hluboce přesvědčen o tom, že pokud by pan Široký nezahájil své aktivity v Sokolovně a neproběhla díky tomu v takovém rozsahu oprava budovy, dnes by byl na tomto místě "holý plac", tak jako tomu je na místě bývalé Vlasárny nebo X-set letého hostince v Severní ulici. Přeji nám všem, kteří jsme se tu rozhodli z jakýchkoli pohnutek "žít" a ne jenom přežít, aby současná změna v této věci byla opravdu tou dlouho očekávanou změnou k lepšímu a ne pouhým "výronem" vzteku nebo myšlenkou na pomstu v rovině: " když tě Sokolovno nemůžeme mít my, tak tě nebude mít NIKDO !!!"
PS: Pro pořádek bych rád uvedl, že pana Širokého, pokud vím, neznám ani osobně nýbrž ani podle vidění, což je možná chyba. Tímto se mu také za tento fakt omlouvám a velice mu děkuji za nesporné zásluhy o záchranu kulturního a historického dědictví našich předků.
odpovědět | #9 | 29.03.07 19:48
Autor: Milan
Titulek: Re:Sokolovna není
Pane Petržílku, je vidět, že jste s panem Širokým opravdu nepřišel do kontaktu, jinak byste asi těžko děkoval...
odpovědět | #10 | 29.03.07 22:17
Autor: Pavel Široký
Titulek: Re:Re:Sokolovna není
Pane Milane. Buďte konkrétní a řekněte zde otevřeně (nebo mi napište), co konkrétně shledáváte závadného na činnosti občanského sdružení Perspektiva-ŠANCE (popř. mojí osoby) v budově sokolovny. Anonymních přispivatelů s obecnými prohlášeními a nicneříkajícími komentáři je v Chotěboři hromada. Pak se nikdo nemůže divit, že průmyslové zóny nejsou tady, ale ve Ždírci.
odpovědět | #11 | 30.03.07 06:17
Autor: Milan
Titulek: Re:Re:Re:Sokolovna není
Tohle nemá nic společného s nějakými průmyslovými zónami. Co jsem napsal, to jsem napsal. Nebudu to dál rozpitvávat. Pro mne nejste dobrý člověk.
odpovědět | #12 | 30.03.07 07:12
Autor: Pavel Široký
Titulek: Re:Re:Re:Re:Sokolovna není
Vážený pane Milane. Možná byste se divil, jak mnoho společného má Vaše jednání s rozhodováním investorů. Každý podnik si obvykle před tím, než začne v některé lokalitě stavět provozovnu, provede analýzu budoucího prostředí firmy, např. PEST analýzu. Její součástí je většinou i posouzení budoucího sociálního prostředí, tedy jaké zaměstnance může v dané lokalitě očekávat. Pokud zjistí, že většina budoucích zaměstnanců bude vystupovat Vaším způsobem, tj. zastávat názory, myšlenky a postoje bez jasných vazeb a důvodů, rozhodně to jeho záměr investovat ovlivní. Ke smůle Vaší a lidí Vám podobných jsem bohužel člověk orientovaný na výsledky a jasné postoje, což je u mě měřítko kvality spolupracovníků (zde rozebírané téma je z oblasti podnikání, nikoliv osobní). Pokud má můj spolupracovník jasné vize, schopnosti a znalosti tyto vize uskutečnit, je mi zcela jedno, jaké je národnosti, věku, pohlaví, politické příslušnosti či náboženského vyznání. Zkuste se nad tím zamyslet.
odpovědět | #13 | 30.03.07 09:48
Autor: Milan
Titulek: Re:Re:Re:Re:Re:Sokolovna není
Přesto mne nepřesvědčíte. Vím o tom své...
odpovědět | #14 | 30.03.07 09:31
Autor: kujon
Titulek: Fotografie
P. Široký> Pane Široký, nerad bych se zase připomínal, leč Vámi avizované fotografie ke mně stále ještě nedorazily.

Pakliže je v tom nějaký problém tak to stačí jen napsat, na internetu jste očividně jste, když reagujete ve zdejší diskuzi. Děkuji
odpovědět | #15 | 30.03.07 12:35
Autor: Všeználek
Titulek: Re:Fotografie
Třeba má strach kujone? :)))
odpovědět | #16 | 1.04.07 19:31
Autor: Pavel Široký
Titulek: Re:Fotografie
Kujon: fotografie jsem Vám zaslal ve čtvrtek z kanceláře na Váš mail [email protected] Současně jsem je zaslal i na kontaktní e-mail ichotebor.cz. Fotky byly vloženy do soboru sokolovna.doc. Pokud Vám fotky nedošly, kontaktujte mě na mailu [email protected], fotky Vám znovu zašlu.
odpovědět | #17 | 1.04.07 22:53
Autor: Zbyněk Mrkvička
Titulek:
odpovědět | #18 | 2.04.07 10:07
Autor: kujon
Titulek:
Fotografie nedošly, ale už se objevily v novém článku, takže znovu posílat nemusíte. Děkuji


KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v březnu
2.03. 21:01 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v únoru
31.01. 08:41 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc únor. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v lednu
29.12. 00:01 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc leden. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v prosinci
1.12. 16:00 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc prosinec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v listopadu
30.10. 23:34 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc listopad. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
28.01.23 20:22 Jaroslav Ludvík
16.02.23 11:23 Jaroslav Ludvík
18.02.23 21:08 Jaroslav Ludvík
11.02.23 20:10 Jaroslav Ludvík
9.02.23 16:09 Milan Knob
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-06-09 14:13:12 Ondra
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování?
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky